Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Zuzana G. Belková | 13.11.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Spomienky sú pot duše

Blank

Pavićove knihy sú zložité organizmy, v ktorých pulzujú telesné šťavy bohaté na všetky nutričné hodnoty fantázie od zmyslových predstáv až po abstraktné pocity. Oveľa jednoduchšie, ako zabíjať čas a energiu pri hľadaní významov po prvých lákavých, ale zložitých vetách, je uvoľniť sa a čítať ďalej. Zmysel sa dostaví sám.

Posledná láska v Carihrade je príbeh rozložený pod zostavou tarotových kariet. Ústrednou kartou s číslom nula je Blázon. Je stredom, začiatkom aj koncom. Pavić znovu čitateľovi ponúka hru, rébus s nekonečným množstvom interpretácií, tak ako to poznáme už z jeho predchádzajúcich kníh, ktoré vyšli v slovenskom preklade, Chazarského slovníkaVnútornej strany vetra.

Zatiaľ čo v Chazarskom slovníku hľadáme príbeh pod jednotlivými heslami a vo Vnútornej strane vetra v dvoch príbehoch z dvoch opačných strán knihy, Posledná láska v Carihrade je rozdelená na tri sety po sedem tarotových kariet. Pod každou sa nachádza nová postava a nová epizóda.

Hovoriť o príbehu ako o celku, ktorý nás prevedie od prvej po poslednú stránku, je výzva pre samotného čitateľa. Na konci knihy totiž nájdeme niekoľko spôsobov otvárania v tarote, podľa ktorých by sa karty mohli čítať. Áno, ak zvolíme klasický spôsob čítania, dozvieme sa istý príbeh, ten sa však rozvetvuje do ďalších príbehov toľkokrát, koľko je v knihe kapitol. Je to aj a najmä príbeh Sofronija Opujića, ktorý hľadá svojho otca a nakoniec sa s ním stretne v jednej podstate, ktorá... neprezradím. Snáď len toľko, že toto je jedna z Pavićových tém, ktorú použil už v vo Vnútornej strane vetra. V čom je kniha spoločná s Chazarským slovníkom, je neustála prepojenosť jednotlivých postáv, ktoré sú zviazané osudovosťou, a zdanlivo nepochopiteľná mágia občas aj celých odsekov, ktoré nachádzajú svoj zmysel na tých najneočakávanejších úsekoch textu.  

Pavić, ako je jeho zvykom, používa slová, ktorých významy poznáme, ale rozpráva nimi v inom jazyku. Viaže slová do viet, ktorých zmysel občas neprekročí teritórium sna a cez to servíruje svoj príbeh. Genialita textu spočíva v tom, že na čítanie nemusíme hľadať špeciálny kód napriek novému jazyku, ktorým sa vyjadruje. Kód sa objaví vo vedomí sám.

Súčasťou podivných fabulácií sú tiež historické odkazy v nových kontextoch spolu s mýtmi, astrológiou a numerológiou.

Pavićov svet je tradične delený na mužské a ženské veci, pocity, myšlienky, bytosti, živočíchy. Nespočetné množstvo postáv v príbehu sa nám detailne otvára pred očami zakaždým ako ďalší a ďalší mikrokozmos plný magických detailov. Sú živé, teplé, vlhké, hmatateľné, krásne a zvodné, každá s charakteristickým pachom a napriek tomu, že ich chuť doslova oslavujeme chuťovými pohárikmi na jazyku, sú neskutočné.

Text je plnotučný na lásku, erotiku, život a smrť. Áno, je aj o zmŕtvychvstaní a možno o nesmrteľnosti, o otvorených, nezodpovedaných aj zodpovedaných otázkach. Je to kvalitná, čitateľská výzva, prekvapivý zážitok. Vrelo odporúčam.

Milorad Pavić: Posledná láska v Carihrade

Preklad: Karol Chmel, Slovart 2007

Vyhrajte knihu!

V spolupráci s vydavateľstvom Slovart sme pre vás pripravili súťaž, v ktorej knihu so setom tarotových kariet môžete vyhrať. Stačí zodpovedať našu súťažnú otázku.

Z ktorých (troch) kníh sa skladá Chazarský slovník?

Vaše odpovede nám posielajte na mail redakcii najneskôr do pondelka 19. 11. do 12:00. Nezabudnite uviesť spiatočný mail. Zo všetkých správne odpovedajúcich vylosujeme dvoch výhercov, ktorým zašleme knihu spolu s tarotovými kartami.

Knihy do súťaže venovalo vydavateľstvo Slovart.



Zuzana G. Belková  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy