Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 25.7.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Časopis Fantázia po zániku prichádza znova – po novom

Blank

23. júla 2008 po vyše polročnej odmlke vyšlo nové číslo časopisu Fantázia. Prvý slovenský literárny magazín špecializovaný na fantastické žánre (sci-fi, fantasy a horor) ohlásil na konci roku 2007 po desiatich rokoch existencie svoj zánik. V decembri 2007 vyšlo číslo 40, ktoré jeho zakladateľ a vydavateľ Ivan Aľakša označil ako posledné.

Nový časopis ohlásený ako dvojmesačník je na prvý pohľad iný formou, má nové logo aj novú grafickú úpravu, viac farebných strán, náväznosťou na svoju doterajšiu históriu sa však netají, napríklad už len tým, že zachováva číslovanie – aktuálne vychádza 41. číslo. Ako predošlé roky, časopis je aj teraz realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

„Časopis Fantázia v tej podobe, ako fungoval do konca roku 2007, skutočne z môjho pohľadu zanikol,“ vyjadril sa Aľakša. „Dovtedy fungoval ako „hobby projekt“ a vychádzal sporadicky, keď bol čas a peniaze. Zakladali sme ho ako naivní mladíci vo viere, že keď slovenskej fantastickej literatúre nepomáha nikto iný, pomôžeme jej my. Dnes sme o desať rokov starší a s nami odrástli aj naši čitatelia, ktorí majú iné priority, ale o fantastiku sa stále zaujímajú.“ Nová Fantázia rozšírila svoje zameranie o tematiku televíznych seriálov, filmov, počítačových a stolových hier, ale aj komiks, teda na širšie vnímanú „popkultúru“, ktorej je fantastika súčasťou.

Slovenská literatúra má aj v novom časopise naďalej svoje miesto, od aktuálneho čísla časopis uverejňuje román na pokračovanie od slovenského spisovateľa Juraja Červenáka, ktorý dosiaľ svoje knihy vydával najmä na český trh a v slovenčine publikoval iba poviedky. V najbližších štyroch číslach Fantázie sa v románe „Sekera z bronzu, rúno zo zlata“ odohrá historicko-dobrodružný príbeh z doby bronzovej, keď ozveny stredomorskej kultúry zasahovali až na územie Slovenska. V divokých končinách dnešného severného Slovenska by sa mali stretnúť kráľ Priamos, Agamemnón, Théseus, Iáson a ďalší hrdinovia gréckych bájí. Román je písaný špeciálne pre časopis a vzniká aktuálne, po jednotlivých častiach pred vydaním. Popri tom sú v časopise publikované poviedky Štefana Huslicu a Štěpána Kopřivu a samozrejme nechýbajú literárne recenzie, rozhovory a profily.

Nová Fantázia je tvorená novým tímom ľudí: „Fantázia nikdy nemala pevnú redakciu, vždy však mala svojho šéfredaktora (v súčasnosti Juraj Malíček) a svojich prispievateľov, ktorí sa za desať rokov menili,“ hovorí Aľakša. To sa zachovalo aj v súčasnosti, keď do časopisu prispievajú rôzni publicisti a časopis sa nebráni ani novým prispievateľom, ktorých tvorba bude vyhovovať kritériám časopisu.

Za desať rokov existencie získal časopis Fantázia štyrikrát ocenenie Českej a slovenskej akadémie sci-fi, fantasy a hororu, tiež Cenu Českého a slovenského sci-fi Fandomu a v roku 2002 bol ocenený aj Európskou asociáciou science fiction. Od roku 2003 organizuje vlastnú literárnu súťaž, ktorej výsledky sú každoročne vyhlasované na knižnom veľtrhu Bibliotéka a vydané boli zatiaľ dva knižné zborníky zo súťaže. Na svojom konte má časopis Fantázia aj spoluorganizovanie medzinárodných festivalov fantastiky Istrocon a Parcon.

Obsah Fantázie 41:

krátke správy z popkultúry

seriály: televízne seriály na staniciach AXN, The Dresden Files, The Big Bang Theory, Moonlight, Dexter, Mesto tieňov

filmy: Joker in memoriam, Temný rytier, Bathory, Hancock, Wanted, Akty X: Uveríte, Kroniky Narnie: Princ Kaspian, IronMan, Fanboys – kam sa podeli?, Dračie vojny – recenzia, Jackie Chan na DVD

fanstyle: Star Wars – moja temná strana, Malý návrat veľkých borcov, Madmaxonov kútik, Brloh výbeh: Prechádzka ohňom

hudba: 10 000 B. C., Superman: Doomsday, Gears of War, Kovové disky

hry: Gears of War, Každý chce mať svojho titana / história série Metal Gear, Alone in the dark, Bourne conspiracy, Lego: Indiana Jones, Moderné spoločenské hry

fenomén: Akčné figúrky – celoživotná vášeň, Fotosession Fantázie: Hellboy

komiks: Superman má 70, komiksové recenzie

animanga: Japonské novinky / Manga news, Rumiko Takahashi, Jigoku shoujo – Dievča z pekla

literatúra: rozhovor: Dušan Fabian, výročie: Rigor mortis, Dnes literárny bestseller, zajtra seriálový hit – trilógia Stephenie Meyerovej, Teodor Parnicki, knižné recenzie

román na pokračovanie: Juraj Červenák: Sekera z bronzu, rúno zo zlata

poviedky: Štěpán Kopřiva: Dutý plamen, Štefan Huslica: RevízorTlačový oznam  viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy