Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 21.7.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Kolaborácia s hlúposťou

Blank

Do vášnivej diskusie som sa zaplietol, na tému Sedem s.r.o., či je to dobrá televízna relácia, alebo zlá. Po zrelej úvahe som dospel k záveru, že najšťastnejší sú tí, ktorí absolútne netušia, čo Sedem s.r.o. je, o čo tam ide a prečo je ktokoľvek schopný vášnivo diskutovať o čomsi takom banálnom, ako je televízna relácia.

Zo šťastných ľudí ide strach, preto vedzte, že Sedem s.r.o. je televízna relácia, v ktorej moderátorka vyťahuje témy, ktoré sa komusi v prípravnom výbore zdajú dostatočne bizarné na to, aby ich siedmi ľudia vrátane moderátorky akýmkoľvek spôsobom glosovali. Momentálne sa, myslím, nové časti nevysielajú, lebo v lete sú diváci na dovolenkách, a netuším, či sa ešte niekedy Sedem s.r.o. na televízne obrazovky vráti, lebo relácia vraj mala problémy so sledovanosťou. Klesala, alebo čo.

Predpokladajme však, že Sedem s.r.o. vám nie je úplne neznáme, aj keď tajne dúfam, že sa vám nepáči podobne ako mne, lebo my sme jednoducho bystrejší ako jej cieľová skupina. Alebo nie sme bystrejší, len nám ešte zostalo trocha súdnosti a Plhova dilema „Co s tim, ve šroubárně?“ sa nás netýka.

Podstatou sporu, ktorý sa riešil, bola intelektuálna prostitúcia aktérov, vospolok zdanlivo vzdelaných a kultivovaných ľudí, ktorí sa týždeň čo týždeň nedôstojne navážajú do vecí, ktorým vlastne nerozumejú a keď rozumejú, nechajú si to pre seba a skúšajú, na čom všetkom sú ľudia ochotní sa smiať.

Najvďačnejšou témou je samozrejme vždy sex, najbanálnejšou politika, najhlúpejšou všakovaké výskumy, ktoré síce samy osebe hlúpe nie sú, len sa ľuďom zdajú hlúpe, lebo nerozumejú ich zmyslu.

Vedci čosi vyskúmali a vtipné na tom je už len to, že kdesi niekto existuje a celkom vážne takú vec skúma.

Do popuku.

Vďaka Sedem s.r.o. som prišiel o jedného zo svojich hrdinov. Niežeby som už Milana Lasicu neobdivoval ako herca a komika, len už si ho tak nevážim. Strápňuje sa tam najmenej, ale aj tak mi prekáža, že sa takýmto spôsobom zapredal.

Hlupák je hlupák, stávajú sa aj horšie veci, sme hlúpi, je to jeden zo základných civilizačných predpokladov, takže toto mi neprekáža, prekáža mi mimoriadne nebezpečná kolaborácia s hlúposťou, ktorá v nás vzbudzuje presvedčenie, že sme kompetentní zaujať legitímne stanovisko aj k veciam, o ktorých podstate vôbec nič netušíme. 

„A nie práve kvôli tomuto máme všetci volebné právo?“ spýtal sa ma priateľ nečakajúc odpoveď.

Ani sa jej nedočkal.  Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [65]