Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Filip Németh | 5.11.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Nad Riom sa blýskajú lasery

Blank

Ak si typickú brazílsku párty predstavujete ako sporo odetých ľudí vlniacich sa na pláži do rytmu samby vyludzovanej z rôznych bong, kong, hrkálok a iných dychových či strunových nástrojov, ste na omyle. Tá pláž možno ešte sedí, ale žiadna správna brazílska párty sa dnes nezaobíde bez baile funku, ktorého svetovo najznámejšími predstaviteľmi sú Bonde do Rol?.

Cesta tejto bizarnej kapely na výslnie je zaujímavým príkladom moci fenoménu Internetu. Hneď prvý album totiž toto trio vydalo na britskom labeli, v ktorom si ich vraj všimli vďaka ich stránke na Myspace. Asi taká je v praxi cesta z Curitiby do európskych klubov.

Samotný album vyzerá na prvý pohľad, najmä vďaka soche Krista nad Riom, ktorému šľahajú z očí laserové lúče, ako nejaký béčkový metal a spočiatku tak aj znie. Hneď v úvode prvej piesne počujete speedmetalové brhlenie gitary v pozadí, zborové vokály a temný hlas odkazujúci vám so strašidelným smiechom: „Death to your speakers!“ a podobné frázy. Už v prvej pesničke však naskočia aj chytľavé dievčenské, s punkovou razanciou odkričané vokály a bicie, z ktorých zaručene začnete pogovať, zaznejú aj tie osudné bongá a najmä sample, ktoré vytvárajú základ baile funku. Elektrické gitary s metalovými efektmi sú len vyšší, parodický level. Táto kapela sa evidentne v ničom neberie príliš vážne, inak by asi takúto všehochuť nikdy nemohla vymyslieť. V podstate však základ tejto bizarnej (možno až zvrhlej) kombinácie tvorí stále samba, akurát v trochu (dosť) agresívnejšom ponímaní.

Takto vznikajú dvojminútové skladby, ktoré sú vhodné skôr do tanca než do uška. No keď vás na nejakej rozbehnutej žúrke skutočne dostanú, spôsobujú besné skákanie všakovakého druhu, šialené metanie rukami aj nohami, vykrikovanie portugalských výrazov, a v extrémnych prípadoch aj metalistické hádzanie vlasmi a hranie na imaginárnej gitare. Na svoje si jednoducho prídu priaznivci Chicks on Speed, ako aj skalní fanúšikovia Iron Maiden. A možno aj niektorí uctievači Manu Chaa. Jednoducho ideálna laserová zbraň proti vianočnej idylke, ktorá sa na nás pomaly, ale isto rúti z reproduktorov v hypermarketoch a nákupných centrách.

Bonde do Rol? – With Lasers (Domino Records, 2007)

Album na recenzovanie poskytla distribučná spoločnosť Wegart.Filip Németh  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy