Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 26.10.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Kto, do čerta, je tá Prada?

Blank

Na úvod sa trochu zorientujme a odpovedzme si na titulnú otázku, ktorú v anglickom, mierne ostrejšom origináli mal na ružovej košeli napísanú moderátor Bruno pri uvádzaní slovenskej premiéry filmu Diabol nosí Pradu. Prada je módna značka, ktorá má vo svete módy špeciálne postavenie. Aj zbehlejšej čitateľke módnych časopisov budú viac ako Prada známe značky Chanel, Versace či Dior, ale to svedčí tiež len o skutočnej výnimočnosti Prady. Prada totiž nerobí to, čo robia všetky veľké módne domy. Nerobí si zbytočné PR, lebo ho nepotrebuje. Nedáva časopisom voľne k dispozícii fotografie svojich najnovších modelov a ak v médiách nájdete posledné módne prehliadky všetkých módnych domov, Pradu len veľmi zriedkavo. Nerobí si reklamu tak, že by poskytovala celebritám a módnym ikonám svoje modely bezplatne. Dokonca ani Madonne, ktorá sa raz nechala počuť, že je to nehoráznosť, aby si musela kupovať topánky od Prady! Ale kupuje si ich, a to i napriek tomu, že by mohla vidlami prehrabovať modely, ktoré od ostatných módnych domov dostane bezplatne. Takže ak niekto nosí Pradu, dáva tým najavo, že vie, čo je v móde najlepšie a najmä, že má na to. Toľko k prvej časti názvu.

A kto je ten Diabol, čo si oblieka to najlepšie a najdrahšie zo sveta módy? Nik iný ako šéfredaktorka amerického vydania časopisu Vogue, Anne Wintourová, údajná reálna predloha pre hlavnú postavu Mirandu Priestlyovú z knižného bestselleru, podľa ktorého je rovnomenný film natočený. Napísala ho Lauren Weisbergerová, ktorá sa zas vtelila do postavy jej druhej asistentky Andy Sachsovej.

Dej filmu je prostý. Andy (Anne Hathawayová) je absolventka žurnalistiky z prestížnej vysokej školy so skúsenosťami šéfredaktorky školského časopisu, ktorá prichádza urobiť do New Yorku novinársku kariéru. Zvolí si na to podivnú cestu cez miesto druhej asistentky šéfredaktorky Mirandy (Meryl Streepová) módneho časopisu Runway. Predpokladá, že by jej to časom mohlo otvoriť dvere do všetkých prestížnych novín a časopisov. Z nevkusne oblečenej a tučnej (rozumej konfekčná veľkosť 34) intelektuálky sa pod vplyvom náročnej šéfky a najmä vďaka nenápadnej priateľskej pomoci módneho riaditeľa časopisu Nigela (Stanley Tucci) stane očarujúca, vždy módne oblečená a štíhla (veľkosť 32) super žena. Aby si udržala miesto, musí svojej extrémne prísnej a náročnej šéfke robiť nielen doslova dievča pre všetko, ale aj plniť jej zlomyseľné a často celkom nezmyselné úlohy. Ale nie preto je Miranda diabol. Jej pekelnosť spočíva v pokušení, ktoré Andy ponúka v podobe nablýskaného lákavého sveta veľkej módy a celebrít výmenou za jej dušu, teda celú jej ľudskú dôstojnosť, súkromie a v podstate aj novinárske ambície. Meryl Streepová je v úlohe tvrdej, bezcitnej a do špiku kostí sebeckej šéfky dokonalá. Bez toho, aby zvýšila hlas, šíri okolo seba hrôzu. A ešte sa na tom dokáže sama baviť.

Anne Hathawayová je tiež dokonalá vo svojej kráse, teda len čo zhodí svoju starú sukňu, pulóver a kabát, navlečie na seba značkové odevy a zistí, že existujú klieštiky na vytáčanie mihalníc. Šmahom ruky je z nej príťažlivá, módne oblečená žena, na čom má zásluhu najmä kostýmová výtvarníčka filmu Patricia Fieldová, ktorá si získala meno obliekaním postáv seriálu Sex v meste. Vďaka nej a vďaka dobrému filmovému strihu je v tomto filme skutočne na čo sa pozerať.

Vo všetkých ostatných veciach však postava Andy budí dosť veľké rozpaky. Už len samotná motivácia robiť kariéru novinárky cez časopis zameraný na špičkovú módu a nie na špičkovú žurnalistiku je dosť nepochopiteľná. O to nepochopiteľnejšia, že tak koná cez pozíciu sekretárky dvíhajúcej telefóny a vešajúcej kabát šéfredaktorke, ktorá je síce módna osobnosť, nie však novinárska. No a úvodná scéna, kde Andy príde na pohovor zle oblečená a bez absolútneho poňatia o tom, kto vlastne je jej budúci zamestnávateľ a čím sa zaoberá, dáva síce vynikajúcu príležitosť rozohrať množstvo humorných situácií, vrhá však dosť podivné svetlo na jej schopnosti, sociálnu inteligenciu, a dokonca aj na obyčajný sedliacky rozum. Zistiť si základné údaje o zamestnávateľovi, ku ktorému sa idem uchádzať o prácu, to by mal dokázať hádam už aj človek uchádzajúci sa o miesto programátora, nieto niekto, kto chce preraziť ako investigatívny novinár.

Dosť bolo mudrovania, toto je predsa hollywoodska komédia a nie inštruktážny film, ako sa správať na prijímacom pohovore, či ako funguje redakcia časopisu. Pevne verím, že tak ako v tomto filme to nikdy nevyzeralo ani v úbohom, poriadne ohovorenom americkom Vogue. Nech už by bola jeho šéfredaktorka akokoľvek geniálna módna vizionárka, s takým diktátorským prístupom k podriadeným, ako predvádza Miranda, by si pod sebou žiadne tvorivé a špičkové osobnosti neudržala. A so sliepkami, aké by pre miesto druhej asistentky šéfredaktorky aj vraždili, čo Andy pripomenie vo filme hádam každý, sa kvalitný časopis robiť nedá.

Film má sympatickú dĺžku 109 minút, je plný skvelých kostýmov, vtipných dialógov, krásnych žien a dobrých hereckých výkonov aj v niektorých vedľajších úlohách. Ak sa naň vyberiete a nebudete od neho očakávať viac ako od jednej-dvoch epizód Sexu v meste, nebudete sklamaní.

Lístky na predstavenie môže získať aj tak, že správne odpoviete na našu súťažnú úlohu, ktorá znie: Meryl Streepová účinkuje aj vo filme, ktorý nájdete v našej filmovej ponuke na stiahnutie v sekcii Filmy. Názov tohto filmu napíšte do utorka 31. 10. do 12:00 hod. na adresu redakcie. Výhercu budeme kontaktovať mailmo.

Diabol nosí Pradu, The Devil Wears Prada, USA, 2006

Scenár: Aline Brosh McKenna podľa románu Lauren Weisberger
Réžia: David Frankel
Kamera: Florian Ballhaus
Hudba: Theodore Shapiro
Hrajú: Meryl Streepová, Anne Hathawayová, Stanley Tucci, Emily Bluntová
http://www.devilwearspradamovie.com/Elena Akácsová  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy