Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David Reten | 28.3.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Sneh prinesie smrť

Blank

Jimmy Starks (Guy Pearce) je skrátka borec. V biznise sa vie prelakťovať lepšie než konkurencia, vďaka svojej arogancii a neoblomnosti dosiahne všetko, čo si zaumieni. Úspešný život sa mu však začne rúcať, keď si v jednom zapadákove vypočuje od miestneho čudáka Vacara (J. K. Simmons) veštbu, podľa ktorej ho nečaká budúcnosť. Temné mraky jeho súkromnú oblohu zahalia, keď príde Prvý sneh.

Spočiatku trochu ťažšie uveriť, že taká sviňa ako Jimmy len tak uverí neblahej a hlavne nejasnej predpovedi. Človek s jeho povahou by pravdepodobne veštca poslal tam, kde vláknina pomáha tráveniu. No nejaká bezpečnostná kontrolka v ňom signalizuje, že možno je na čase začať veriť aj niečomu inému než len výpisu z účtu. A keďže sa nepríjemnosti majú prirútiť s prvým snehom, Jimmymu ostáva len sledovať predpoveď počasia a lámať si hlavu nad tým, čo pre neho osud chystá.

 

Trochu tuctový námet zachraňuje fajn réžia debutujúcho Marka Fergusa, ktorý dokázal zahustiť atmosféru a zdramatizovať aj slabší scenár. Tomu ubližuje najmä trochu odfláknutý záver, no celkom slušne sa mu darí budovať dej, v ktorom paranoja postupne nahrádza racionálne správanie hlavnej postavy a s pribúdajúcimi dňami prituhuje nielen na stupnici teplomera. Ferguson síce po Prvom snehu už nič nenakrútil, ale podieľal sa na niekoľkých významných projektoch. Do podoby scenára prepísal napríklad román Potomkovia ľudí a je tiež autorom scenára k Iron Manovi, jednej z najočakávanejších tohtoročných komiksových adaptácií. Fergusova budúcnosť sa javí byť spojená skôr s písacím strojom, ale ukrýva v sebe aj režisérske nadanie, preto by nebolo márne, aby zase niečo nakrútil.

 

Guy Pearce v hlavnej úlohe je správnou voľbou. Chlapík s výraznou tvárou zvláda prechod od sebavedomého biznismena po človeka ničeného vedomím blížiaceho sa konca. Pearce má za sebou Memento či Dobrodružstvá Priscilly, kráľovnej púšte. Teda nie jednoduché a masovo úspešné snímky. Práve vďaka výberu postáv sa nikdy neprebojoval do prvej ligy, hoci jeho hereckým výkonom zvyčajne niet čo vytknúť.

Prvý sneh je príbeh o tom, čo to s človekom urobí, keď spozná vlastný osud. Jasné, nie je jednoduché podľahnúť informácii, že budúcnosť sa skončí onedlho, no aj silná osobnosť pri tom začne trochu haprovať. Snímka našťastie nie je nudnou analýzou posledných vecí človeka a zasnených pohľadov do zapadajúceho slnka, ale je príjemne napínavou drámou.

Prvý sneh, First Snow. USA 2006, film na stiahnutie, 101 min.

Réžia: Mark Fergus
Scenár: Hawk Ostby a Mark Fergus
Kamera: Eric Alan Edwards
Hudba: Cliff Martinez
Hrajú: Guy Pearce – Jimmy Starks, J.K. Simmons – Vacaro, Piper Perabo – Deirdre 
Oficiálna internetová stránka: http://www.firstsnowthemovie.com/David Reten  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy