Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 18.9.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Pätnásta Divadelná Nitra

Blank

dn_01Medzinárodný festival Divadelná Nitra oslávi svoje pätnáste výročie. Tento rok sa koná 22. – 27. septembra v nitrianskom Divadle Andreja Bagara, v Starom divadle a v ďalších netradičných priestoroch, ako aj satelitných mestách Trnave a Bratislave. Koncepciu tohtoročného festivalu vystihuje leitmotív Večne mladý – Forever Young.

Hlavný program festivalu tvorí 11 inscenácií z Poľska, Maďarska, Belgicka, Ruska, Nórska, Veľkej Británie, Lotyšska, Talianska, Portugalska a Českej republiky. Okrem zahraničných sa na Divadelnej Nitre predstavia aj tri slovenské inscenácie: Ivanov v podaní martinského komorného divadla v réžii Romana Poláka, Pred odchodom na odpočinok v réžii Juraja Nvotu, s hereckými osobnosťami divadla Astorka Korzo 90, Zitou Furkovou, Zuzanou Kronerovou a Petrom Šimunom a Tvar vecí v podaní domáceho nitrianskeho Divadla Andreja Bagara.

Úvodným predstavením festivalu bude poľská inscenácia Woyzeck, výrazne aktualizovaná verzia predlohy Georga Büchnera z 19. storočia. S autentickou interpretáciou Gogoľovho Revízora sa predstaví Koľadovo divadlo z Jekaterinburgu, Národní divadlo z Prahy prichádza s veľkovýpravnou inscenáciou Richard III., v titulnej úlohe s hercom a frontmanom skupiny Kryštof Richardom Krajčom a mytologickú Penthesileu ponúka budapeštianske Národné divadlo. Maďari, konkrétne Kompánia Színházi Társulat, sa postarajú aj o úvodný a záverečný happening festivalu. Súčasťou hlavného programu budú mnohé perličky súčasného európskeho divadla. Škatuľa s otvormi, 15-minútové nórske predstavenie pre jedného diváka, je rozhodne najkratšou inscenáciou festivalu. V lotyšskej inscenácii Soňa sa v montypythonovskom štýle titulnej ženskej roly zhostil muž s výrazným mejkapom, zásterou a natáčkami. Taliansko-sicílska autorská inscenácia Môj život na príbehu matky, mŕtveho syna a jeho živých bratov predstavuje čisté divadlo v absolútnej jednoduchosti formy a štýlu. Na festival zavíta aj svetoznámy britský dramatik Mark Ravenhill s hrou Produkt, ktorej je autorom, a herecky v nej stvárňuje hlavnú postavu filmového režiséra. Kultový román Platforma francúzskeho spisovateľa Michela Houllebecqua sa stal predlohou divadelného predstavenia belgického NTGent v réžii Johana Simonsa a Česi zas ponúkajú inscenáciu Útecha poľnej cesty, ktorá na pozadí eseje nemeckého filozofa Martina Heideggera rieši bolestivú tému československých dejín – divoký povojnový odsun Nemcov z Brna. No a samozrejme, už tradične nemôže na festivale chýbať ani pohybové divadlo, tentoraz len jedno – portugalský interaktívny projekt SWAP, predstavujúci systém rozšíreného vnímania reality.

Mimo hlavného programu budú v nitrianskej Synagóge vystupovať divadelné súbory Le Mon a Commedia s inscenáciami EsterMalka.

dn_02

V rámci sprievodných podujatí je novinkou nočný Poetický autobus, ktorý premáva po Nitre počas akcie Biela noc. Okrem toho, že slúži na prepravu ľudí od jedného kultúrneho podujatia k druhému, je zároveň sám kultúrnou akciou – priamo v autobuse bude za hudobného sprievodu skupina mladých poetov netradičným spôsobom prednášať básne. Pod názvom Biela Noc sa skrývajú kultúrne podujatia, ako napríklad nočná prehliadka galérie, múzea a rôzne pouličné performance a podujatia. Jedným z nich jej aj Lampiónový sprievod mestom, ktorý sa začína happeningom Zažínanie svetiel pred Starým divadlom. K sprievodu, ktorý bude obohatený jazzovými tradicionálmi, sa môžu ľudia pridať počas celej trasy od Starého divadla po Svätoplukovo námestie. Okrem toho sa bude od piatka do nedele konať na Svätoplukovom námestí pred Divadlom Andreja Bagara Divadelný jarmok.

Výstava, ktorej názov Navždy mladí korešponduje s leitmotívom hlavného programu Divadelnej Nitry, prináša moderné trendy v oblasti výtvarného umenia a fotografie. Práce súčasných nitrianskych umelcov ako digitálne fotografie, maľba na textile a iné výtvarné diela budú vystavené vo výkladoch na pešej zóne.

Po minuloročnom úspešnom uvedení pokračuje aj OFF program – inscenované čítanie diel súčasných autorov. Obsah OFF programu korešponduje s leitmotívom hlavného programu. V priebehu štyroch dní sa predstavia divadelné produkcie na témy improvizácia, telo, dôchodok a pamäť miesta, ktoré budú spojené s prednáškou odborníkov.

www.nitrafest.skTlačový oznam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy