Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 7.12.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Zmrdi na motocykloch

Blank

D-FENS – Zmrdi, vohnouti a my
Ako spoznať zmrda? Ako spoznať vohnouta? Akú vážnu hrozbu pre našu civilizáciu predstavujú? Ako s nimi jednať a ako sa im brániť? A predovšetkým, ako proti nim bojovať? Toto všetko (a ešte omnoho viac) sa dočítate v D-FENSových textoch, ktoré konečne vychádzajú v knižnej podobe.

Chuck Palahniuk – Deník
Misty, iba druhá Palahniukova ženská hrdinka, zaznamenáva svoj príbeh vo forme zápiskov pre manžela Petra, ktorý leží v nemocnici v kóme po nevydarenom pokuse o samovraždu. Žena chcela byť prv maliarkou, ale svadba a tehotenstvo jej to znemožnili. Petrov pokus o samovraždu ju k umeniu vracia, zvlášť keď zistí, že manžel písal na steny domov, ktoré rekonštruoval, zlovestné proroctvá o ostrove, na ktorý nesmie nikto vstúpiť. Podľa legendy má komunitu, ktorá tam žije, spasiť práve niekto svojimi obrazmi. Palahniuk vždy zabrúsi do iných vôd. V tomto diele sa sústreďuje na grafológiu a choroby slávnych umelcov. Kľúčovou vetou Deníka je „Kde berete inspiraci?" Obrazy hlavnej hrdinky vznikajú z bolesti. Kritika sa vzácne zhoduje na tom, že Deník je autorovým najambicióznejším dielom od kultového Klubu rváčů.

Alessandro Baricco – Hodváb
Hodváb je poetický príbeh o nenaplnenej láske. Dej sa odohráva vo Francúzsku a exotickom Japonsku devätnásteho storočia. Hrdina Hervé Joncour sa živí neobyčajným remeslom – pre potreby pestovateľov prenáša z ďalekých krajín do Francúzska larvy hodvábnika. Pri jednej z ciest do neznámych končín Japonska zažije očarenie, ktoré ho poznamená na celý život.
Kniha bola preložená do vyše tridsiatich jazykov, do filmovej podoby ju pretvoril režisér John Madden.

Ernesto Che Guevara – Motocyklové deníky
Zápisky z ciest – Diarios de motocicleta – si viedol mladý Ernesto Guevara (1928 – 1967), keď sa rozhodol so svojím kamarátom Albertom Granadom v decembri 1951, ešte ako študent medicíny, podniknúť na starej motorke Norton 500 cestu po Latinskej Amerike. Na základe týchto denníkov bol v roku 2004 nakrútený aj rovnomenný koprodukčný film režiséra Waltera Sallesa a producenta Roberta Redforda; titulnú úlohu v ňom stvárnil mexický herec Gael García Bernal. Kniha je doplnená 50 dokumentárnymi a dobovými fotografiami. „Abychom si rozuměli. Tato kniha není o žádných hrdinských skutcích, ale taky to není žádné cynické žvanění – aspoň jím být nechce. Zachycuje kousek života dvou lidí ve chvíli, kdy se plni očekávání a snů rozhodli vydat na cestu. Během devíti měsíců života projede člověku hlavou spousta věcí, od povznesených filozofických spekulací až po úpornou snahu sehnat někde talíř polévky, to vše v přímé závislosti na tom, jak prázdný má žaludek. A když má zároveň trochu smyslu pro dobrodružství, může zažít něco, co by snad mohlo zajímat i ostatní.“ Ernesto Guevara, 1952

Nicholas Murray – Kafka
Tento celkom nový životopis, prvý po viac ako dvadsiatich rokoch, sa pokúša vykresliť živý portrét autora podnetných a nezabudnuteľných diel, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili modernú svetovú literatúru. Zaoberá sa do väčšej hĺbky Kafkovým vlečúcim sa a utrápeným vzťahom s Felíciou Bauerovou, ktorú nakoniec v zúfalstve opustil, jeho rovnako zložitou známosťou s vášnivou Milenou Jesenskou a poslednými mesiacmi jeho života, ktoré šťastne prežíval s Dorou Diamantovou. Celú knihu prestupuje samozrejme Kafkov osudový vzťah k Prahe. Nicholas Murray prechádza text Kafkovho diela práve s ohľadom na tieto zážitky a vrhá tak nové svetlo na dielo majstra svetovej literatúry 20. storočia.

Celia Haddonová – Sto lámp pre dušu
Kniha je zbierkou stovky kratších i dlhších citátov z kníh pochádzajúcich z rôznych duchovných tradícií ľudstva. Čitateľ tu nájde nádherné pasáže zo Starého i Nového zákona, z budhistických sútier, z posvätnej knihy taoizmu Tao Te ťing, z Bhagavadgíty, Talmudu či z diel Marca Aurelia, Platona alebo Tomáša Kempinského. Citáty sú usporiadané do tematických celkov ako napríklad posvätnosť stvorenia, cesta mystika, ako žiť a pracovať, láska a odpúšťanie, modlitba, smrteľnosť a smrť. STO LÁMP PRE DUŠU chce byť sprievodcom vo chvíľach ťažkých i príjemných, akýmsi žriedlom dušehojivých myšlienok a postrehov.

Harold C. Schonberg – Životy velkých skladatelů (Od Monteverdiho ke klasikům 20. století)
Populárne zameraná kniha Životy velkých skladatelů od Harolda C. Schonberga, hudobného kritika New York Times, prináša portréty osobností európskej a americkej hudby, počínajúc Monteverdim, až ku klasikom 20. storočia, zamerané prevažne na ich životné osudy, ktoré sú plasticky podané a okorenené radom charakteristických historiek i svedectiev súčasníkov. Autor klade dôraz viac na biografické detaily života skladateľov a historické pozadie než na analýzu ich hudby. Tým, že ich prezentuje ako živé postavy, obklopené reálnym prostredím svojej doby, umožňuje čitateľovi, aby sa s nimi stotožnil, spoznal, o čo sa usilovali a lepšie pochopil ich hudobný odkaz. Čitateľ sa zoznámi so všetkými veľkými osobnosťami, s Bachom, Handelom, Mozartom, Beethovenom, Chopinom, Verdim, Wagnerom, Mahlerom a mnohými ďalšími. Sú tu aj kapitoly o národných európskych školách a ľahšej múze, ktorá inšpirovala dielo viedenských Straußov, Sullivana, Offenbacha a ďalších. Pre tretie vydanie autor aktualizoval obsiahlou bibliografiu a rozšíril ikonografiu o množstvo ďalších fotografií a dobových portrétov.

Winston S. Churchill – Vek revolúcií (Dejiny po anglicky hovoriacich národov III. zv.)
Každý národ či skupina národov majú svoj vlastný osud. Znalosti o ťažkých skúškach a bojoch sú potrebné pre všetkých, ktorí chcú pochopiť problémy, nebezpečenstvá, úskalia a možnosti, ktoré sa pred nami dnes vynárajú. Ich cieľom nie je podnecovať nového ducha nadradenej rasy, ani vytvárať nový štýl v historiografii, ktorá by uprednostňovala národné ambície na úkor svetového mieru. Predkladám túto knihu v nádeji, že úvahy o utrpení a strastiach našich predkov pomôžu posilniť nielen po anglicky hovoriace národy dneška, ale zohrajú čo i len malú úlohu pri zjednocovaní sveta.“ W. Ch.
Tretí zväzok monumentálnej historiografickej práce jedného z najvýznamnejších politikov a spisovateľov XX. storočia, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, mapuje obdobie vlády Viliama Oranžského, boje za nezávislosť Spojených štátov, vojnu s Napoleonom až po víťaznú bitku pri Waterloo.

Pavel Klusák – 101 největších alb pop-music (Od Elvise k Radiohead)
Autor v tejto knihe mapuje modernú hudbu od nástupu rock’n‘rollu až po významné javy posledných

Tlačový oznam  viac od autora »
Vaše reakcie [1]

:: Súvisiace reklamné odkazy