Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 19.6.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Slam Poetry opäť na Slovensku

Blank

Na Slovensko sa po minuloročnej úspešnej premiére vracia súťaž freestylovej poézie. V prvom slovenskom kole, ktoré prebehne 2. júla opäť v bratislavskom Cafe Kút (Zámočnícka 11), pôjde okrem poézie aj o finančnú odmenu, lístky na festival Bažant Pohoda v Trenčíne a účasť na Pohoda Slam Poetry Show. Lákadlom tohto roka bude určite aj moderátor – výtvarník a beatboxer Erik Binder, či nakrúcanie dokumentárneho filmu o celej súťaži.

Slam poetry je súťaž freestylovej poézie, prístupná pre každého, pretože spektrum vystupujúcich je tradične pomerne široké: od „klasických“ básnikov a spisovateľov cez hercov, až po rapperov a MCs, samozrejme, bez obmedzenia veku a pohlavia. Dôkazom toho je Palo Čejka, ktorý minulý rok porazil známe freestyleové mená a mal možnosť zažiariť na medzinárodnej exhibícii na Pohode.

Atraktívnou novinkou tohtoročného bratislavského kola bude určite moderátor súťaže – umelec Erik Binder, a tiež fakt, že sa „malé“ kolo v Kúte stane súčasťou dokumentárneho filmu o Slam poetry v réžii slovenskej dokumentaristky Zuzany Piussi. Afterparty v Café  Kút roztancujú Domček a spol.

 
Palo Čejka                                          Erik Binder

Pravidlá sú jasné: súťažiaci majú 3 minúty na to, aby predniesli svoje pripravené či úplne improvizované diela a uchádzali sa tak o priazeň poroty, ktorá je vždy vybraná z prítomného publika. Súťaž kladie dôraz rovnako na prednášaný text, ako aj jeho originálnu prezentáciu. Súťažiaci však nesmie používať žiadne rekvizity, kostým či hudobné nástroje. Záleží teda na každom, s akou témou, obsahom alebo formou sa na pódium odváži prísť. Spontánne nadšené i kritické reakcie publika sú najlepšou spätnou väzbou a často aj „nenápadným“ ovplyvnením poroty. To však k dramatickým zápasom na Slam poetry patrí.

Poetry Slam založil Marc Smith na začiatku 80. rokov v americkom Chicagu a odvtedy si získala obrovskú popularitu – v rôznych mestách sveta sa súťaží takmer každý týždeň. Súťaž k nám aj tento rok prináša občianske združenie Fléda z Brna v spolupráci s agentúrou Pohoda, ArtAttack.sk a s podporou Višegrádskeho fondu.

Prihlasovanie do súťaže prebieha prostredníctvom e-mailu os@fleda.cz do 1. júla 2008 do 12.00 hod a súťažiť môže len prvých 10 prihlásených.

Viac info:
http://www.slampoetry.cz
http://www.slampoetry.sk

Foto: Tomáš ProkopčákTlačový oznam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy