Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 14.3.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Loops – videoslučky o veciach každodenného života

Blank

V priestoroch združenia 13 kubíkov (13m3) sa otvára výstava študenta nových médií bratislavskej VŠVU u Ilony Németh Petra Barényia. V autorskom výbere z prác ostatných dvoch rokov sa zameriava na spoznávanie samého seba a vlastného bezprostredného okolia.

Peter Barényi je „človek svojej doby", čo sa odzrkadľuje v pohľade na svet i v prácach z aktuálnej tvorby. Neprovokuje ani nevyzýva, nedemonštruje vlastné pocity, ani postoje v duchu aktuálneho agresívneho štýlu reklamy a populárneho filmu. Nezaujíma ho fikcia, zameriava sa na spoznávanie seba a svojho bezprostredného okolia. Myslíte si, že obyčajné čistenie tenisiek od blata, hryzenie pier, jazda výťahom či hádka sa stali vo svete efektov neviditeľnými? Osobité, tematicky i technicky minimalizované videá Petra Barényiho sú vizualizáciou autorovho premýšľania o každodenných javoch.
Autor videovýpovede koncipuje nielen za kamerou ako režisér, ale často priamo ako herec v hlavnej a inej úlohe.
Peter Barényi sa vo videotvorbe vracia k veciam samým a k veciam ľudským. Okrem možného filozofického rozmeru interpretácie diel sa tu hlási aj návrat uvažovania o humanizme v umení, ktorý nehodno zamaskovať predponou neo- či post-.
Pretlmočiť autorove obrazy do slov sa pokúsila Silvia Čúzyová, spoluautorka koncepcie výstavy LOOPS.

Na vernisáži výstavy sa môžete tešiť na hudbu experimentálneho celku W 353 W. Názov je momentálny, pretože podľa nich stály názov zatiaľ nie je nutný. Na každej akcii si vymyslia niečo nové. W 353? Červený wartburg kontrabasistu Pala s rádiom zabudovaným v streche. Okrem neho sú v hudobnom celku ôsmi, vibrafón, dve flauty, alt saxofón, bicie, klavír, husle a hoboj.

Práce budú od 15. marca do 7. apríla 2007 sprístupnené v priestoroch 13 kubíkov, Studená 12. Otvorenie výstavy sa uskutoční 14. marca 2007 o 18:00 h.

Navigácia do priestorov 13m3.Tlačový oznam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy