Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 21.11.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

A4 chystá festival živého vizuálu a VJ-ingu

Blank

Bratislavská A_štvorka sa 24. a 25. novembra stane domovom na Slovensku ojedinelého festivalu živého vizuálu a VJ-ingu NEXT LIFE VISUAL. Festival sa tak po prvýkrát na Slovensku zameriava na nekomerčnú podobu naživo tvoreného obrazu v úzkom spojení s hudobnou experimentálnou scénou.

Sobotňajší večer otvorí mladá česká výtvarníčka Magdalena Hrubá využívajúca staré projekčné technológie a 2M v spoločnom projekte Kapela snů. O zvukovú zložku sa postará dvojica (elektro)akustických improvizátorov, Slávo Krekovič a Jonatán Pastirčák. Zaujímavým brnianskym osviežením bude zoskupenie Anymade, skúmajúce možnosti zvuku, animácie a pohybu objektov v priestore, do ktorého je projekcia premietaná. Spolu s nimi sa predstaví aj VJ Věra Lukášová alias Filip Cenek, ktorý je známy svojimi prácami nielen v Čechách, ale aj v medzinárodných galériách ako Centre Pompidou či Parkers Box v New Yorku. V oblasti živého vizuálu sa presadil vďaka sérii koncertov s Ivanom Palackým v projekte Carpet Curtians, či ako tvorca vizuálu pre skupinu MIDI LIDI. Cenek pracuje mnohými štýlmi, od animácie, inštalácie, prelínania prostredí, morfingu, práce s textom, až po minimalistický pohyb jediného záberu. V mnohých prípadoch je sám tvorcom zvukovej stopy. Na záver večera sa predstaví zlínsky umelec Dušan Urbanec z obrazovo-hudobného zoskupenia Opuka, ktorá pod vplyvom rôznych hudobných štýlov experimentuje a manipuluje so zvukom osobitým spôsobom.

V hudbe Radka Herolda môžeme počuť abstraktné soundscapes click’n’cutové postupy, elektroniku i akustiku, zatiaľ čo v obraze Dušana Urbanca nachádzame široké spektrum vizuálnych postupov, siahajúcich až k zoskupeniu Moire a počiatkom VJ-ingu v Čechách.

Výrazná postava poľskej grafiky, Marcin Zarzeka, sa druhý festivalový deň predstaví s čerstvým projektom v spolupráci s výtvarníkom a hudobníkom Adrianom Buschmannom. Meno Marcina Zarzeku sa spája s poľským hudobno-performatívnym zoskupením mik.music.!, konkrétne s dvojicou The Complainer. Mladšiu slovenskú generáciu zastúpi Peter Gonda alias gnd, pracujúci s geometriou objektov v softvéri Pure Data. Ten bude spolupracovať s ďalším stúpencom tohto softvéru, českým hudobníkom Michailom Cabowitzom, ktorého zvukové kreácie v ďalšej časti večera bude vizuálne dotvárať výrazná osobnosť českého experimentálneho filmu, Martin Blažíček, so svojím dlhodobým projektom Mikroloops. Koncertné večery zakončí ojedinelá improvizovaná VJam session, spojená s hudobnou improvizáciou niektorých umelcov.

  
Filip Cenek                                           Opuka                                                  Mikroloops

Okrem koncertov festival ponúka aj sprievodný program v podobe historického prierezu abstraktnou filmovou tvorbou s ukážkami diel-legiend ako Ruttman, Richter, Len Lye, Whitney či Harrz Smith. Ďalším bonusom bude diskusia s tvorcami o  technológiách a softvéroch určených pre tvorbu živého vizuálu, do ktorej sa záujemcovia môžu zapojiť osobne, alebo prostredníctvom vysielania internetového rádia Tlis. Diskusie sa zúčastní i najvýraznejšia postava slovenského VJ-ingu Zdeno Hlinka.

Festival NEXT LIFE VISUAL má ambíciu nultým ročníkom započať tradíciu akcií, zameraných na nové a hraničné žánre v audiovizuálnej kultúre, kde obe zložky, obraz a zvuk, tvoria jedinečnú a zároveň rovnocennú kombináciu.

Viac info na http://www.a4.sk/nlf.Tlačový oznam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy