Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 25.7.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Čo majú trpaslíci najradšej opýtal sa Tungdil. Pivooooo! ozvalo sa hlasito z Brlohu.

Blank

trp_01Pri príležitosti vydania najnovšej knihy Pomsta trpaslíkov navštívil Markus Heitz, jeden z najpredávanejších autorov žánru fantasy, v rámci svojho propagačného turné aj Bratislavu. Začiatkom júla obdaroval v kníhkupectve Brloh svojím podpisom viac než stovku fanúšikov. Trpaslík Tungdil – jedna z hlavných postáv trilógie o trpaslíkoch – aj knihu slávnostne pokrstil. O trpaslíkoch je známe, že žijú v jaskynných palácoch ukrytých hlboko v horách, kde ťažia poklady, ako sú mithril, diamanty či zlato. Práve týmito vzácnymi surovinami uviedol knihu do života krstný otec Martin Schuster, preoblečený za trpaslíka Tungdila, vyzbrojený vojnovými sekerami, falošnými fúzmi a nefalšovaným želaním, aby všetci, ktorí ju vezmú do ruky, ju nepustili dovtedy, kým neprečítajú posledný riadok.

Markus Heitz bol spočiatku trošku zaskočený takou vysokou účasťou svojich fanúšikov. Neskôr sa zdôveril: „Viem, že moje knihy majú u čitateľov úspech, ale na autogramiády vo veľkých mestách v Nemecku príliš veľa ľudí nechodí. Obyčajne je účasť vyššia v menších mestečkách. Deň pred vami som navštívil kníhkupectvo v Prahe, v ktorom sa dala účasť spočítať na prstoch rúk a naopak, v Brne by mi všetky prsty (aj tie na nohách) rozhodne nestačili. Keďže Bratislava je rovnako ako Praha hlavným mestom, nečakal som, že na autogramiádu by mohlo prísť až tak veľa ľudí. Som veľmi milo prekvapený a mám radosť, že takí malí hrdinovia, ako sú trpaslíci, sa u vás stretli s veľkým ohlasom.“

Zatiaľ čo sa Markus vytrvalo podpisoval do kníh, krstný otec – trpaslík Tungdil – zabával čakajúcich, pózoval fotografom a odpovedal na ich otázky. Občas aj sám nejakú otázku publiku položil. Ako napríklad: „Čo majú trpaslíci okrem diamantov a pekných žien najradšej?“ spýtal sa davu Tungdil. „Pivooooo!“ zaznelo zborovo z nekončiaceho sa zástupu čakajúcich. Vychladené pivo vlastnej značky Tungdil Beer, ktoré tento trošku prerastený trpaslík rozdával medzi fanúšikmi, v teplom počasí mnohým dobre padlo. Väčšina obdarovaných si napokon nechala autorom podpísať nielen knihu, ale aj prázdnu plechovku ako suvenír z autogramiády.

trp_02A čo autor hovorí na ďalšie pokračovania? „Trpaslíci premenili môj sen na skutočnosť. Umožnili mi, aby som aj naďalej mohol pracovať len ako spisovateľ. Malé bytosti, veľký vplyv. V najlepšom však treba prestať. V tomto prípade tomu tak skutočne bude. Prečo? Chcel by som čitateľom dopriať čas, aby si sami upravili vzťahy medzi jednotlivými národmi. Bez toho, že by sa im niekto díval cez rameno. Počkajme si, čo sa z toho za niekoľko rokov vyvinie. Možno jedného dňa opäť otvorím bránu do Skrytej zeme a ktovie, ako to tam bude vyzerať a ako sa osud s našimi hrdinami pohrá.“ Môžeme len dodať, že Markus Heitz nosil všade so sebou malý zápisník, kde si občas poznamenal nové slovo či príhodu, ktorú u nás počul, takže je možné, že novonadobudnuté zážitky sa objavia aj v jeho ďalšej tvorbe.  

Kým sa odvďačil všetkým svojim fanúšikom podpisom – rozdal ich viac než 300 – prešli takmer dve hodiny. Po autogramiáde s vysilenou rukou skonštatoval: „Prvýkrát som sa stretol s takouto šou pri uvádzaní novej knihy. V Nemecku krsty kníh v podobe ako u vás nepoznáme. Obyčajne autor príde do kníhkupectva a tam prečíta úryvok z knihy. Ja sa snažím pri čítaní meniť hlas, aby pre publikum môj prednes nebol monotónny a uspávajúci. Šou, akú som zažil v Brlohu, by sa iste osvedčila aj u nás, len zatiaľ s takýmto nápadom nikto neprišiel.“

Aby nezostali sklamaní ani tí, ktorí sa v čase Markusovej návštevy do Brlohu nedostali, autor ešte navyše podpísal 30 kníh, ktoré putovali do ďalších pobočiek Brlohu v Nitre, Košiciach a v bratislavských nákupných centrách Aupark a Polus.


Ďalšie články z utorka 25. júla 2006
Jana Kováčová: Prvé zamestnanie je ako prvá láska
Eli Elias: Kapitola siedma – Spasiteľ Hyena alebo Otravuje vás vaša žena? Otrávte ju!
Juraj Malíček: Bavia sa dnešní teenageri ako my v ich veku? Dúfajme!
Redakcia: Najčastejšie otázky pri sťahovaní hudbyTlačový oznam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy