Galéria insitného umenia v Pezinku – Cajla, ktorá sa nachádza v priestoroch starého Schaubmarovho mlyna (múzeum a súčasne technická kultúrna pamiatka), pripravuje okrem veľmi zaujímavých výstav insitného umenia aj podujatia pre rodičov s deťmi.
Nedeľné ateliéry v mlyne sú určené pre deti s rodičmi. Tieto stretnutia majú pomáhať prehlbovať kontakt medzi rodičmi a deťmi. Najlepšie sa to darí cez spoločnú aktivitu, keď dieťa cíti blízkosť a pomoc rodiča. Je málo ponúkaných podujatí a aktivít pre celé rodiny. Vzťah rodič a dieťa sa buduje v súčasnosti veľmi ťažko, preto dve hodiny raz do mesiaca vidíme ako prvý krôčik k zblíženiu nielen s rodinou, ale aj s umením.
Najbližšie sa ateliér koná 26. novembra 2006 o 16:00 hod.
Viac informácií o vstupnom, dĺžke trvania a priebehu nájdete na stránke SNG.
Aktuálne výstavy v Galérii insitného umenia:
Fauna
Zobrazovanie zveri, ktoré je staré ako ľudstvo samo, sa stalo námetovým okruhom aj pre insitných umelcov. Zoomorfné motívy v maľbách autori kumulujú často s prozaickými témami z dedinského života a bez starosti o perspektívu zapĺňajú priestor zvieratami (Juraj Lauko, Ondrej Šteberl, Mária Žilavá, Anna Ličková, Jozef Lackovič, Rastislav Vrábel, Ján Hlavatý zo Slovenska). Téma fauny sa odrazila aj v alegorických kompozíciách (Dana Poláková). Český autor Jindřich Boška je predstavený obrazmi z prostredia šeliem a divokých zvierat, ktoré pútajú farebnosťou a živelnou dravosťou pohybu a sily. Figúry zvierat v sochárskom stvárnení sa pohybujú medzi naratívnym zobrazením a symbolizmom (Štefan Siváň, Ján Hadnagy zo Slovenska).
Júl 2006 – január 2007
Návraty
Kolekcia predstavuje maliarstvo zo slovenskej enklávy vo Vojvodine – Kovačici zo 60. rokov 20. storočia v jej najlepších zjavoch. Zdrojom inšpirácií pre Martina Jonáša, Zuzanu Chalupovú, Michala Bíreša, Jána Garaja, Jána Kňazovica a i. bol každodenný a sviatočný život v banátskej dedine. Podstatným znakom kovačicského maliarstva je výskyt figurácie s tendenciou k zjednodušeným a štylizovaným formám a zmyslom pre detail. Spoločnou črtou je rozprávačský moment, epické chápanie obrazu. Protagonistov spája aj používanie pestrej stupnice pitoreskného „slovenského“ koloritu.
Júl 2006 – január 2007
Tlačový oznam viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|