Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Filip Németh | 2.1.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Ortodoxná skúsenosť

Blank

Sú Lavagance a Marek Rakovický synonymá, alebo nie? Argumentov môže byť niekoľko a môžu byť rôzne. Bez Mareka Rakovického by Lavagance neboli tým, čím sú. Vlastne by neboli vôbec. Kde by však bol Marek Rakovický bez Lavagance? Každopádne, ak tieto dve mená nie sú synonymami, potom je jasné, že Marek Rakovický buduje brand mark Lavagance oveľa citlivejšie, premyslene a perfekcionisticky.

Po produkcii albumov začínajúcich bratislavských indie-popových zoskupení Sako a Cliché a spolupráci na rôznych iných projektoch si konečne zaskočil aj domov k svojim a nahral druhý album. Čo sa bokoviek týka, nemám pocit, že by na niektorej z nich nejako extra zažiaril. Na druhej strane ani nič vyslovene nepokazil. Nazvime to lepší štandard. A tak vo mne osobne vzbudil ešte väčšiu zvedavosť. Bol Back to Attraction iba kométou, ktorá sa prirýchlo utopila v prvej väčšej mláke, alebo môžeme čakať jej víťazoslávny návrat?

Orthodox Experience je návratom viac ako dôstojným. Nie je natoľko atraktívny a nie je ani taký ortodoxný, ako by sme možno očakávali. No a skúsenosť? K nej sa ešte vrátime.

Vopred však varujem: nečakajte žiadnu divočinu! Na albume sú okrem titulnej rádiovej svižnej rock’n’rolloviny iba dve rýchlejšie skladby. Inak sa všetko nesie v pokojnej, trochu melancholickej, hmýrivej nálade, akoby okolo vás poletovali krehké motýle z polámaných LP platní. Čiernych a lesklých. A to už je nejaká tá skúsenosť...

Album je však napriek tomu až prekvapivo počúvateľný. Môže za to v prvom rade nesmierne originálny hudobný svet, s perfektným zvukom a množstvom drobných detailov, ktoré vám album dávkuje s presnosťou inžiniera makromolekulárnej chémie. Každá sekunda je jednoducho na svojom presnom mieste a funguje tak, ako má. Je to album zo skupiny tých, ktoré sa dajú počúvať od začiatku do konca. Niekoho bude možno nudiť, iní si ho budú púšťať výlučne pred spaním, no ja som už dávno nepočul niečo natoľko nasýtené, navyše kompaktné a so skutočne dobrými textami.

Čím ďalej tým viac mám pocit, že nerozumiem tomu názvu. Nový album Lavagance totiž nie je len ortodoxný, on nie je ani tou skúsenosťou. Je to totiž zážitok. Nádherný a výnimočný hudobný zážitok. Keď neveríte, stiahnite si ho zo stránky. Podľa mňa sa však takýto album oplatí mať v poriadnej kvalite, umiestnený veľmi blízko stereofilského CD prehrávača.

Lavagance – Orthodox Experience (2007)Filip Németh  viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy