Máte pred sebou posledný týždeň, v ktorom môžete dobehnúť zameškané, teda vrútiť sa do kníhkupectiev a nakúpiť svojim blížnym niečo, čo vyjadrí vaše vzájomné city, prehreje vzťahy a dodá vám dobrý pocit, že celý humbug okolo Ježiška nie je zas až taká blbosť.
No nič. To sme vás len trochu z dlhej chvíle postrašili. Skôr než prepadnete panike, že na vianočnom zozname nemáte ešte napriek našim piatkovým odporúčaniam žiadne odfajknuté darčeky, zamyslite sa nad tým, čo by ste chceli dostať vy. Jeden kus hmoty, po ktorom nenormálne túžite. Sformulovali ste to? Je to dostupné? Dá sa to kúpiť napríklad v kníhkupectve, parfumérii, domácich potrebách, potrebách pre rybárov alebo v sexshope? Myslíte, že vám to Ježiško donesie a vy budete mať krásne harmonické nevystresované Vianoce? Áno, donesie, áno, budete, ak si pozorne prečítate nasledujúci odsek obsahujúci malé kúzlo.
Malé kúzlo na posledných sedem dní pred Vianocami
1. Predstavte si, čo by ste chceli vy sami pre seba, celkom neužitočne a egoisticky.
2. Choďte si to kúpiť.
3. Potom s úsmevom na perách a bez výčitiek svedomia dokúpte darčeky ostatným. Ak ste žena, ktorá akýmkoľvek spôsobom drží na svojich pleciach väčšinu záťaže vianočných príprav, či sa to týka varenia, upratovania, organizácie alebo hoci len urovnávania rodinných sporov, kúpte si tie darčeky dva. Ak ste muž, ktorého každý rok niekto vybuzeruje, že stromček stojí nakrivo, ani kapra nevie zabiť rýchlo a bezbolestne a pije viac, než sa na Štedrý deň patrí, tiež si dajte darčeky dva. Ak ste starší človek, ktorého nikto poriadne nepočúva, tiež si udeľte dva. Ak ste decko, ktoré má pred sebou päť dní do prázdnin a rodičov pred rozvodom, rozplačte sa a požadujte o doplnenie listu Ježiškovi, nebojte sa, vyplatí sa to!
4. Nezabudnite, že sú to vaše Vianoce a prežite ich v súlade s Vašou povahou a Vašou predstavou šťastia. A nič tak neurobí stresové dni pohodovejšími ako pohárik cherry ku každému hlavnému jedlu. Na zlaté prasa sa vykašlite, k triezvym a hladným aj tak nikdy nepríde, čo by tam robilo.
5. A teraz už len úsmev (môže byť aj trochu neprirodzený, to sa časom poddá), fľaša alkoholu (aký preferujete) v nákupnom vozíku a tento vianočný zoznam, v ktorom odporúčajú svoje tipy 10 z 10 autorov magazínu, ktorý práve čítate. Nezabudnite, že nikdy nie ste sami, sme tu predsa my, ktorí vám chceme len dobre.
Katka Uhrová
Pre seba by som si prosila knihu autora Roberta Murphyho British Cinema of the 90’s, pretože ju potrebujem.
Pre tých, čo sa radi nechajú literatúrou znepokojovať až znechucovať, odporúčam Elementární částice (1998), ktoré napísal Michel Houellebecq a ktoré v tomto roku vyšli v českom preklade.
Tunde Lengyelová
Mnohí z nás sú na Vianoce nútení obdarovať aj ľudí, ktorých popravde nemôžeme ani cítiť. Ale čo sa patrí, to treba dodržiavať, takže moje tipy na niekoľko „intelektuálne vysoko hodnotných“ kníh, ktoré sú navyše aj trendy v novej „Bátory-mánii“, vyvolanej očakávanou premiérou Jakubiskovho filmu:
Pre nenávidenú utáranú svokru (prípadne susedu s okom prilepeným na kukátku), ktorej chápanie nepresahuje hranicu najprimitívnejších harlekýnok, venujme pentalógiu Andreja Štiavnického o Alžbete Bátoryovej (naša recenzia tu). Svokra (či iný obdarovaný) bude pri čítaní pociťovať pekelné muky, no možno sa jej/mu vyriešia problémy s nespavosťou.
Ak musíme obdarovať niekoho, na koho sa hodí jediné označenie „Truhlík“ (všade bol, všetko videl, všetko vie – ale nič nepochopil), zabaľme mu pod stromček toto veľdielo z pera českého polyhistora. Takýto týpek si určite zgustne na znôške bludov pokropených krvou, pričom zaručene sa nikde inde nedozvie toľko hlúpostí ako práve v tejto knižke.
Tomáš Bednařík: Čachtická paní. Ďábel s tváří anděla. Nakladatelství XYZ, Praha, 2006.
Problémovému šéfovi alebo kolegovi, ktorý sa ani v pracovnom čase nedokáže odtrhnúť od internetových stránok s pornografiou, darujme nový hit kníhkupectiev od poameričteného rumunského emigranta. Farbisté opisy sexuálneho života spred 400 rokov potešia najmä úchylov, ale dielko sa dá použiť v prípade núdze, ak vypovie káblová televízia s Privat blue.
Andrei Codrescu: Vládkyňa krvi. Ikar 2007 (recenziu uverejníme zajtra).
Mária Modrovichová
Etgar Keret: Létajíci Santini
Izraelský autor tzv. mladej generácie a na 99 % narušený blázon, čo z neho robí zaujímavého poviedkára. Osobne som čítala zbierku The Nimrod Flipout, ale tá sa v našej distribúcii zatiaľ neobjavila. Keretove knihy pod stromčekom ocenia ľahší psychopati so sklonom k samovražde a zmyslom pre absurdno a svojský humor (v prvej poviedke v mojej knihe sa rozprávačova frajerka o polnoci premieňa na tlstého vulgárneho chlapíka, ktorý ho celé noci vláči po baroch). Izraelsko-palestínsky konflikt prítomný, podaný z autorovej strany hranice opäť dosť jedinečným štýlom.
Philip Roth: Everyman/Ktokoľvek (naša recenzia tu)
Everyman je síce podľa názvu vhodný pre každého, ale stretla som sa s určitým druhom krehkého čitateľa, ktorý ťažko niesol jeho temnú nosnú ideu, preto neodporúčam knihu venovať maniodepresívnym a depresívnym pacientom a ľuďom na smrteľnej posteli. Naopak, výborne sa hodí pre všetkých, ktorých v ich egoistických a neempatických existenciách nedokáže zastaviť ani atómový hríb. Skvelý darček pre starnúcich donchuanov, nenávidených, ale intelektuálnych rodičov, prípadne promiskuitného partnera ktoréhokoľvek pohlavia.
Rhonda Byrne: The Secret
Ak sa u nás ešte nepredáva, dá sa za dobrú cenu ľahko objednať z Amazonu. The Secret (najlepšie je názov chrapľavo šepkať, aby nestratil nič zo svojej dramatickosti) je new age biblia pre všetkých, ktorí sú pevne rozhodnutí vlastným pričinením byť bohatí, zdraví, chudí, úspešní a – zase bohatí. Knihu som nečítala, ale dve od seba nezávislé osoby mi s nadšením rozprávali o tom, ako obsah „Tajomstva“ zmenil ich pohľad na život. Pre všetkých, ktorí chcú byť neznesiteľne pozitívni a pre všetkých, ktorí sa chcú stať milionármi – silou svojich myšlienok. Ku knihe sa ako darček dobre hodí aj ročné predplatné profesionálnej psychoterapie, prípadne set bábik voodoo, ak by náhodou sila myšlienok nezabrala.
Štefan Činčura
Milan Vároš: Stratené slovenské poklady 1
Osudy umeleckých pamiatok šľachty a panovníkov (Matica slovenská, Neografia 2006)
Milan Vároš: Stratené slovenské poklady 2
Osudy našich umeleckých diel a pamiatok (Matica slovenská, Neografia 2007)
Pestré osudy umeleckých diel, ale i príbehy šľachtických rod
Eva Borušovičová viac od autora »
Vaše reakcie [24]