Desať rôznych sekcií tvorí program 8. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava, ktorý sa bude konať od 1. do 9. decembra v siedmich kinosálach multiplexu Palace Cinemas v nákupno-zábavnom centre Aupark.
Medzinárodná súťaž prvých a druhých hraných filmov, Made in Europe (panoráma európskej kinematografie), Proti prúdu (snímky nezávislej produkcie), Národné hity, Svetový čas (výber filmov z mimoeurópskych lokácií), Profil britského režiséra Michaela Winterbottoma, Focus: Iný Balkán, Azyl – krátkometrážna tvorba, Slovenské filmy 2006 a Mikuláš (filmy pre detského diváka) tvoria programovú kostru blížiaceho sa MFF Bratislava.
Jedinou súťažnou kategóriou a zároveň dominantnou sekciou je Medzinárodná súťaž prvých a druhých hraných filmov. Už teraz je zrejmé, že priaznivci a návštevníci bratislavského festivalu sa opäť môžu tešiť na ozajstné filmové hody. Súťaž ponúkne konfrontáciu vynikajúcich a na najprestížnejších svetových prehliadkach ocenených filmov. V tejto chvíli môžeme spomenúť aspoň tri tituly – rumunský film A fost sau n-a fost?, ktorý vyhral na festivale v Cannes Zlatú kameru, belgicko-nemecký Khadak – najlepší debut na festivale v Benátkach, či čerstvého víťaza zo San Sebastianu, francúzsku snímku Mon fil á moi.
Európska filmová akadémia už zverejnila svoje najužšie nominácie a výbornou správou je, že štvorica titulov v kategórii Najlepší prvý hraný film (nemecký PingPong, poľský Z odzysku, maďarský Friss levegö a francúzsky Tzameti) je potvrdená aj pre program MFF Bratislava.
Tradične vysokú úroveň a rovnakú pozornosť divákov má sekcia Proti prúdu. Z viac ako dvadsiatich titulov je náročné spomenúť len zopár, pretože všetky predstavujú vynikajúcu vzorku nezávislého filmu. Autor koncepcie a zostavovateľ Martin Ciel tentoraz vybral filmy Akiho Kaurismäkiho, Kim Ki-duka, Tsai Ming-lianga či Stevea Buscemiho, ale nebude chýbať ani unikátna novinka z Paraguaja.
Výber európskych filmov mapuje čo najširšie zastúpenie európskeho kontinentu a taktiež sa snaží o výber toho najpozoruhodnejšieho, čo vzniklo v Európe v ostatnom čase. V tejto sekcii svoje diela predstavia napríklad Ken Loach, Benoit Jacquot, Stephen Frears alebo Michel Gondry.
Z pohľadu filmového fajnšmekra vyzerá priaznivo aj situácia v sekcii noviniek svetového výberu, kde tentoraz bude silne zastúpený najmä ázijský kontinent – konkrétne Čína, Hongkong, Taiwan, Filipíny a Južná Kórea.
Veľmi náročne vznikal profil Michaela Winterbottoma, okrem iného aj dvojnásobného víťaza Berlinale. Ambíciou festivalu bolo predstaviť celú hranú tvorbu jedného z najuznávanejších britských režisérov súčasnosti. Po zložitých pátraniach po spoločnostiach, ktoré dnes vlastnia filmové práva, je isté, že uvedieme určite viac ako polovicu z jeho 14 zatiaľ dokončených snímok.
Focus: Iný Balkán sa nezameriava len na „známejšie“ krajiny bývalej Juhoslávie, no ponúka i ďalšie zaujímavé destinácie, napríklad Bulharsko, Turecko, Rumunsko, ale aj Kosovo a Macedónsko.
Tlačový oznam viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|