Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Pišťanek | 21.12.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Zaľúbená do milenca - Strácam hormóny?

Blank

Prosím, berte na vedomie, že toto je intímna besiedka a nie sexuologická poradňa. Nečakajte profesionálne rady kvalifikovaného lekára. Neodpoviem vám na otázky z odboru gynekológie a pôrodníctva, urológie, dermatológie, alebo epidemiológie. S tými sa obráťte na odbornú pomoc, nie na zábavný internetový magazín. Taktiež ospravedlňte, že neposkytujem individuálne rady. Som platený iba za napĺňanie tejto rubriky. Predpokladám, že uvediete meno alebo nick a vek, pod ktorým vás budem uvádzať. Ak nie, vymyslím si ho v záujme systémovej jednotnosti. Dovolím si vaše príspevky gramaticky i štylisticky upravovať, pri zachovaní zmyslu. Ďakujem za pochopenie i za dôveru.

Zaľúbená do milenca
Dala som sa dokopy so ženatým kolegom. Ja som to iniciovala, nie on. Som tiež vydatá. Môj manžel je o dosť starší odo mňa a nesexovali sme už vyše 2 rokov. Manžel nemá záujem o sex, párkrát zlyhal a už sa mu vyhýba. Nemáme už veľa spoločného. Dve dospievajúce dcéry a bankové konto. To sú veci, ktoré ma držia pri ňom. Chcela som mimomanželský vzťah čisto za účelom nezáväzného pravidelného sexu. Niečo ako výmenu priateľských služieb, ale dopadlo to ináč. Zatiaľ sme sa párkrát spolu zišli, mali sme sex, ale už som doňho zaľúbená. Stále naňho myslím a asi sa mi zmenilo správanie, pretože on sa toho zľakol a začal sa mi vyhýbať. Som zúfalá a vŕšim chybu na chybu. Čo by ste mi poradili?
Andrea, 38

besiedka4_01

V takejto situácii je vždy najrozumnejšie riadiť sa tým, čo človeku radí šiesty zmysel. Dovolím si predpokladať, že Vám pravdepodobne radí skončiť s mimomanželským vzťahom. A ja Vám radím to isté. Nie preto, že by to bolo samo osebe čosi „nemravné“ (z Vášho listu je mi jasné, že vo Vašej situácii ste asi naozaj potrebovali a stále budete potrebovať nejaký pozitívny erotický impulz zvonka), ale že momentálna situácia, tak ako sa vyvinula, sa zdá byť nezvládnuteľná. Zaľúbili ste sa do človeka, ktorý prijal Vašu ponuku sexuálneho vzťahu a má záujem o takýto vzťah, ale podľa všetkého nestojí o emotívnu omáčku okolo toho. Čiže sa necíti byť Vaším partnerom alebo nebodaj nastávajúcim, Váš život a problémy ho nezaujímajú, má len záujem poskytnúť Vám raz za čas príjemne a pohodovo strávených pár hodín a to isté chce od Vás aj on. Len čo vidí, že takýto bezproblémový vzťah je s Vami nereálny, že z Vašej strany došlo k porušeniu dohodnutých pravidiel hry (aspoň verím, že ste si nejaké pravidlá na začiatku určili, tak sa to robí) a Vaše nároky začínajú presahovať hranice obligátnej priateľskej sexuálnej výpomoci, zaradil spiatočku. Stávajú sa také situácie, že keď zažijeme nejaké citové zranenie či otras, alebo aj keď sme z rôznych dôvodov dlhodobo citovo deprivovaní, upútame sa k prvej osobe, ktorá sa objaví v našom živote a premietneme si na ňu všetky naše citové očakávania. Takéto zaľúbenie sa nemá praktický nič spoločné s osobou nášho výberu, ona je v tomto jednostrannom vzťahu iba akýmsi figurantom, premietacím plátnom pre naše falošné projekcie. Tak sa nevinný človek stane v našich očiach riešením našej situácie. A tak aj vo Vašom prípade príležitosť a relatívna dostupnosť dotyčného spôsobili, že ste k nemu začali cítiť zaľúbenosť. Dotyčný očividne Vaše emócie nezdieľa a neopätuje, čo je pre Vás zdrojom bolesti. To je veľmi zlý základ pre normálny partnerský vzťah. Verte mi, to nie je láska. Láska, to je vždy radosť. Kde je bolesť, tam už láska nie je prítomná.

Pýtate si radu a ja Vám ju dám:

Prerušte blízke kontakty s Vaším milencom, aj tak by to s ním už nebolo ono, odkedy sa Vy cítite doňho zaľúbená a on sa Vám vyhýba. Keďže ide o Vášho kolegu, asi sa mu nedarí úplne sa Vám vyhýbať a Vám jemu takisto nie. V každom prípade však prerušte intímne kontakty, a to aj v rovine verbálnej. Na Vašom mieste by som sa pokúsil vyriešiť situáciu vo svojom manželstve. Píšete, že s manželom máte spoločné len konto. Usudzujem, že ide o bohatého človeka, pri ktorom Vás držia iba peniaze. Z tohto hľadiska ide vlastne o legálnu formu prostitúcie, navyše pohodlnej, pretože Váš zákazník od Vás nevyžaduje pohlavný styk. Máte 38 rokov, neuvádzate, koľko má Váš manžel. Ak je naozaj o toľko starší od Vás, čo naznačujete, pravdepodobne nemienite nejako radikálne meniť rodinnú situáciu, ale skôr chcete vyčkať, kým to za Vás vyrieši samotná príroda. Chápem, že byť cnostnou majetnou vdovou je príjemnejšie a dôstojnejšie, ako byť rozvedenou ženou, ale upozorňujem Vás, že dnes sa ľudia hravo dožívajú aj osemdesiatich rokov. To by mohlo Vaše čakanie o dosť veľa rokov predĺžiť. Na Vašom mieste by som začal uvažovať nad radikálnym riešením, teda rozvodom. Čakať, že Vašu situáciu vyrieši príroda alebo niekto zvonka, je cesta do pekla. Mimomanželský vzťah (najmä ak ani pre jedného neobsahuje perspektívu) je len krátkodobá odpoveď na dlhodobý problém. Vy sa teraz musíte sústrediť na riešenie dlhodobého problému – je ním celý Váš život a Vaša budúcnosť.

Strácam hormóny?
Zaujímalo by ma, či častá onánia, napríklad 2-3-krát denne, naozaj spôsobuje úbytok hormónov, napr. testosterónu. Počul som tvrdenie, že kto často onanuje, tomu sa zníži hladina testosterónu, takže sa mu zmenší penis a semenníky, zvýši hlas a zväčšia sa prsia.
Miloš, 16

V žiadnom prípade. Onániou sa hormóny „nespotrebúvajú“. Vždy, keď Vaše telo potrebuje hormóny, vyrobí si ich v dostatočnom množstve. Nato predsa máme žľazy s vnútorným vylučovaním. Ak ste zdravý a nemáte nejakú hormonálnu poruchu, Vaše telo vytvára presne toľko hormónov, koľko potrebuje. Od masturbácie sa Vám môže zväčšiť pravá ruka, ale nebojte sa, genitálie sa Vám nescvrknú.Peter Pišťanek  viac od autora »
Vaše reakcie [4]