Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 7.1.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Novoročná pôrodná anomália

Blank

Deň pred Silvestrom, pár minút pred polnocou, porodila naša kolegyňa Eva syna. Od jej manžela som ešte v noci dostala radostnú esemesku s časovými údajmi, mierami i váhami, najmä však s informáciou, že matka i syn sú obaja v poriadku. Zopár ľudí, ktorým som tú radostnú novinu podala ďalej, v duchu obľúbeného mediálneho novoročného stereotypu reagovalo poznámkou, že mohla ešte deň a zo desať minút vydržať a bola by prvou mamičkou roku 2008.

Chápem ľudí v médiách. Novonarodený rok s novonarodeným dieťaťom sa pohodlne somársky premosťuje a novoročné správy treba niečím zaplniť, veď prezidentov novoročný prejav je nezáživná nuda, odkedy sú záchytky zrušené, nikto sa už ani poriadne nevie opiť, a odkedy legálne predávajú zábavnú pyrotechniku, pomaly sa míňajú už aj amatérski výrobcovia ohňostrojov a delobuchov s poodtŕhanými prstami.

Rozumiem aj snahe pôrodníkov a nemocníc dostať sa do médií aspoň raz do roka v pozitívnom svetle a v súvislosti s udalosťou, ktorá je bez nešťastí, komplikácií, štrajkov, žalôb, dlžôb a pokút.

Absolútne však nerozumiem rodičom, ktorí sa do tejto maškarády dajú vmanipulovať. Pretože nič iné ako manipulácia údajmi, či dokonca prirodzeným priebehom pôrodu to ani nemôže byť. Ako som sa dočítala v Pravde, trenčianski gynekológovia už vlani upozorňovali, že podľa záznamov z iných dní je počet narodených tesne okolo polnoci podstatne nižší ako zázračne vysoký počet novorodencov v prvých sekundách každého nového roka. A v tomto roku sa sekundu po polnoci narodili deti až v troch slovenských mestách! Zaujímavá je aj informácia, že na Slovensku najčastejšie prichádzajú v prvých sekundách roka na svet deti v Košiciach. Asi tam má bocian na Nový rok pravidelné prelety. Započula som však kdesi, že európske novorodenecké prvenstvo si chcú tento rok privlastniť Viedenčania s trápnym výsledkom až osem sekúnd po polnoci. Možno majú inú metodiku na určovanie času narodenia, ako je to u nás (prestrihnutie pupočnej šnúry), v každom prípade očakávam, že s tým nejaký normotvorný euroúradník už čoskoro narobí poriadky, aby naše Košíča obhájilo pred Viedenčaťom svoj zaslúžený náskok.

Čo s takým víťazstvom? Keby z toho rodičia aspoň niečo vytĺkli, ale tento rok sa žiaden politik v pôrodniciach s bonusom z našich vreciek nepretŕčal. Ešte aj tie vystresované prvorodičky musia z legislatívnych dôvodov prenášať až do prvého februára, aby dostali vyšší príspevok na svoje prvorodené dieťa. Naopak, v Čechách, kde tiež už niekoľko rokov pozorujú podobne zázračnú novoročnú anomáliu, sa vraj pre tentoraz húfne rodilo pred Silvestrom, lebo od januára sa im príspevok na ktorékoľvek narodené dieťa výrazne znižuje.

Kolegyňa Eva nie je prvorodička, takže sa mohla na nový rok aj na február pokojne vykašľať, žiadny prvorodenecký bonus nedostane. Čo sa však týka prvenstva, bez ohľadu na dátum a aktuálne euronormy je víťaznou prvorodičkou v redakcii T-Stationu a jej syn je na našej stanici tiež bezkonkurenčne prvorodený. Len dúfam, že keď si toto prečíta, nebude odo mňa požadovať žiaden extra honorár a od čitateľov extra body.Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [7]
:: Súvisiace reklamné odkazy