Prvá sovietska jadrová ponorka K-19 má už pred vypustením na šíre moria nevalnú povesť, pretože ešte pred sprevádzkovaním sa na nej stalo množstvo nešťastí. Keď počas plavby na seba narazia dve nezmieriteľné veliteľské egá, ďalšie problémy sú bližšie než za povestným rohom. A nukleárna hrozba na seba tiež nedá dlho čakať.
Chlapci na palube K-19 (film totiž vznikol podľa skutočných udalostí) si od 30. apríla 1961, keď vyplávali do služby, užili naozaj svoje. Najskôr to bola aj vo filme zachytená tzv. nukleárna nehoda, po ktorej si ponorka vyslúžila prezývku Hirošima, potom zrážka s konkurenčnou UUS Gato a napokon požiar. Ten vypukol 24. februára 1972 v hĺbke 120 metrov a o život pri ňom prišlo 28 námorníkov. Napriek týmto nešťastiam plavidlo odišlo do dôchodku až v roku 1991. Keď vo februári tohto roku napísal bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov list výboru udeľujúcemu Nobelovu cenu, v ktorom žiadal ocenenie pre posádku K-19, určite vedel, čo robí. Mal na mysli najmä udalosti, pri ktorých si ponorka poradila s hroziacim nebezpečenstvom výbuchu nukleárneho reaktora. Nomináciu sa mu však nepodarilo pretlačiť.
V subžánri ponorkových filmov zrejme najviac vyčnieva jednoducho nazvaná Ponorka. S K-19 má spoločné, že dôraz nie je kladený na plavidlo samotné, ale na osudy posádky, ktorá je v ňom „uväznená“. Oba filmy od seba delí dvadsaťročná priepasť, takže je na mieste porovnávať jednak prácu tvorcov, ale aj ľudí od špeciálnych efektov. Uvedomíte si, akú cestu kinematografia ušla za dve dekády a čo všetko je dnes už vo filmoch „povinné“. Istá miera patetizmu, prerodu hlavných hrdinov a podobné veci sú už štandardom. Napriek tomu nejde o popkornový film, pretože režisérka Katherine Bigelowová nie je Michael Bay, takže neočakávajte brutálne videoklipovo nastrihanú akciu. K-19 má bližšie k Honu na ponorku (r. John McTiernan, 1990) so Seanom Connerym, čo je dosť dobrá spoločnosť.
Harrison Ford je bez debaty typickým predstaviteľom amerických hrdinov. Mená postáv ako Han Solo, Indiana Jones či Jack Ryan sú vytesané do hollywoodskej histórie. Bolo preto prekvapivé, keď si človek, ktorý napríklad v Air Force One (r. Wolfgang Petersen, 1997) hral amerického prezidenta, produkoval film K-19 a stvárnil v ňom Rusa – kapitána Alexeja Vostrikova. V dabingu to, žiaľ, nie je také jednoznačné, ale v originálnom znení mu jeho ruský prízvuk veľmi nešiel. Možno aj vďaka tomuto neobvyklému obsadeniu ho americkí diváci odmietli a v tamojších kinách snímka totálne prepadla. Kam by sme sa dostali, keby úspech filmov v USA bol mierou kvality filmu, však?
Ponorkových tragédií sa v minulosti stalo mnoho. Stačí spomenúť Kursk, na ktorom v auguste 2000 zahynulo 118 členov posádky. Námorníci v K-19 mali trochu viac šťastia, hoci len málo chýbalo a boli by vykreslení ako hlúpi alkoholici. Počas príprav filmu totiž takto vyzerala pôvodná verzia scenára. Napokon však režisérka Bigelowová, ktorá nakrútila napríklad vynikajúce Zvláštne dni (1995), usúdila, že bude lepšie držať sa reality a vytvorila čosi, čo sa jej zrejme približuje viac. Do akej miery sa to napokon podarilo, už my posúdiť nevieme. Ale zato vieme jednoducho odhaliť, že nakrútila obstojnú snímku so slušnými hereckými výkonmi. Traduje sa dokonca, že text neoficiálne prepísal slávny československý rodák a svetový dramatik a scenárista Tom Stoppard, ktorý má na konte trebárs Brazil (r. Terry Gilliam, 1985). Takže v kombinácii s hercami Harrisonom Fordom a Liamom Neesonom ide o naozaj exkluzívnu spoločnosť.
K 19, K-19: The Widowmaker. Anglicko – Nemecko – USA – Kanada, 2002, film na stiahnutie, 138 min.
Réžia: Kathryn Bigelowová
Scenár: podľa námetu Louisa Nowru napísal Christopher Kyle
Kamera: Jeff Cronenweth a Anthony Nocera
Hudba: Klaus Badelt
Hrajú: Liam Neeson – Michail Polenin, Harrison Ford – Alexej Vostrikov, Peter Sarsgaard – Vadim Radtchinko, Roman Podhora – Lapinsh
Oficiálne internetové stránky: www.k19movie.com, http://movies.filmax.com/k19/
Ďalšie články zo štvrtka 6. júla 2006
Juraj Malíček: Hviezdne vojny sú fasa film!
Lukáš Krivošík: Luzovláda
Rado Ondřejíček: Nikto iný vám toľko neponúkne
Peter Pišťanek: Nikdy som to nerobila, neviem ako na to a ani sa mi nechce!
Imrich Rešeta ml. viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|