Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Filip Drábek | 22.4.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Hooverphonic opäť na tripe v Bratislave

Blank

Aj my tu v magazíne, čo sme neprišli na svet so striebornou lyžičkou v ústach a nezjedli ňou múdrosť sveta, s rukami za chrbtom často bezmocne sledujeme, ako nám veci rýchlo a vo veľkom miznú pred očami. V hudbe je to obzvlášť bolestivé, preto sa nasledujúca rubrika autoterapiou s placebo efektom snaží túto frustrujúcu skutočnosť nepatrne zmierniť. Každý utorok v nej čisto subjektívne vyberáme plus-mínus sedem kusov rôznej hudby, plus-mínus jednu na každý deň týždňa, ktorá by vás z rôznych nižšie (ne)vysvetlených dôvodov mohla potešiť, vytočiť, a, najlepšie, motivovať k vlastnému objavovaniu.

Dnes o siedmich albumoch belgických Hooverphonic, ktorí sa po štyroch rokoch vracajú na Slovensko. 17. májZrkadlový háj.

Novinármi živená pikoška z prostredia kapely Hoover hovorí, že svoj názov museli zmeniť pre konflikt s poprednou svetovou firmou vyrábajúcou vysávače. A hoci je každému jasné, že pre takú korporáciu by to musela byť len pocta, obľúbená téma rozhovorov s kapelou sa nemení. Ich debut A New Stereophonic Sound Spectacular (1996) zvukovo nadväzuje na bristolskú vlnu trip-hopu, zatiaľ však bez všetkých charakteristických znakov neskoršej tvorby, ktorými sú sláčiky, hlavne však vokál krehkej Geike Arnaert. Liesje Sadonius za mikrofónom pôsobí zasnene a civilnejšie, no predovšetkým menej výrazne.

Príchodom speváčky Geike a s novým názvom vstupuje Hooverphonic do novej éry. Od vplyvov trip-hopu sa posúva bližšie k tanečnejším skladbám za použitia decentnej elektroniky. Blue Wonder Power Milk (1998) je prvým krokom vývoja zvuku kapely, ktorý sa pre nich stáva poznávacím znamením.

S tretím albumom sa Hooverphonic hrajú dlho, no pre výsledok sa čakanie oplatí. Geike je už fulltime sólistkou a všetku pozornosť strháva logicky na seba. Vstup do nového tisícročia s platňou Magnificent Tree (2000) určuje smer, ktorým sa ďalšie roky bude ich hudba uberať.


O nejaký čas Hooverphonic predstavujú Jackie Cane (2002), fiktívnu speváčku z prvej polovice 20. storočia, o ktorej sa zmienili už na predchádzajúcom albume. Konceptuálny, ale predovšetkým najviac popový a najprístupnejší album, či skôr muzikál bez hereckých výkonov. Pompézny zvuk nahrávky živia masovo použité sláčiky a dychové nástroje. Tragický príbeh zabudnutej speváčky sa končí samovraždou, no aj tá je podaná veľkolepou baladou. Čo sa týka formy, je to vrchol tvorby tohto belgického tria.Kto tam bol, nezabudne. S týmto albumom sa Hooverphonic v novembri 2004 predstavujú bratislavskému divadlu Aréna a mrazí z toho tak, ako mrazí aj z  nahrávky, ktorá je bezpochyby vrcholom tvorby po hudobnej stránke: retrospektívny a naživo nahratý album Sit Down and Listen to Hooverphonic (2003) ponúka prierez doterajšou tvorbou a každú pieseň patrične upravuje do akustickej podoby. Odkaz na Portishead a ich Roseland NYC je evidentný.


O to ťažšia je však pozícia, do ktorej Hooverphonic sami seba dostali. Za sebou majú dva veľmi úspešné projekty, na ktoré sa pokúsili nadviazať silným konceptom – dvojdiskom obsahujúcim regulárny album a zároveň jeho autorské remixy od basgitaristu Alexa Calliera. Album More Sweet Music (2005) je však hudobne asi najviac predvídateľnou nahrávkou kapely. Poctivo tu rozvíjajú svoju silnú stránku, a tak za pomoci všadeprítomných sláčikov spieva Geike ešte pomalšie a viac introvertné skladby. Druhá časť No More Sweet Music, naopak, trpí až prílišným chladom typickým pre remixy.


Hooverphonic model 2007. Prvý nezávislý release, žiadny tlak od vydavateľstiev a logické vyústenie tvorby. Album nahratý naživo šesťčlennou kapelou bez elektroniky, sláčikov a inšpirovaný psychedelickým zvukom šesťdesiatych rokov. Nad tým všetkým stojí rovnako krásny vokál a smutné, ešte pomalšie skladby, z ktorých však nevypŕcha život. Takto nejako budú znieť v máji v Zrkadlovom háji. Názov albumu The President of the LSD Golf Club (2007) pochádza z vtipnej historky basgitaristu Alexa Calliera z jeho pobytu v New Yorku, ktorého taxikár bol v časoch hippies prezidentom takejto organizácie. Jej náplň spočívala v hraní golfu na tripe. Ale to len tak mimochodom.Filip Drábek  viac od autora »
Vaše reakcie [3]
:: Súvisiace reklamné odkazy