Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Stanislav Kaclík | 20.10.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Domáca pekáreň ako čierna skrinka

Blank

Chcete mať na stole domáci chlieb denne, ale pritom šetriť čas i nervy? Potom máte jedinú možnosť: domácu pekáreň. Povedzme si, ako toto užitočné zariadenie vyzerá a funguje.

Pri rozhodovaní nad kúpou pekárne vyriešme najprv prvú otázku. Spraví nám takáto investícia veľkú dieru do rozpočtu? Nemusí to tak byť. Ak si prebrowsujete cenníky v korunovej i eurozóne, zistíte, že pekáreň sa dá kúpiť približne od 30 eur.
Pokiaľ nie ste vyslovený kuchynský brandista, ani nemáte zvláštne požiadavky na tvar či farbu pekárne, je zbytočné za ňu vyhadzovať viac. Dajte si však pozor na niekoľko detailov, aby ste nakoniec nekúpili lacný, no v podstate nepoužiteľný črep.
Domáca pekáreň zvládne všetky tri základné technologické kroky prípravy chleba (opísané v predchádzajúcej časti ): miesenie, kysnutie i pečenie. Veľkosťou a tvarom sa najviac podobá na fritézu. Na vonkajšom plaste je umiestnený displej a niekoľko ovládacích tlačidiel, ktorými sa volí pracovný program a časuje sa pečenie. Niektoré typy majú aj zopár dodatočných ovládacích prvkov, napríklad na voľbu veľkosti pecňa (podľa množstva surovín), prípadne na stupeň prepečenia kôrky.
Dôrazne odporúčam preštudovať si ešte pred kúpou návod k vybranému typu. Dozviete sa z neho, že múdry strojček disponuje dvojciferným počtom rôznych programov na pečenie. Na drvivú väčšinu aplikácií vystačíme s jediným BASIC programom. Ako vieme z predchádzajúcej časti tohto seriálu, dĺžka pracovného cyklu bude niekde medzi 2:30 až 3:00 hodinami. Dôležitá je jediná vec. Pre neskoršie používanie zariadenia na vyššom užívateľskom leveli sa uistite, či má aj samostatné programy na prípravu cesta a pečenie.
o-chlieb3-2
Pozrime sa dovnútra. Odklopíme plastový kryt s televízorovým okienkom, ktorým budeme prvých pár dní zvedavo pozorovať, ako sa nám pečie chlebík. Vnútri mašinky nájdeme vyhrievaciu špirálu, ktorá obopína formu na pečenie s miesiacou lopatkou. Forma by mala byť potiahnutá kvalitným teflónovým povrchom a lopatka ľahko vyberateľná. Lopatka je prekvapivo malá. Na prvý pohľad vás možno prepadnú pochybnosti, či dokáže uhniesť guču chlebového cesta. Uvidíte sami, že to pôjde bez problémov.
Ešte príslušenstvo. Nejaké tie odmerky na suroviny a háčik na vydolovanie miesiacej lopatky z horúceho bochníka. Na záver znova zalistujeme v návode. Zistíme, že väčšinu strán zapĺňajú recepty na rôznoraké chlebové dobroty a začínajú sa nám zbiehať slinky.
Hermelín na chlieb
Ak by som chcel byť korektný voči všetkým výrobcom, musel by som základnú surovinu nasledujúceho dvojreceptu titulovať zrejúci syr s bielou plesňou na povrchu (ZSsBPnP). S korektnosťou však mám istý problém (na čo poukázalo viacero čitateliek) a v časoch, keď som sa tieto recepty naučil, iného ZSsBPnP než hermelín v obchodoch nebolo.
Do práce. Vykotúľame z chladničky dve kolesá hermelínu. Ak je správne vyzretý (po rozkrojení sa z neho nevyleje hustá biela kaša) a ste schopní dlhodobého strategického plánovania vo sfére gastronómie (časový horizont: 3 dni), odporúčam.
o-chlieb3-3
Nakladaný hermelín
Pripravíme si nádobku (šálku, zavárací pohár, či misku) s vnútorným priemerom len o málo väčším než koleso hermelínu. Nakrájame cibuľu na kolieska a cesnak na tenké plátky. Rozkrájame syr. Môj overený spôsob je takýto: Teleso syra rozkrojíme na dva polkruhy a potom každý z nich na plátky. Pri troche trpezlivosti takto získame z každého plesnivého kolesa osem až desať polkruhových plátkov. Prvé dva polkruhy uložíme na dno misky „kožou“ nadol. Ďalej budeme striedavo ukladať vrstvy cibule/cesnaku a hermelínu. Každú jednu vrstvu posypeme mletou červenou paprikou, mletým čiernym korením a oreganom. Môžu byť aj iné bylinky – sušená petržlenová či zelerová vňať, tu je priestor pre improvizáciu. Ukladanie zavŕšime koncovou vrstvou hermelínu „kožou“ nahor a celý výtvor zalejeme olejom. Odporúčam kvalitný, pretože ho budeme recyklovať. Ak ste nakladali do dostatočne tesnej nádobky, spotreba oleja nebude vysoká. Misku prikryjeme fóliou a na tri dni odložíme na odľahlé miesto (s izbovou teplotou), kde nás zrejúca dobrota nebude zvádzať k predčasnej konzumácii. Po uplynutí ochrannej lehoty zlejeme koreninami nasiaknutý olej, ktorý môžeme použiť na ďalšie kolo nakladania. Všetko ostatné konzumujeme s čerstvým chlebom.
Pre menej trpezlivých bude možno vhodnejší ďalší recept.
Hermelínovo-šunková nátierka
Dá sa pripraviť aj z menej kvalitnej sorty ZSsBPnP. Dokonca tu platí, že čím tvrdší syr, tým jednoduchšia príprava. Na dve kolesá hermelínu budeme potrebovať 100-150 gramov šunky, 4 vajcia, 100 gramov masla alebo nátierkového masla, biely jogurt, tatársku omáčku a soľ.
Vajcia uvaríme na tvrdo. Do misky nastrúhame na hrubom strúhadle vajcia a hermelín. Pridáme šunku, ktorú sme predtým rozfranforcovali v mixéri alebo zomleli v mlynčeku na mäso. Pridáme maslo a pár lyžíc jogurtu. Všetko vymiešame na hladkú nátierku. Podľa potreby chuťovo doladíme tatárskou omáčkou a soľou.

Stanislav Kaclík  viac od autora »
Vaše reakcie [6]
:: Súvisiace reklamné odkazy