Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 3.4.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Divoká banda živých terčov

Blank

SOBOTA 5. 4. 2008

21.00, ČT 1
Vlk (Wolf, 1994)
Jack Nicholson – vlkodlak, všetko ostatné je zle, ale toto funguje vynikajúco.

22.05, Dvojka
Pán veľrýb (Whale Rider, 2002)
Na samej hranici gýča balansujúci film o priateľstve dievčaťa a stáda veľrýb, veľmi pekné, aj keď trošku precenené. 

00.10, Markíza
Jackie Brownová (Jackie Brown, 1997)
V čase uvedenia do kín nie celkom docenený Tarantino, najradšej mám scény Roberta De Nira a Bridget Fondovej. Ako každý. Asi. 

NEDEĽA 6. 4. 2008

16.15, ČT 2
Všetko o Eve (All About Eve, 1950)
Veľkolepá ironická a cynická prehliadka pomerov panujúcich v divadelnom, ale i filmovom hereckom zákulisí, o starnúcej divadelnej dive čeliacej nevyberaným útokom mladej, nekonečne ambicióznej herečky. Výkon Bette Davisovej by si zaslúžil vlastný opis, rovnako réžia Josepha L. Mankiewicza. Všetko o Eve je jednoducho ďalší z klasických amerických filmov, ktorý treba vidieť, ak sa o film zaujímate hlbšie.  

22.00, Joj
Vykúpenie z väznice Shawshank (The Shawshank Redemption, 1994)
Tom Robbins a Morgan Freeman vo väzení na fakt dlhý čas. Jednoznačne najlepší film, aký bol kedy dosiaľ nakrútený podľa literárnej predlohy Stephena Kinga. Nádherný kus vysokej filmárčiny, ktorá nezabúda na príbeh.

23.30, ČT 2
BLUES & Wim Wenders (Feel Like Going Home, 2005)
Nádherný, vynikajúci, špičkový cyklus dokumentov, producentsky zastrešených Martinom Scorsesem. Wendersova epizóda je venovaná pnutiam medzi svetským a duchovným rozmerom blues.

PONDELOK 7. 4. 2008

22.35, Dvojka
Divoká banda (The Wild Bunch, 1969)
Filmárska óda na guľomet Gatlling. Posledný western, najdôležitejší film Sama Peckinpaha. Všetky filmy s rotačným guľometom sú super, tento je navyše klasika.

00.15, ČT 2
Smrť v Benátkach (Morte a Venezia, 1971)
Ak by vzhľadom na kinematografiu naozaj fungovali akési divácke modely a vkusové preferencie, Smrť v Benátkach je film, ktorý by ma mal celkom obísť. Je lyrizujúci, pomalý, vybrnkáva sa v ňom na subtílnu emočnú strunu, riešia sa zásadné existenciálne otázky. Visconti to nakrútil podľa literárnej predlohy Thomasa Manna, jednu z dominantných úloh vo filme zohráva Mahlerova hudba, skrátka intelektuálčina, že by sa o ňu dal oprieť slovník cudzích slov. Ale nemôžem si pomôcť, vidím, že je to elitársky, vykalkulovaný kus, a predsa ma nikdy nenudil, práve naopak, vždy ma nadchne. Neviem, takéto filmy naozaj priam neznášam, všetky, okrem Smrti v Benátkach, tú milujem skoro rovnako ako Krotiteľov duchov.     

UTOROK 8. 4. 2008

22.00, Dvojka
Zabíjanie (The Killing, 1956)
Film noir podľa Kubricka, tretí majstrov celovečerák a hneď najlepšia vec, pod ktorú sa kedy podpísal.

STREDA 9. 4. 2008

00.15, ČT 2
Solaris (2002)
Ambiciózna adaptácia rovnomenného sci-fi románu Stanislava Lema, ktorá sa zároveň pokúša byť „komerčnejším“ remakom Tarkovského Solarisu, film však zlyháva tam i tam. Z môjho uhla pohľadu čistá strata času, poznám však minimálne dvoch ľudí, ktorých názor rešpektujem a ktorým sa film vyslovene páči, takže sa prípadne pozrite a spracujte si to sami. 

ŠTVRTOK 10. 4. 2008

23.35, ČT 2
Denunciant (The Informer, 1935)
Dráma írskeho pijana a dobráka, ktorý počas povstania v Dubline predá Britom kamaráta za dvadsať libier a potom sa utápa v sebaľútosti. Vysoko cenená klasika režiséra Johna Forda, žiaľ, dnes z laického hľadiska skutočne zaujímavá už len pre kvázi expresionistický vizuál, ktorý síce nevyzerá úplne ako od Murnaua, ale podobá sa.  

PIATOK 11. 4. 2008

21.20, Prima
Vojna Roseovcov (The War of the Roses, 1989)
Nádherne morbídna protimanželská agitka, v ktorej Michael Douglas a Kathleen Turnerová predvádzajú, ako sa z milujúcich manželov stávajú nepriatelia na život a na smrť. Voda na mlyn všetkých skeptikov presvedčených, že manželstvo je prežitá inštitúcia a jednoducho nemôže vyjsť.

23.10, ČT 2
ITčkári 1./6, Včerajší odpad (The IT Crowd 1./6 Yesterdays Jam, 2006)
Prvá epizóda bravúrneho britcomu, v ktorej sa k IT špecialistom Royovi a Mossovi v podzemí Reynholm Industries pridá Jen ako ich nová, v oblasti práce s PC sotva gramotná šéfka. Autorský sitcom Grahama Linehana považujem za výtrysk čírej geniality, kto si nespomína, tuto som mu staval pomník.

23.45, Prima
Živý terč (Hard Target, 1993)
John Woo režíruje Jeana-Claudea Van Damma v priamočiarej akčnej zlátanine o love na bezdomovca, ktorý organizuje Lance Henriksen.

01.05, ČT 2
BLUES a Mike Figgis (Red, White & Blues, 2005)
Blues po druhýkrát v jedných tipoch, platí to čo vždy – nádherný, vynikajúci, špičkový cyklus dokumentov producentsky zastrešených Martinom Scorsesem. Figgis sa venuje predovšetkým mapovaniu vplyvov blues na starý kontinent.Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [9]
:: Súvisiace reklamné odkazy