Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Zlatica Mokráňová | 27.9.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Tarot vás vyzlečie donaha

Blank

- Aj my sme kedysi hrávali tarok! - zvolala nadšene klientka, keď som na stole rozložila tarot. - Kolegovia mi vtedy tvrdili, že je to hra olomouckých biskupov. 

- Toto nie je tarok, ale tarot, - odvetila som.

- V tom je rozdiel? - prekvapilo dôchodkyňu.

Nástroj diabla
Áno, je v tom rozdiel. Kým tarok je kartový systém určený na hru, tarot nazývaný nemou knihou, abecedou absolútnych a univerzálnych ideí, cestou zasvätenia, či synchronizáciou podvedomia s vedomím je nesporne zdrojom inšpirácie, meditačnou pomôckou. A ako sú Hexagramy I-ťingu Knihou premien Východu, tak tarot je Knihou premien Západu.

Pôvod symbolických obrázkov je predmetom dohadov. Existuje veľa teórií, ale žiadna z nich nie je spoľahlivo zaručená. Podľa niektorých pochádzajú z Číny, podľa ďalších z Indie, iných z Perzie, Sýrie, Maroka alebo Egypta. Podaktorí zasa predpokladajú, že vychádza z keltskej kultúry, alebo dokonca z tajného učenia mystických škôl bájnej Atlantídy. Ktovie. V každom prípade zdokumentovaná história je pomerne krátka a je otázne, či boli skôr taroky, alebo taroty a fakty sa prikláňajú k tým prvým.

Do Európy karty vraj priviezli Arabi, čo je možné, lebo v Múzeu v Istanbule sa nachádza sada kariet štyroch farieb, pochádzajúca od panovníckeho rodu Mamelukov, ktorý vládol od 13. storočia. Ďalej ich rozširovali kočovní cigáni. Z najstaršie dochovaných, ručne kolorovaných tarotov veľkých arkán z roku 1392 zostalo iba sedemnásť a prvý celistvý sa zachoval ručne maľovaný tzv. Visconti-Sforza tarot pomenovaný podľa milánskych vladárskych rodín z polovice 15. storočia. Keďže však podľa písomných prameňov boli karty zakázané cirkvou ako nástroj diabla vo Florencii v roku 1376, a dokonca už dekrétom z roku 1369 francúzskym kráľom Karolom V. a opakovane verejne pálené, je pravdepodobné, že existovali aj predtým.

Panna Mária, kabala a hermetici
Na základe týchto dôkazov podaktorí tvrdia, že práve až obdobie renesancie je zrodom tarotu a odvodili ho z taroku a ten z domina alebo šachu. Karty BlázonMág síce odrážajú atmosféru stredoveku, ale archetypálne obrazy bohyne, v podobe Veľkňažky (Pápežky) a Cisárovnej poukazujú skôr na dávnejšiu minulosť pohanských bohov, pred obdobím, než bola všeobecne prijatá kresťanská symbolika. Na druhej strane práve 14. storočie je časom svätorečenia Panny Márie. S týmto krokom cirkev uprednostňujúca mužský princíp v kresťanstve dovtedy váhala, aby nenapomáhala vzniku ženských kultov, čo sa mohlo odraziť aj v symbolike tarotových kariet. Rozhodne však nevznikli iba tak. Z ničoho nič, z jedného dňa na druhý.

V 17. storočí Taliani prestali taroty vyrábať a začali ich dovážať z Francúzska. Marseillský tarot vychádza zo staršej tradície a najviac malými arkánami pripomína súčasné sedmové karty. Prvý raz až v roku 1781 sa v diele archeológa Antoinea Courta de Gébelina objavila myšlienka, že taroty uchovávajú symbolický jazyk egyptskej knihy múdrosti.

V polovici 19. storočia francúzsky okultista Eliphas Lévi priradil k 22 tromfom (veľkým arkánam) hebrejské písmená a spojil tarot a kabalu, Paul Christian zasa spojil tarot s astrológiou, označil karty ako arkány, Ely Star prvý raz hovorí o Veľkých a Malých arkánach a Papus a Wirth vyrobili vlastné tarotové karty s výkladom.

Najobľúbenejším je v súčasnosti Rider-Waite tarot navrhnutý anglickým okultistom Arthurom Edwardom Waiteom koncom 19. storočia, ktorý sa týmto spôsobom rozhodol sprístupniť hermetické učenie širokej verejnosti, s výtvarným prevedením secesnej umelkyne Pamely Colman Smith. Vydalo ich v roku 1910 nakladateľstvo William Rider & son a tak sa dostalo aj do názvu. A určite nemožno nespomenúť tarot Crowley, ktorý bol vydaný až v roku 1969. Obrázky namaľovala Lady Frieda Harrisová. Venovala ich tvorbe päť rokov od roku 1937 do roku 1943 na základe spísaných náčrtov mága Aleistera Crowleyho, ktorý nadviazal zmodernizovanými abstraktnými motívmi na tradíciu i v usporiadaní tarotových kariet. Avšak podľa zástancov tarotu Waite a odporcov jeho škandalózneho života vniesol do systému skôr chaos.

V dnešnej dobe, hlavne po období „Detí kvetov“, vzniká množstvo tarotov. Väčšina vychádza z tarotu Rider-Waite. Najkomplikovanejšia symbolika v tarotovom systéme, s akou som sa stretla, je pre mňa tarot Bosch s obrazmi od Hieronymusa Boscha a ten, ktorý by som, naopak, odporučila aj začiatočníkovi, je Zlatý tarot – nielen pre počítačovo spracované ilustrácie od Cira Marchetti, mne asociujúce rozprávku Shrek, ale aj pre zrozumiteľnú príručku od Barbary Mooreovej. Pochopiteľne, ako som už spomenula kedysi v knižných tipoch, z tarotových symbolických obrázkov by si mal každý záujemca na prácu s nimi vybrať presne tie, ktoré sa mu páčia.

Jednoduché odpovede nečakajte
- Minule ste mi hovorili, že mám výborné obdobie na riešenie finančnej otázky a investície, tak som sa vás chcela spýtať, či mám kúpiť aj auto, keď som už výhodne vymenila byt, - uprela na mňa svoje krásne veľké oči mladá dievčina.

Vzápätí som si v e-mailovej pošte našla otázku: „Vylozte mi, prosim, tarotove karty, aby som vedela, ake cisla otazok si vytiahnem na skuske.“

Ak vnímate tarotové karty iba ako nástroj jednoduchého veštenia či spoločenskej zábavy, tak si kliknite, povedzme, sem, viac od autora »
Vaše reakcie [20]

:: Súvisiace reklamné odkazy