Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Eva Čobejová | 20.11.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Instantné duchovno

Blank

Prečítala som si zatiaľ posledný román Paola Coelha Záhir. Choroba a nedostatok inej literatúry ma doviedli až k tejto brazílskej literárnej hviezde.

S menom Paola Coelha sa stretávam neprimerane často – v rebríčkoch najpredávanejších kníh a najmä v rubrikách rôznych celebrít, ktoré práve toto meno uvádzajú ako svoje najobľúbenejšie.

Prelúskala som dakedy Alchymistu, no dobre, to sa ešte dalo zvládnuť, tam sa Coelho aspoň snažil o nejakú formu literatúry. Ale kam sa brazílska hviezda posunula za posledné roky? Kam vedie jeho hľadanie mystických zážitkov, ktorých jeho čitateľom stále nie je dosť?

Tentoraz ho túžba po mystike zaviedla až do Kazachstanu, ale kapitola o tajomnom krste v stepi je úplne na konci a pravdupovediac, nie je ani zaujímavá, ani bohvieako zvládnutá. Je to len taká povinná jazda, aby bola aj mystika a tí, čo to ľúbia, aby neboli celkom sklamaní. Na svoje si prídu asi viac milovníci červených románov. Lebo najdôležitejšia je láska a šírenie energie lásky. Hoci romantické duše budú mierne sklamané, lebo Coelho nemá problém ľúbiť dve-tri ženy naraz, opúšťať tie, čo ho milujú, vyspať sa s náhodnou známosťou, a vernosť rozhodne nepovažuje na cnosť, ktorá k manželstvu patrí.

Pre nás, čo takéto lacné duchovno ani milostné príbehy brazílskych spisovateľov nemusíme, boli skôr zaujímavé pasáže, kde Coelho píše o živote spisovateľa, ktorý sa stal naozajstnou celebritou v tomto televíznom svete. Hotely, večery s nakladateľmi, obdivné pohľady čitateľov, podpisové akcie, prednášky, recepcie, pestovanie kontaktov – a čisto racionálny prístup k vydavateľskému biznisu. V tomto je Coelho fakt profesionál a na mystiku sa v biznise vôbec nespolieha.

Ale dobre vie, prečo má úspech. Vie, čo na ľudí zaberá. Nie autenticita, racionalizmus, ale mystika. Život je neznesiteľne materiálny, no na dlhé hľadanie duchovnej cesty naozaj niet času.

A tak je tu pomoc vo forme instantnej duchovnej polievky – Coelho. Je to rýchle, lacné a na nejaký čas zasýti.

Paulo Coelho: Záhir
Preklad: Pavla Lidmilová, Vydavateľstvo: Argo, 2005Eva Čobejová  viac od autora »
Vaše reakcie [12]
:: Súvisiace reklamné odkazy