Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: miloš krekovič | 14.1.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Tutové monštrum, ktoré nezastavíš

Blank

Kríženie všetkého so všetkým je princípom dnešnej, s prepáčením za výraz, postmodernej kultúry. Hip-hop ho dostal rovno do vienka. Čo vznikne, ak tento postup dovediete do dôsledkov? Napríklad mixtape. V prehistorických časoch to bola kazeta, na ktorú ste nahrali výber svojich srdcoviek. V digitálnej ére sa z obyčajnej kompilácie vyvinulo plnokrvné dielo, konceptuálna koláž. Upravené skladby rôznych autorov a žánrov stmeľuje spoločná myšlienka – a ak sa vec vydarí, môže po svete behať aj nepravdepodobný živočích, akým je Kačica s hlavou tigra.

Smrteľne zábavný mixtape so surrealistickým obalom namiešali dvaja chlapíci, Karaoke Tundra a DJ Spinhandz. Prvý z nich je Ukrajinec, ktorý u nás vyštudoval novinárčinu, ale viac ho zaujíma hudba, ktorú produkuje a skladá ostošesť. Okrem iného stihol vyhrať súťaž remixov, vyhlásenú slávnym britským rapperom Rootsom Manuvom, a vydať sólový album. Zakotvil v Trnave, meste so silnou dídžejskou scénou. A v jednej z jej hlavných postáv, ktorou je turntablista DJ Spinhandz, našiel pravého partnera pre spoločné anarchistické mixy.

Rozlúštiť genóm Kačice s dvadsiatimi ôsmimi skladbami chvíľu trvá. Pripomína to bastard-popovú pyramídovú hru „skombinuj nekompatibilné“. Na spodnom poschodí nájdeme časti skladieb rôznych interpretov. Trebárs Prodigy, Eminem, Autechre alebo českí Emmemvoodoopöká. Väčšinou spev bez inštrumentálnych podkladov. Tie už pochádzajú z celkom iných zvukových svetov. Lenivo duniace špinavé beaty, prapodivné sample najčastejšie z retro-zdrojov: od sci-fi filmov cez estrádne zvučky po dialógy národných komikov. Husákove deti vyrástli, rozbili svet svojho detstva na márne kúsky a zlepili z nich vtipný soundtrack k večnej prítomnosti.

V tomto výstrednom kabarete hosťujú desiatky členov česko-slovensko-ruskej hip-hopovej družby. Známi aj menej známi, undergroundoví aj prerazivší. Hororovú líniu udržuje Peťo Tázok a záhorácki Sedláci, športovcov potešia preteky šiestich scratchujúcich dídžejov. Vrchol prichádza, keď sa jeden zo starších kúskov Karaoke Tundru pretne s veršami Moniky Načevy. A slabšie články? Pravdou je, že si Kačica k námietkam pripravila alibi: „monštrum, ktoré nezastavíš“ predsa vzniklo tak, že jeho otcovia porušili „všetky pravidlá, ktoré sa v tomto svete dajú porušiť“. Lenže príspevky Kaidžasa a Strapa (Aspirín) neporušujú nič. Opäť učebnicové rapovanie o rapovaní, prekáranie o tom, kto je tučne autentický a kto nie. Ešteže to mutantovi príliš z krásy neuberá. Kto porazí Kačicu s hlavou tigra? Ohlasovaný leguán s hlavou opice?miloš krekovič  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy