Detské albumy, napríklad Kukulienka, kde si bola a Dínom, dánom, sú určené, ako už aj z označenia vyplýva, pre deti. Deti ich milujú a púšťajú si ich dokola toľkokrát, že rodičia už vo chvíli, keď ich ratolesť našpuľuje svoje nežné ústočká a ešte ani nevyslovilo to magické „kuku“, padajú do mdlôb.
Niektoré detské albumy však oveľa viac ocenia dospelí ako ich potomkovia. To je určite aj prípad pesničiek zo Zlatej brány. Zatiaľ čo rodičovi, preživšom detstvo niekedy medzi rokmi 1971 až 1985, pri ich počúvaní začnú žiariť oči, ústa sa roztiahnu do mimovoľného úsmevu, nohy začnú podupkávať do rytmu a z hrdla sa mu začnú rinúť neisté tóny a útržky textov, jeho dieťa bude asi len nechápavo, to v lepšom prípade, a s hysterickým revom, to v horšom prípade, pozerať na to, čo za mimozemšťana sa stalo z jeho až doteraz celkom príčetného rodiča.
Televízny program košického štúdia Československej televízie Zlatá brána vznikal v čase, keď byť televíznou hviezdou neznamenalo vôbec nič, a to aj napriek tomu, že vďaka vysielaniu Intervízie sa vysielal na území väčšom ako šestina sveta. Neviem, či to platí aj pre divákov v Sovietskom zväze či v susednom Maďarsku, ale ja si mnohé pesničky pamätám dodnes, vôbec si však nepamätám mená detských interpretov a len veľmi zahmlene sa mi vybavujú aspoň ich tváre.
Keď som o Zlatej bráne písala pred rokmi v inZine, zhľadúvala som nejaké informácie o detských hviezdach a útržkami spomienok prispeli aj diskutujúci čitatelia, takže sme napokon vyskladali zopár mien ako Imrich Eperješi, Zuzana Tlučková, Roman Pomajbo, Igor Timko či Iveta Malachovská. Moju najobľúbenejšiu pesničku Hviezdička vraj spievala Inka Bauerová.
Ak vás zaujímajú podrobnosti, tak jadro realizačného tímu košickej relácie tvorila ostravská skupina Flamingo/Plameňáci, sprievodná kapela Marie Rottrovej. Klávesák tejto skupiny, Vladimír Figar, bol autorom hudby veľkej časti pesničiek. Na platňových výberovkách OPUSu, ktoré sa vďaka Ľubomíre Soldanovej dostali aj na kompaktné disky a teraz aj na náš hudobný portál, sa však nájdu aj ďalší zaujímaví autori hudby ako Pavol Hammel, Ali Brezovský či Laco Gerhart. Medzi textármi je tiež zopár zvučných mien, napríklad Tomáš Janovic či Ľubomír Feldek. A depresívny text mojej najobľúbenejšej pesničky o úbohej stratenej hviezdičke, čo nenašla cestu domov, a tak zhynula, napísala Mária Rázusová-Martáková.
Nemá zmysel recenzovať profesionálnu kvalitu týchto albumov, pretože všetky skladateľské, textárske aj interpretačné obskúrnosti zastiera milosrdný závoj retro spomienok poslucháča na krásne časy detstva. Napokon, tieto pesničky nie sú na počúvanie, ale na spievanie. Ja si Hviezdičku spievam už od včera, ako som si ju prvýkrát stiahla a pustila. Ešte sa chystám na tematicky príbuznú Padla hviezda a potom si roztvorím dáždnik a zatancujem si niečo medzi choreografiou a hereckou etudou, ktorou som oblažovala všetky návštevy mojich rodičov, afektovane pri tom spievajúc Klope dáždik. Tak si aj vy nejakú svoju obľúbenú stiahnite na našom portáli. A potom si ju s chuťou a pekne nahlas zaspievajte. Najlepšie však niekde, kde vás vaše deti, prípadne mladší kolegovia a známi, nebudú vidieť ani počuť.
Ak v našej ponuke nenájdete práve tie pesničky, ktoré spadajú do obdobia vášho detstva, nezúfajte, už čoskoro ich doplníme. Zatiaľ sa môžete vytešovať z pesničiek z rokov 1970 – 1975 a 1980 –1985.
Elena Akácsová viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|