Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Stanislav Kaclík | 3.11.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Trápime sa s domácou pekárňou

Blank

Zopakujem motto tejto série článkov: domáci chlieb denne s minimom vynaloženého času a námahy. K tomuto cieľu sa dopracujete jedine s domácou chlebovou pekárňou. Ak ju už máte doma, polovica cesty je za vami. Teraz sa vám však táto cesta začne košatiť. Najprv sa asi vrhnete na pribalený návod a začnete skúšať zaradom všetky recepty. Navštívite niektorú predajňu racionálnej výživy a zakúpite vzorky všetkých druhov múky, ktoré tam nájdete: celozrnnú, grahamovú, špaldovú, atď., atď. K tomu aj rôzne druhy semiačok: slnečnicové, tekvicové, sezamové, atď., atď. Nech sa páči, oprobujte.

Zopár rád a varovaní na cestu.
Začnime niektorým jednoduchším druhom chleba, do ktorého nejde veľa prísad, len jeden druh múky, droždie, soľ a voda. Používame zásadne sušené droždie a presvedčíme sa, či nie je po lehote trvanlivosti. Pekáreň kŕmime v poradí: mokré prísady, suché prísady. Vážime a odmeriavame ich presne, pretože sa chceme dopracovať k reprodukovateľným výsledkom. Vydali sme sa totiž na cestu pokusov, omylov a postupného dolaďovania každého jedného receptu, ktorý sme po prvom prečítaní v návode k pekárni považovali za hotovú vec. Na prvý pokus nebude chlieb podľa našich predstáv. Ani na druhý. Analyzujeme chyby a postupne ich odstraňujeme. Napríklad: chlieb je málo vykysnutý. Možné dôvody: staré droždie, krátky čas na kysnutie, priveľa soli, primálo vody a podobne. Troubleshooting je súčasťou návodu a často je v ňom najdlhšou kapitolou. Pokiaľ ste čítali aj predchádzajúce časti tohto seriálu, sú vám jasné fyzikálno-chemické procesy pri výrobe chleba a viete, ako postupovať. Keď nakoniec jeden druh chleba zvládnete, môžete sa vrhnúť na ďalší, ale znova vás čaká podobná dlhá a tŕnistá cesta.

o-chlieb4-2

Našťastie, existuje aj skratka k úspechu. Zaklínadlo znie hotové chlebové zmesi. Povedzme si o nich viac. Ide o zmesi rôznych druhov múky, sušeného droždia, kypriacich práškov a minimálneho množstva konzervačných a stabilizačných prísad, ktoré zabezpečujú ich dlhodobú trvanlivosť. Nájdete ich v už spomínanej predajni racionálnej výživy, dokonca sa sporadicky objavujú aj v regáloch niektorých veľkých obchodných reťazcov. Zostanete však šokovaní ich cenou a prepadnete pochybám, či nie je domáce pečenie chleba priveľký luxus. Nuž veru je, ak máte za kilové balenie chlebovej zmesi, z ktorého vyjdú dva bochníky, zaplatiť cca 80 slovenských korún. Neviem, či to treba pripísať malému dopytu, alebo nenásytnosti obchodníkov. Rozhodne ich v tom netreba podporovať. Radšej sa vyberte ešte raz na nákup do najbližšej eurozóny. V ktoromkoľvek supermarkete v susednom Rakúsku objavíte chlebové zmesi na tucet druhov chleba, cena kilového balenia 0,89 eura (stav pred dvoma týždňami). To sme už naozaj v cieli. Stačí naliať do pekárne presné množstvo vody (uvedené na obale), prisypať presné množstvo chlebovej zmesi a mašinu zapnúť. Výsledok je zaručený. Zároveň je pečenie s hotovými zmesami slušná platforma na pekársku tvorivosť. Chcete sedliacky chlieb? Pridajte trochu nadrobno nakrájanej slaninky. Cibuľový? Pridajte nakrájanú cibuľu. Semiačkový? Prisypte rôzne semiačka (ktoré vám zostali po vyššie spomínanej návšteve predajne racio). Pivný chlieb? Namiesto vody napojte pekáreň rovnakým množstvom piva.

o-chlieb4-3

Na záver niekoľko praktických drobností. Naučte sa vydolovať miesiacu lopatku ešte počas pracovného cyklu, hneď po vymiesení cesta, nie až z upečeného bochníka. Po niekoľkých pracovných cykloch budete vedieť, kedy je správny okamih. Niektoré typy pekární vám ho dokonca oznámia diskrétnym pípnutím. Dobre si namúčime ruky, odsunieme nabok guču cesta a lopatku vytiahneme. Ak sa pritom cesto zdeformovalo, nevadí. Počas kysnutia opäť nadobudne pravidelný tvar.
Po skončení pečenia chlieb ihneď vyklopte z formy. Ak ho tam necháte dlhšie, zarosí sa.
Chlieb nechávajte vychladnúť prikrytý čistou utierkou na mriežke alebo v košíku, aby sa vetral aj odspodu.
Domáci chlieb obsahuje minimum konzervačných látok, preto nevydrží čerstvý tak dlho ako chlieb z obchodu. Moja skúsenosť: vždy sa zje skôr, než stihne oschnúť.

Krab na chlieb
Na záver dlhej série krátky recept: krabia nátierka. Z mrazničky vydolujeme balíček krabích tyčiniek. Vlastne to nie sú tyčinky z krabieho mäsa, ale ochutené filé z treskovitých rýb. Nevadí. Necháme rozmraziť a potom ich rozsekáme v mixéri na drobné kúsky. Pridáme za téglik jemného tvarohu a mixujeme, mixujeme, až kým nevznikne krémovitá ružovkastá hmota. Chuťovo k nej netreba dodávať ani ň. Pred podávaním (na čerstvo napečenom chlebe, ako inak) necháme nátierku pár hodín oddýchnuť v chladničke.



Stanislav Kaclík  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy