Slovenská národná galéria má skromnú zbierku diel japonskej proveniencie. Jej podstatnú časť tvoria originály ilustrácií detských kníh získaných väčšinou od ocenených výtvarníkov medzinárodnej súťažnej prehliadky Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) a diela japonských umelcov druhej polovice 20. storočia. Zbierku 18 starých japonských farebných drevorezov darovala Slovenskej národnej galérii v roku 1992 pani Sandria Hu, profesorka umenia na univerzite Houston-Clear Lake v štáte Texas (USA), ktorá v tom čase hosťovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Tento súbor diel je predstavený verejnosti po prvý raz, výsledky základného výskumu už boli publikované v ročenke SNG. Pri prepise mien umelcov a preklade názvov diel spolupracoval Ivan Rumánek z Kabinetu orientalistiky SAV v Bratislave.
Eisen Ikeda, (1790 – 1848),Čítanie listu |
Utagawa Kunisada (Utagawa Tojokuni III), 1786 – 1864 |
Vystavené grafické listy označované ako ukiyo-e sú dielom siedmich autorov. Hoci ide skôr o náhodný výber, poskytujú pomerne dobrý obraz o vývoji tohto špecifického výtvarného žánru na konci obdobia Edo (1603 – 1868) a na začiatku obdobia Meidži (1868 – 1912), teda v čase od jeho najväčšieho rozmachu až do postupnej stagnácie.
Za posledných niekoľko rokov Slovenská národná galéria participovala na dvoch projektoch mapovania japaník v európskych zbierkových inštitúciách. Výsledky prvého prieskumu boli zverejnené v publikácii A Report on Japanese Materials in Europe/A Summary of Japan-Related Materials Overseas, ktorú vydalo Edo-Tokyo Museum v roku 1997. Podobný projekt evidencie diel japonskej proveniencie v európskych umeleckých zbierkach zorganizoval v novembri 2003 Japonologický seminár Bonnskej univerzity, ktorého výsledky boli publikované pod názvom Japanese Collections in European Museums (ed. Josef Kreiner, Bonn 2005).
Slová darkyne Sandrie Hu o zbierke japonských farebných drevorezov: „Zbierka grafík patrila môjmu starému otcovi Hu Wai Kee. Narodil sa v Honolulu, neskôr emigroval do San Francisca, kde zomrel. Vytvoril veľkú umeleckú zbierku, do ktorej patrili aj japonské tlače. V Bratislave som pôsobila od roku 1986 dlhšie obdobie a za ten čas som tu našla mnoho priateľov. Rozhodnutie darovať grafické listy Slovenskej národnej galérii malo byť vyjadrením mojej vďaky za priateľstvá a priazeň, ktoré som v Bratislave našla. Ďalšie diela zo zbierky – maľby a akvarely – som venovala niekoľkým múzeám v Kalifornii.“
Slovenská národná galéria
Esterházyho palác, 3. posch., Kabinet papiera
Výstava potrvá od 8. septembra do 5. novembra 2006
Kurátor výstavy Martin Šugár
Tlačový oznam viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|