Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Rado Ondřejíček | 24.1.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Najlepšie z najlepšieho

Blank

Môže si vravieť kto chce čo chce, výberovky najväčších hitov sa vydávajú v prvom a jedinom rade pre peniaze. Je fuk, či na obale svieti meno veľkej kapely, ktorá má cédečko reálne čím zaplniť, alebo len nejakých potrimiskárov, ktorí by si želali, aby sa ich pesničky mohli nazývať hitmi. Na výberovkách ani nie je čo recenzovať, dá sa sporiť o tom, čo je väčší a čo menší hit, ale to už sa môžete hádať, či lepšie saká nosí Mojsej, alebo Hreha. Napriek tomu mám výberovky rád. Sú to koncentráty z tvorby, úvody do problematiky a v mnohých prípadoch aj ideálne podklady na výchovné koncerty pre mladších súrodencov, ktorí sú presvedčení, že táto kombinácia troch po sebe idúcich akordov v časoch pred MTV nemohla existovať.

V našej ponuke hudby na stiahnutie je asi 180 výberoviek rôznych kapiel, a to som dal vyhľadávať len tie, ktoré majú Best of priamo v názve. Vybral som z nich niekoľko mojich najobľúbenejších.

Depeche Mode – The Best Of Volume One
Depešáci pre mňa nikdy neboli kapelou, ktorú by som vyslovene miloval. Mal som ich rád, to hej, ale keď nedávno hrali v Bratislave, nešiel som sa na nich pozrieť s odôvodnením, že tam nebude kde zaparkovať. Som tým pádom ideálnym adeptom na výberovku. Tá najnovšia sa volá The Best Of Volume One, čo naznačuje, že volume sa bude postupne pridávať, ale oveľa radšej mám dve staršie kompilácie: The Singles 81 – 85 a The Singles 86 – 98. V nich je veľmi dobre počuť, čím všetkým kapela v minulom storočí prešla, a napriek tomu do rádií neposlala ani jeden slabý singel.

Blur – The Best Of
Ani na koncert Blur som nešiel, keď som mal tú možnosť, ale to si na rozdiel od Depeche budem do smrti vyčítať. Blur dokázali prežiť päťročné ohúrenie klasickým britpopom a to sa veľa kapelám toho obdobia nepodarilo. Dokonca svoj najlepší album 13 vydali až v čase, keď ich niekdajší konkurenti z Oasis už ponúkali len pivo, ktoré predtým už dvakrát vypili a ešte aj to rozriedili. Cesta Albarnovcov, tak ako ju zachytáva táto bestofka, je od miernej mladíckej psychedélie k smutnej tridsiatnickej psychedélii a len tak mimochodom prechádza najzásadnejšími pesničkami 90. rokov.

The Smiths – The Very Best Of The Smiths
Presne výberovka z radu výchovných koncertov. Onehdy, pred mnohými rokmi, otvorila oči aj mne, aby som prezrel, že nie všetko v britskej gitarovej hudbe vymysleli Beatles a že tí, čo prišli po The Smiths, už nevymysleli skoro nič. 23 pesničiek, na ktorých netreba zmeniť ani notu, a už vôbec nie pozastavovať sa nad významom Morriseyho čudných textov.

Beta Band – Music – The Best Of Beta Band
Odkedy som Beta Band začul z vysielania nebohého rádia Ragtime, pripadali mi s každým ďalším vypočutím ako zjavenie z iného sveta. Objektívne, na ich albumoch nie je nič extra originálne. Sample a gitary dokopy – to v 90. rokoch robil kdekto. Ale oni zneli inak, vždy lepšie ako zvyšok a zároveň bez možnosti ľahkého uchopenia. Proste divná kapela, ktorá miešala výborné pesničky s nepočúvateľnými haluzami a navyše sa dobrovoľne rozpadla po troch albumoch, v podstate na vrchole slávy, i keď to zasa až taká sláva nebola. Ostala po nich táto výberovka a je vynikajúca. Je to kus hudby, ktorý vám pravdepodobne unikol v čase, keď bola aktuálna, ale to nevadí, pretože stále znie, akoby tie pesničky vznikli len včera.

R.E.M. – In Time: The Best of R.E.M. 1988 – 2003
R.E.M. je smutný príklad kapely, ktorá zabudla včas skončiť. Odísť so cťou zo scény, pre ktorú kedysi toľko znamenala, sa jej asi už nikdy nepodarí. Dva nepodarené posledné albumy chalanom nestačia a nahrávajú ďalší. Možno ich motivuje fakt, že až po odchode bubeníka vydali svoj najlepší album Up, alebo že keď si občas vypočujú svoju nie takú dávnu výberovku najväčších hitov, je to z veľkej časti skvelá hudba. Pokiaľ patríte k tej väčšine, čo si myslí, že R.E.M. začali hrať len tesne predtým, ako v roku 1990 nahrali Losing My Religion, skúste aj túto staršiu výberovku The Best of R.E.M., zaoberajúcu sa rokmi 1980 až 1988. Ak ste, naopak, znalec, dávam do pozornosti aj výber b strán a rarít, ktorých sa kapele tiež urodilo požehnane, priam až viac, ako by potrebovali.



Rado Ondřejíček  viac od autora »
Vaše reakcie [3]
:: Súvisiace reklamné odkazy