Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 20.3.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Muž v ohni a biela pani – taká normálna láska

Blank

SOBOTA 22. 3. 2008

22.10, Markíza
Muž v ohni (Man on Fire, 2004)
Neserte bodyguarda, neunášajte a nezabíjajte malé dievčatká, lebo ak sa vám jednoznačne negatívny morálny rozmer týchto činností nezdá dosť odstrašujúci, ešte vždy po vás môže ísť niekto ako Creasy (Denzel Washington), chlapík, ktorému ani nemusíte byť nesympatický, aby vás jednoducho zastrelil. Jeden z najlepších filmov o priamočiarej pomste, aké som videl, nádherný kus čistej pragmatickej filmárčiny, ktorú lepšie ako Tony Scott zvláda len Michael Mann.

22.15, Dvojka
Šťastie (Štěstí, 2005)
Podľa definície gýča gýč. Česká lyrická sprostosť hrajúca sa na umenie. Ak by bol režisér Bohdan Sláma kritikom a kydal by na všetky filmy, ktoré sa páčia množstvu ľudí a zarábajú peniaze, určite by to bolo menej bolestivé ako takto – keď také filmy sám nakrúca.

NEDEĽA 23. 3. 2008

15.00, ČT 1
Biela pani (Bílá paní, 1965)
Drž hubu a plav! Krásna komédia o socialistickom absurdistane, o obci, kde sa na zámku začne zjavovať Biela pani a funkcionári si s tým nevedia poradiť. V réžii Zděňka Podskalského exceluje dobová česká herecká elita.

23.35, Joj
Kruh (The Ring, 2002)
Americký remake japonského hororu. Z môjho uhla pohľadu strašidelnejšie, jednoducho kvalitnejšie, navyše s presvedčivejšími hereckými výkonmi, o ľuďoch, ktorí umierajú, keď si pozrú film. Nie Fontánu pre Zuzanu 3 a neumierajú vlastnou rukou, i keď pripúšťam, že taký variant by bol uveriteľnejší.    

00.40, Markíza
Excalibur (1981)
Ak by bol Sir Thomas Malory režisérom, asi by to nenakrútil lepšie. Základný pilier modernej filmovej fantasy. 

PONDELOK 24. 3. 2008

13.55, Markíza
Šaolinský futbal (Siu lam juk kau/Shaolin Soccer, 2001)
Milá somarinka o kung-fu mníchoch, ktorí hrajú superfutbal. Vážne sa to brať nedá, ani ako komediálny film, ale stvárnenie jednotlivých zápasov je skvelé.

21.20, Dvojka
Zahraj to znova, Sam (Play It Again, Sam, 1972)
Filmová parafráza a pastiš Casablancy. Jeden z najlepších scenárov Woodyho Allena však nenakrútil Allan sám (len si zahral hlavnú úlohu), ale režisér Herbert Ross. Ak ste Casablancu nevideli, je to smutné, ale nezúfajte, brilantné hlášky fungujú aj bez znalosti kontextu. Navyše, Sam je vynikajúci spôsob, ako sa pre sledovanie Casablancy inšpirovať.

00.35, ČT 2
Taká normálna láska (Scenes from a Mall, 1991)
Woody Allen ešte raz, riešiaci po boku Bette Midlerovej manželskú krízu v preplnenom nákupnom centre. Skvelé sú hlášky triafajúce sa do konzumu, menej skvelé typické Allenovske rýpanie sa vo vzťahoch. Film navyše Allen nenapísal ani nerežíroval, takže ono rýpanie je zúfalo neautorské a Woody vraví vety, ktoré by inak nikdy nepovedal. 

UTOROK 25. 3. 2008

22.00, Dvojka
Príbehy obyčajného šialenstva (Storie di ordinaria follia, 1981)
Francúzsko-taliansky pokus o autorskú adaptáciu poviedky Charlesa Bukowského, v ktorej sa rieši vzťah Bukowského alter ega Serkina s prostitútkou, do ktorej sa na prvý pohľad zamiluje, ale prekáža mu, že dáma jeho srdca sa svojej profesie nechce zriecť, lebo ju jednoducho baví. Chlap, čo hrá Bukowského/Serkina nič extra, ale Ornella Muti je ako predavačka telesných rozkoší veľmi presvedčivá.   

23.25, Markíza
Klub bitkárov (Fight Club, 1999)
Vkusný anarchistický manifest, veľmi dôstojná adaptácia literárnej predlohy Chucka Palahniuka, po ktorej už si človek nedá v luxusnej reštaurácii polievku bez obáv, či sa do nej predsa len ktosi nevymočil. 

STREDA 26. 3. 2008

23.40, ČT 2
Rýchly bežec (Atanarjuat: The Fast Runner, 2001)
Nádherný takmer trojhodinový eskimácky film o lovcovi pobehujúcom po ľadových pláňach. Obvinili ho z vraždy, tak ušiel, kým sa to dá do poriadku.

ŠTVRTOK 27. 3. 2008

23.20, Markíza
StrachBodkaCom (Fear.com, 2002)
Zúfalá hororová vykrádačka Kruhu a Záhady Blair Witch, o vraždiacich internetových stránkach. Ale predstava, že návštevníci niektorých stránok umierajú krutou a bolestivou smrťou, má v sebe isté zvrátené čaro. 

23.25, ČT 2
Richard III. (Richard III, 1995)
Shakespeare je preto dôležitý, že je univerzálny. Richard III. sa tak môže pokojne odohrávať o štyristo rokov neskôr, na kvalite príbehu sa nič nemení. Z hereckého obsadenia: Ian Mc Kellen, Anette Beningová, Jim Broadbent, Robert Downey Jr., Nigel Hawthorne, Kristin Scott Thomasová.

PIATOK 28. 3. 2008

23.30, ČT 1
Rozchod (Breaking Up, 1996)
Romantická komédia o neustále rozchádzajúcich sa a schádzajúcich Salme Hayekovej a Russellovi Croweovi. Vraj sú naozaj také vzťahy, ani spolu, ani bez seba, bez pointy. Presne ako tento film, hádam je to v nich tiež taká sranda.Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [6]
:: Súvisiace reklamné odkazy