Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David Reten | 2.4.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Cti protivníka svojho

Blank

Najskôr sa to tvári ako klasika. Chow (Chow Yun-Fat) je vyhadzovač v nočnom klube a stará sa aj o svojich kamošov. Keď sa jeden z nich zapletie s mafiánmi, Chow príde a všetko efektne porieši. Idyla však trvá len dovtedy, kým sa s partiou pridá k vyšinutému Judgemu (Simon Yam) a spolu urobia prvú akciu. Chow skončí polomŕtvy a guľku mu do tela vpáli kamoš, ktorý v obave o život zmení strany. A to sa Full Contact ešte len rozbieha.

Keby to aj pokračovalo ako klasika, Chow by sa vrátil, zabil svojho zradcovského kamoša, ktorý mu aktuálne aj preťahuje snúbenku, a všetci, čo sa na neho kedysi krivo pozreli, by skončili v efektnom krvavom gejzíre. Hongkonský mág, režisér Ringo Lam, však chcel opak. Preto, hoci sa Chow naozaj vráti pre pomstu, veci idú po trochu odlišných koľajach. Postavy vo Full contact totiž ctia svojho protivníka. Hoci pobijú poskokov, hlavní šéfovia zvyčajne vyviaznu bez škvrnky. Ázijské filmy sa jednoducho pohybujú mimo tradičných schém. Aj najväčší záporák je zženštilý homosexuál, ktorý ťahá zbrane z rukáva kúzelníckymi trikmi. Jednoducho bizarnosť si podáva ruku so zveličením a vydarenou akciou. Poteší, že sa nepoužívajú tradičné bojové umenia, ale zápasy majú prvky pouličnej bitky. Sú menej akrobatické, ale reálnejšie.

Z naznačeného je jasné, že nejde o štandardný film. Výrazným prvkom je sebairónia zhadzujúca vážnosť témy pomsty. Chow sa síce zachráni, ale stratí dva prsty a na oplátku získa malého psíka, ktorý ho sprevádza po zvyšok filmu. Sympatický okatý podvraťák nechýba ani pri streľbe, len sa na rozdiel od svojho nového pána cíti pri tom trochu nesvoj. Je akýmsi katalyzátorom, pretože ľudské postavy si zbrane užívajú.

Režisér Ringo Lam sa snaží ísť v stopách legendárneho Johna Woo. Množstvo záberov je len na efekt a kamera často ide až na hranu znesiteľnosti svojím zmyslom pre detail. Nehanbí sa urobiť nájazd na pekné ženské pozadie alebo kopíruje trajektóriu strely. Chow Yun-Fat vymenil svoje legendárne špáradlo za oblizovanie palca. Je to síce menej frajerské, ale na druhej strane jeho postava nevykazuje príznaky veľkej duševnej činnosti, takže to sedí. Potvrdzuje sa tak pravidlo, že herec je najlepší v hongkonských produkciách, lebo americké filmy mu veľmi nevychádzajú. Nepriestrelný mních (r. Paul Hunter, 2003) je priam výsmechom jeho predchádzajúcej kariéry. Filmy ako Hard-boiled či séria Lepší zajtrajšok z Yun-Fata urobili kultového herca, na čom stavia aj tretí diel Pirátov Karibiku. Do našich kín sa dostane v máji a herec vo filme stvárni vodcu obrovskej pirátskej flotily.

Full Contact je vynikajúcim zástupcom filmového subžánru o pomste nasratého chlapíka. Dokáže navyše pomrkávať na diváka a prekvapivo je dosť o sexe. Jedna z postáv má totiž v tejto oblasti poriadny deficit a nehanbí sa ho dať otvorene najavo. Nechýba poriadne strieľanie, pričom na dennom poriadku sú aj granáty. Prosto všetko. čo film potrebného razenia musí mať. Samotný Chow Yun-Fat už je len povestnou čerešničkou na torte.

Full Contact, Xia dao Gao Fei. Hong Kong 1992, 96. min.

Réžia: Ringo Lam
Scenár: Yin Nam
Hudba: Teddy Robin Kwan
Hrajú: Chow Yun-Fat – Chow, Simon Yam – Judge, Ann Bridgewaterová – Mona, Frankie Chin – Psycho  



David Reten  viac od autora »