Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Rado Ondřejíček | 24.5.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Ešte lepšie ako naozajstné stromy

Blank

Keď idete po diaľnici z Trnavy do Bratislavy, asi tak v polovici cesty na ľavej strane je maličký lesík, vlastne je to len pár stromov husto rastúcich na jednom mieste. Ani by som si ich nevšimol, keby sa nad nimi nevypínala obrovská reklamná tabuľa, hovorí sa tomu tuším megabord. Je na nej reklama na televízor Samsung. Cez celú plochu je LCD televízor a ako demonštrácia dokonalosti obrazu fotka lesa, sťaby ho práve na STV2 dávali v rámci panorámy. Kmene stromov a ich zelené koruny presvetlené jesenným slnkom. To všetko orámované najskôr samotnou obrazovkou a potom plochou megabordu. Z diaľky to vyzerá ako normálna reklama, akých je pri diaľniciach plno. O dosť inak to vyzerá zblízka.

Keď už autom prechádzate okolo celej stavby, teda keď už nemôžete vidieť samotnú reklamu, len jej mohutnú konštrukciu, všimnete si, že je od cesty obkolesená asi dvadsiatimi pahýľmi bývalých stromov. Rastú tam normálne stromy aj s korunami, ďalej rastú len orezané kmene, potom spomínaný megabord a za ním už zasa normálne stromy. Zhrnuté v skratke, normálne živé zelené stromy boli popílené, aby mohli vodiči z diaľnice lepšie vidieť na neživý obrázok stromov, ktoré nevyrábajú kyslík, ani sa nehýbu vo vetre. Jednoducho, stromy ešte lepšie ako skutočné stromy.

Kritici ľudského, morálneho a ešte neviem akého úpadku tejto kapitalistickej, pokrivenej, egoistickej, chamtivej (doplňte, čo sa hodí, podľa potreby) spoločnosti sa môžu zďaleka vykašlať na všetky svoje obľúbené formy protestov. Ak chcú upozorniť svet na to, kam sa z ich pohľadu rúti, pokojne môžu dlažobné kocky pred McDonalds nechať na pokoji. Môžu začať robiť exkurzie k tomuto megabordu medzi Bratislavou a Trnavou. Nemusia vravieť ani slovo zo svojej obvyklej propagandy, stačí tam priviesť ľudí a každý z nich spontánne potvrdí, že systém, ktorý takéto niečo umožňuje, nemôže byť celkom v poriadku.

Táto samsungová absurdnosť je jednou z tých, ktoré sa nedajú ukecať. Nedajú sa nájsť žiadne argumenty, ktorými by sa dali obhájiť. Jediné možné vysvetlenie je, že niekto veľmi hlúpy to takto vymyslel a niekto rovnako hlúpy a navyše platený z našich peňazí mu to schválil, napriek tomu, že aj pri jeho hlúposti musel vedieť, akú hovadinu to má na stole.

Za seba ako za človeka, ktorý je v princípe spokojný so súčasným svetom a desí sa predstavy, že vylepšovať by ho mali práve oní bojovníci, dúfam, že tento prípad je nielen zlyhaním niekoľkých konkrétnych jednotlivcov, ale aj porušením platných zákonov. Že je to jednoducho niečo ako vražda nožom, ale neznamená to, že kvôli nej teraz musíme zakázať predaj nožov v domácich potrebách. Ak to tak je, nemusíme sa báť, že sa naplnia najčernejšie vízie. Stačí, keď prvý svedomitý občan (ja to, bohužiaľ, nie som) zájde s celou vecou za patričnými orgánmi, prípadne spíše petíciu a urobí Samsungu a majiteľovi reklamnej plochy regulérnu mediálnu hanbu, tak ako sa to kedysi stalo v Česku Lidlu.

Ak to však tak nie je, ak je po právnej stránke všetko absolútne v poriadku a tie stromy museli ustúpiť výhľadu na reklamné stromy presne v duchu zákonov, tak asi naozaj žijeme v divnej spoločnosti.Rado Ondřejíček  viac od autora »
Vaše reakcie [47]
:: Súvisiace reklamné odkazy