Tri dni, nie viac. Nech v našej súťaži vyhrá PLAYSTATION®3 ktokoľvek, pokiaľ nemá HD ready telku a pripojenie na internet, môže ju hneď posunúť niekomu ďalšiemu. Je to ako ísť do zoo a nepozrieť sa na hrochy. Človek tam síce je, ale akoby nebol.
Nech PLAYSTATION®3 vyhrá v našej súťaži ktokoľvek, ak nemá HD ready telku a internet, maximálne tri dni mu bude trvať, kým sa rozhodne, že si ich zadováži. Ak to rozhodnutie nepríde, naozaj ju treba komusi darovať. Niekomu, kto vie, že ak sa ide na prvé rande so slečnou na úrovni, nemožno ju vziať na párok v rožku do staničného bufetu.
Už som to so zopár majiteľmi PS 3 riešil. Že máme tú mašinku doma, nie je ľahkovážna zábava, kratochvíľa, je to zodpovednosť, svojím spôsobom údel, rehoľa. Odmeňuje nás mierou vrchovatou, áno, ale najprv jej treba vytvoriť dôstojné podmienky. Hrať sa, pozerať filmy, ukladať fotky, muziku, a tak ďalej je jedna vec, ale aby vôbec PS 3 mala šancu odhaliť svoj skutočný potenciál, potrebuje personál. Poriadnu telku s vysokým rozlíšením a pripojenie k internetu. Ok, tá telka chvíľu môže počkať, aj tak je len otázkou času, kým naozaj všetci nebudeme musieť mať nové telky, ale ten internet je nutnosť.
Pohodlné on-line hranie plne k dispozícii aj niekomu, kto to on-line ešte neskúšal a má len veľmi hmlistú predstavu o tom, čo to vlastne je a čo na tom všetci vidia, je jedna vec, browsovanie internetom z kresla v obývačke druhá, sťahovanie, chatovanie a videohovory tretia, PS 3 však musí byť on-line ešte pre niečo. Pre perspektívu, pocit, že takto je to správne a tá technológia naplnila svoj zmysel.
Som počítačovo gramotný do tej miery, že by som pokojne mohol robiť šéfa v IT oddelení veľkej firmy? Áno, samozrejme, pokiaľ za bernú mincu beriem seriál The IT Crowd. Pokiaľ ten seriál nepoznáte, v praxi to znamená, že počítačom nijako zvlášť nerozumiem. Dokážem sa síce preklikať inštaláciou nejakého programu, ale ak sa objaví čo len náznak drobnej komplikácie, povolávam profesionálov. S PS 3 však podobné zdržania odpadajú, neúspech nehrozí.
Mottom je marketingová mantra „user friendly“ dovedená k dokonalosti, obsluhovať umývačku riadu alebo automatickú práčku sa mi zdá komplikovanejšie. PS 3 vedie svojho užívateľa krok za krokom a pripojiť sa on-line nie je komplikovanejšie, ako prihlásiť sa na náš portál.
On-line som od dňa launchu, s Bluetooth klávesnicou a myšou je browsovanie internetom síce pohodlnejšie, ale plnohodnotne, i keď troška pomalšie sa dá browsovať aj pomocou dodávaného ovládača SIXAXIS. Po prvom registrovaní na Playstation Network – odporúčam registrovať sa normálne, ako našinec – si môžete vytvoriť ešte jedno konto, najlepšie ako fiktívny Angličan, Francúz, prípadne Nemec, alebo ktokoľvek zo západnejšej časti Európy. Tým si totiž otvoríte bránu do Playstation Store – teda do akéhosi oficiálneho download centra, kde sa dajú sťahovať demá hier, videá, nové kostýmy do hier a perspektívne všakovaké ďalšie fičúriny.
Lebo vec sa má tak, že Playstation Network je síce našincom plne k dispozícii od launchu (takže na novučičkej PS 3 sa dá okamžite browsovať, hrať on-line, chatovať a komunikovať), ale Playstation Store nie, takže sťahovať si z neho obsah je možné len z konta za krajinu, ktorá Playstation Store podporuje. Ono to vlastne ani nie je treba, sťahovať čosi v tomto štádiu, lebo každý si k PLAYSTATION®3 aspoň jednu hru kúpi a náš výherca dostane automaticky dve, ale ak by sa vám náhodou stalo, že sa doma ocitnete síce s PS 3, ale bez hier, nakoniec sa k demám dostanete vďaka tej malej finte s druhým kontom.
Ale k veci. Tico Mojes žije v Amadore, na predmestí Lisabonu a po svoju PS 3 si bol tiež o polnoci, na nejakom tamojšom launči. Skontaktovali sme sa náhodou, začul som ho cez headset pri hraní Motorstormu. Lámanou angličtinou sme prebrali, kto sme, čo sme a tak. O Slovensku jakživ nepočul, má osemnásť rokov a fandí Benfike. Môj vek ho prekvapil, aspoň sa zdalo, nečakal, že narazí na, jeho slovami, seniora. Naše stretnutie bolo v celej svojej absurdnosti nesmierne pôvabné, mimoriadne ma potešilo, že angličtine nevládne o nič lepšie ako ja. Mám ho vo friendliste, takže občas spolu hráme.
Odvtedy už som takto viac-menej náhodne pokecal s veľa ľuďmi, najživšie je to, samozrejme, s Čechmi a Poliakmi, ale aj so Španielmi a Portugalčanmi sa dá. A vlastne s kýmkoľvek. Ak má v hre viac ľudí slúchadlá a mikrofón, je to celkom chaos. Babylonská zmes jazykov, ktorá sa kompromisne ustáli na angličtine. Neplatí to, len ak sa v jednej hre zíde viac krajanov. Tí potom prechádzajú do rodného jazyka a na moje lámanou angličtinou deklamované vstupy sotva kto reaguje. Ale občas mi vyjdú v ústrety. Rozhovory sa zväčša obmedzujú na témy priamo súvisiace s hernou situáciou, nikomu sa nechce vykecávať, ale ak už k tomu dôjde, osciluje niekoľko tém. V prvom rade sa riešia hry, tých skutočne špičkových je len pár, a v druhom služba Home, ktorá by mala byť spustená na jeseň a nevieme sa jej dočkať.
Čo je Home? Posledný argument, prečo treba mať PS 3 pripojenú k internetu. Home má totiž byť virtuálny priestor zaľudnený našimi avatarmi. Má to byť naša alternatívna on-line realita, vulgárne a veľmi zjednodušene povedané, čosi na spôsob Simov, len s tým, že my budeme Simovia a nič sa od nás nebude očakávať. Home bude obrí chatovací priestor, v ktorom budeme mať vlastné virtuálne bytíky s vlastným virtuálnym nábytkom, kam budeme môcť pozývať ostatných majiteľov PS 3 na návštevy a budú aj spoločné priestory, parky, herne, jednoducho svet.
Na jeseň to vypukne, už sa neviem dočkať.
Stále ste sa do súťaže o PLAYSTATION®3 nezapojili? No, vaša vec, ak sme vás nepresvedčili dnes, skúsime to ešte nabudúce s prehľadom hier, a ak sa ani potom nezapojíte, tak už bude jasné, že PS 3 jednoducho nechcete. Aj tak sa dá.
Juraj Malíček viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|