Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Michaela Velčková | 6.3.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Nový Trottel s trochou mdlej chuti

Blank

Trottel už nie je Trottelom, ktorým býval kedysi. Trottel už nie je Trottelom, ako ho poslucháči poznali. Vysvetlenie je jednoduché – Trottel už totiž nie je Trottel, ale Trottel Stereodream Experience.

Členovia kapely mali zrejme z posledného albumu Stereodream experience (2002) taký silný stereodream zážitok, že zo zostavy, ktorá mala tento album na svedomí, zostali verní len basgitarista Tamas a bubeník G. Prizvali si na pomoc mladú saxofonistku Ritu, doplnili názov o spomínaný Stereodream Experience a nový Trottel bol na svete. Zmien, ktoré sa udiali od vzniku kapely (1989) či od vydania posledného albumu až po ten súčasný (One Step Ahead, 2008), je skutočne veľa.

 

Toho, čo mohlo chýbať pamätníkom tejto maďarskej alternatívy v rámci sobotného koncertu v trenčianskom Klube Lúč , bolo dosť. Chýbala speváčka a huslistka Győrgyi, ktorá v rokoch 1996 – 2000 predstavovala najvýraznejšiu postavičku tejto svojskej hudobnej formácie. Tá ešte v roku 2000 opustila skupinu z jednoduchého dôvodu: nedokázala balansovať medzi prácou a rock and rollom. Z praktických dôvodov sa rozhodla pre prácu. Taktiež chýbal špecifický výraz Edit, trubkárky a vokalistky ešte z dôb Troxx Tracks a Interference. Chýbal tiež černošský spevák a huslista Mister Todd G, ktorého na svojich webových stránkach členovia opísali ako lazy dude and the real slacker. Jeho odchod bol až príliš prozaický, ako sa uvádza na webových stránkach Trottelu – bol príliš lenivý chodiť na skúšky. Chýbali aj skalné klávesy a elektro zvuky Kaktusza, ktorého odchod kapela charakterizovala: „Prežili sme spolu veľa, ale life goes on.“

Pre tých, ktorí videli a počúvali Trottel ešte v zlatých rokoch deväťdesiatych, mohlo byť turné k novému albumu One Step Ahead miernym sklamaním. Basgitara, bubny a saxofón nedokázali nahradiť svojský (až etno) sláčikový a vokálny prejav (Győrgyi, Todd) spojený s dynamickým alternatívnym folk-rockom, ktorý bol pre Trottel charakteristický. Orezaná zostava predviedla minimalistickú elektro-rockovú alternatívu, ktorá bola zaujímavou hudobnou pochutinou, no žiaľ, vzhľadom na ich predošlé gastronomické zážitky, pochutinou trochu mdlej chuti.

Napriek skromnej zostave tejto maďarskej partii stále zostal elán a energia. Trottel Stereodream Experience charakterizovali svoju produkciu ako experimental jazz punk psychedelic underground etno core, čo je však viac charakteristické pre predošlú produkciu kapely. V rámci nového albumu a zostavy ide skôr o navrstvenie týchto žánrov ako o kompaktný homogénny hudobný štýl.

Ako sa vyjadruje samotná skupina: Trottel is a road movie. V tejto časti filmu ide o návrat k (prevažne) inštrumentálnej epoche začiatku 90. rokov. Aj napriek miernemu sklamaniu zo súčasnej produkcie ich sobotný koncert nasvedčuje, že táto road movie sa určite skončí happy endom.

Trottel Stereodream Experience, 1. 3. 2008, Klub Lúč, Trenčín



Michaela Velčková  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy