Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 20.7.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Za filmom do Uherského Hradišťa

Blank

Oddnes až do budúcej nedele je malebné Uherské Hradište na Morave vyhradené fanúšikom filmu. Štartuje totiž 33. ročník Letnej filmovej školy. Čo nás čaká?

V prvom rade veľká porcia filmov v cykloch Človek a staroba, prípadne prehliadky brazílskej a kaukazskej kinematografie. Už na prvý pohľad je jasné, že filmovka, ako sa podujatie familiárne nazýva, nie je určená pre popkornovo-multiplexových návštevníkov, ale skôr tých, čo holdujú filmovému umeniu. Alebo aspoň snímkam, ktoré si nekladú na prvé miesto rebríčka priorít komerčný úspech. Vlastne, ak natáčate niekde v Brazílii, asi ťažko môžete chcieť konkurovať Hollywoodu. Ale ani tieto tri hlavné kategórie nie sú celkom nezáživné. Prvý zmienený cyklus totiž reprezentujú napríklad Obrazy starého sveta režiséra Dušana Hanáka, ktoré na veľkom plátne vyzerajú úchvatne.

Aby sme však neprezentovali filmovku len ako podujatie plné rolákových intelektuálov, celých desať dní je aj o atmosfére. Malé mestečko každý rok ožíva tisíckami filmových fanúšikov, ktorí síce zvládajú denne päť projekcií, ale večer sa vypotácajú z temných kinosál a smerujú k zábave iného druhu. Všade sa popíja, hrá hudba a nadväzujú nové známosti. Kto nezaskóruje večer s pomocou alkoholu, môže na druhý deň očumovať opačné pohlavie aspoň pri bazéne, ktorého návšteva je povinná. Takže, ak sa rozhodnete absolvovať desaťdňový filmový maratón v Uherskom Hradišti, nezabudnite si plavky.

Ďalšia vec, ktorá podstatne odlišuje Letnú filmovú školu od klasických festivalov, je fakt, že máte hostí, teda filmárov rôzneho druhu, prakticky na dosah ruky. Nie sú totiž nejako špeciálne oddelení, poslušne s vami budú stáť v rade na vstup do niektorej z množstva kinosál, a pokojne ich môžete osloviť. Zväčša sú príjemne ústretoví, takže sa netreba báť prehodiť pár slov. Prípadne si vypýtať naspäť vstupné, pretože do Uherského Hradišťa mieria desiatky českých či slovenských filmárov, ktorých diela sme mohli vidieť aj v bežnej distribúcii.

Rozpisovať sa siahodlho o programe nemá význam, pretože ho nájdete kompletný presne tu. Ak sa rozhodnete ísť, je príjemné nájsť si ubytovanie niekde v centre, čo oceníte hlavne počas nočných návratov do postele, alebo pri rannom ponáhľaní na film. Ostatné už vám určite vysvetlia priamo na mieste.

Hoci je filmovka nekomerčným podujatím, predsa len dve lastovičky z konkurenčného tábora do jej programu zavítali. Konkrétne sú to predpremiéry snímok Faunov labyrint a Simpsonovci vo filme. Ale za takúto komerciu sa netreba hanbiť.Tlačový oznam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy