Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Katarína Uhrová | 8.11.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Nové mapy na nové miesta

Blank

Po tom, ako sme nedávno ospievali kapelu The Swan Bride, je tu znova niečo, čo by nemalo ostať hanblivo sedieť niekde v rohu. Dnes radi podčiarkujeme Nové mapy, ešte stále čerstvý, hlavne však dostatočne pozoruhodný prvok domácej scény.

Ak sa teda v Nových mapách pochádzajúcich z Banskej Bystrice chcete vyznať, dôležitým orientačným bodom je niekdajší kvalitný úspešný projekt mindMap, ktorý u nás nosil temno-melancholické tričko s prevládajúcimi downtempovými a ambientnými odznakmi. Dvaja jeho členovia, Igor Iliaš, ktorý si ponechal na starosti „elektronickú sekciu“, a vokalistka Dana Mazalová, sa spojili s Martinom Hasákom (gitara, basa, klávesy), takže od tohto roku môžeme hovoriť o ich novej spoločnej skupine. 

Nové mapy sa v septembri zavreli do štúdia a vyšli z neho s demom obsahujúcim štyri tracky. Ide v nich, asi najjednoduchšie povedané, o špeciálne spojenie elektroniky s akustikou; v skladbách sú široké plochy zapĺňané bohatými, vnútorne dramatickými obsahmi. Ak sa dostanete do ich priestoru, treba sa pripraviť na vyššie spomínaný ambient, sústrediť na prítomnosť rôznorodých zvukov, sledovať systém zlomov a prechodov, alebo si vychutnať nečakané zmeny nálad.

Šta-tak, R.D.K., JelaHavo. To sú uvedené pesničky, ktoré svojimi zvláštnymi názvami jasne odkazujú na texty vyvolávajúce podobný dojem. Pôsobivý ženský hlas spieva buď neexistujúce zhluky písmen, alebo slová síce zrozumiteľné, no skladané do neexistujúcich významov. Pri spojení všetkých týchto čŕt by ste v jednotlivých vrstvách pesničiek rozhodne nemali čakať mapu trasy, po ktorej sa spievajú bezstarostné skautské popevky, ale pripraviť sa skôr na dobrodružnú cestu nie práve slnkom zaliatou krajinou. Najsilnejšou stránkou tvorby tejto trojice je svojská, s niečím len ťažko porovnateľná, a súčasne s ničím zameniteľná atmosféra výrazne aktivujúca vizuálnu predstavivosť. 

Táto hudba teda nemôže slúžiť ako kulisa pri nakupovaní, na korčule, ani do záhrady k okopávaniu. Vyžaduje si naozaj sústredené počúvanie, treba sa v nej, ako prstom po neznámej mape, pohybovať opatrne a pomaly, aby ste sa nešmykli a nestratili cestu. Bola by to určite škoda.

Nové mapy – Nové mapy (demo, 2007)Katarína Uhrová  viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy