Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Katarína Uhrová | 4.3.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Jeden Ján Boleslav a šesť rôznych žien

Blank

Aj my tu v magazíne, čo sme neprišli na svet so striebornou lyžičkou v ústach a nezjedli ňou múdrosť sveta, s rukami za chrbtom často bezmocne sledujeme, ako nám veci rýchlo a vo veľkom miznú pred očami. V hudbe je to obzvlášť bolestivé, preto sa nasledujúca rubrika autoterapiou s placebo efektom snaží túto frustrujúcu skutočnosť nepatrne zmierniť. Každý utorok v nej čisto subjektívne vyberáme plus-mínus sedem kusov rôznej hudby, plus-mínus jednu na každý deň týždňa, ktorá by vás z rôznych nižšie (ne)vysvetlených dôvodov mohla potešiť, vytočiť, a, najlepšie, motivovať k vlastnému objavovaniu.

Dnes šesť žien-hudobníčok s vlastnými hudobnými projektmi, ktoré si pri príležitosti ich blížiaceho sa sviatku chceme symbolicky uctiť aj my. Vybranú spoločnosť dopĺňa jeden výnimočný muž-hudobník. 

Stručné termíny electroacoustic/experimental/visual, ktoré Ján Boleslav Kladivo uvádza na svojom myspace-i, hovoria viac než všetky dlhé vety pokúšajúce sa o opis jeho hudobnej produkcie. Okrem toho, že má nový album Rozhľadňa, bude dnes o 20.00 hosťom v relácii Rádia_Fm Pohoda, v ktorej okrem ukážok z albumu môžete očakávať aj rozhovor.

Keď Gustav hrala vlani na Wilsonicu, muži si strhávali tričká, hádzali ich do Dunaja a kričali, že sa im zmenil život. Krásna Rakúšanka nech slúži ako príklad toho, že aj slečny vedia na počítačoch vytvárať muziku, a nemčina, to nie sú len hrôzostrašné konštrukty vtĺkané do hláv psychopatickými stredoškolskými učiteľkami. Keďže Eva Jantschitsch mala na svojom kompe počas vystúpenia nálepku get the real me, not at myspace, treba skúsiť hľadať inde.

Americká speváčka a skladateľka Cat Power túrovala vďaka tatkovi-muzikantovi už od detstva, a dnes sa príbuzným aktivitám venuje aj sama. V kontraste so zrejme celkom pestrým životom pôsobí jej hudba jednoliato, pozor, nie však monotónne či nudne. Ako sa dajú s málom prostriedkov urobiť veľké veci. A silné. Momentálne na novom albume Jukebox. Tak to je ona.

Tomáš, jeden z mojich hrdinov, povedal, že práve niekde medzi Cat Power a Kate Bush, ktorá tu nie je, môžete stretnúť krištáľovo čistý hlas Natashe Khan čiže Bat For Lashes. Tomáša očarila jedinečná inštrumentácia a naozaj jedinečná hudba: hmlistá, chladná, ozvenovitá, ako z nejakého zvláštneho rozprávkového sveta. Tomáš určite nemyslí len na Fur And Gold, najnovší album Natashe z roku 2007. Nepotrvá dlho a možno aj vy sa ako Tomáš. Zamilujete.

Ak sa niekto zamiluje do Tegan a/alebo/aj Sary, cestu k nim bude mať najnovšie bez víz. Jednovaječné dvojčatá z Kanady, ktoré môžete brať aj ako dve v jednom, vydávajú u Neila Younga, majú toľko isto rokov ako Morrison alebo Cobain, keď pošli, za sebou impozantný zoznam mien, s ktorými spolukoncertovali, k tomu šesť albumov a určite ešte asi tak milión vecí, čo sa im dajú závidieť.

Sestru-dvojča má aj Kim Deal, s ktorou by však Tegan a Sare mohli byť matky, čomu zodpovedá tiež adekvátne množstvo s hudbou zažitého. Kim hrala na basu, spievala a hádala sa s Blackom Francisom v Pixies, mala vlastnú kapelu The Breeders a ďalšie projekty, a na Pohode 2006 sme ju mohli vedľa veľkého Francisa zažiť znova. Dosť na to, aby nás zaujímalo, čo robí teraz.Katarína Uhrová  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy