Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David Reten | 15.11.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

David Lynch asi zase hulí

Blank

Filmy Davida Lyncha sú vždy očakávané najmä filmovými fajnšmekrami. Dajú sa donekonečna rozoberať, zmienka o nich vás povýši v očiach istého okruhu ľudí, a navyše niektoré z režisérových filmov sú naozaj dobré. Na Inland Empire sme čakali takmer rok, než konečne majestátne vplával do našich kín. Stálo čakanie za to?

Majster čudák predhadzuje divákom novú potravu. Či je to strava intelektuálna, ťažko povedať. Teda ja si myslím, že ani nie, ale určite sa medzi divákmi nájdu nejakí, ktorí by mi oponovali. Je intelektuálne rezignovať na dej, zmysluplnosť a zahltiť diváka na tri hodiny zmesou nesúvisiacich obrazov? Inland Empire je určite výzva, ktorú by sa patrilo rozlúsknuť, ale čím viac sa nad tým zamýšľate, tým väčšmi sa ukazuje, že v podstate niet čo riešiť. Ak ste projekciu filmu prežili, môžete si gratulovať, ale to je tak všetko.

 

Inland Empire získal na festivale v Benátkach Future Film Festival Digital Award, čo s trochou zlomyseľnosti môžem chápať po svojom tak, že všetci čakajú, až raz v budúcnosti snímku niekto pochopí. Lebo momentálne zmysel nedáva a je neklamným znamením, že Lynch zase začal holdovať omamným látkam. Fakt, že zneužíva digitálne kamery a hrubé zrno obrazu či tmu na pľaci možno považuje za nový významový prvok, ma nepresvedčil. Michael Mann si minulý rok v Miami Vice poradil s digitálnymi kamerami oveľa zmysluplnejšie.

Film ako celok a aj väčšina jednotlivých scén nedávajú zmysel. Nerozumiem ľuďom, ktorí si na internete pochvaľujú, že z nich Lynch urobil na tri hodiny slintajúce trosky. Ja by som sa takéhoto stavu v kine rozhodne dožiť nechcel. Stačí, ak som bol nútený sledovať na plátne trápiacu sa režisérovu dvornú herečku Lauru Dernovú a mal som rovnaké pocity. Herečka sa tvári zväčša zhnusene, nechápe, čo sama robí, vidí, a najhoršie utrpenie prichádza, keď sleduje sama seba. Divák ju má dvojmo a keby nebola v sále taká tma, možno by bol namieste i útek. Kamkoľvek, len preč.

 

Možno som to doteraz jasne nenapísal, ale v prípade Inland Empire naozaj niet o čo stáť. Centrálny námet o herečke nakrúcajúcej film sa rozplynie v skrumáži tanečných, násilných či inak odpudivých scén. Zajačí sitcom tomu všetkému len nasadzuje korunu a nepomáha mu, že jeden z ušatcov má hlas Naomi Wattsovej. Nepovažujem sa za Lynchovho nekritického fanúšika, no to neznamená, že by som ho odsudzoval. Zaujíma ma ako svojrázny tvorca, a niektoré jeho filmy by som dokonca s čistým svedomím mohol odporučiť na sledovanie. Ale v prípade Inland Empire skôr radím opak. Tak ako som nedávno krútil hlavnou nad jedným z jeho prvých počinov Babička, rovnaké pocity sa dostavili i pri Inland Empire. To má navyše nevýhodu vo svojej dĺžke, ktorá je fakt prehnaná.

Inland Empire, Inland Empire. Francúzsko – Poľsko – USA 2006, kino, 172 min.

Réžia, scenár a kamera: David Lynch
Hrajú: Laura Dernová – Nikki / Susan, Jeremy Irons – Kingsley, Harry Dean Stanton – Freddie
Oficiálne internetové stránky:
http://www.bimfilm.com/inlandempire/
http://www.inlandempire.co.uk/
http://www.inlandempirecinema.com/



David Reten  viac od autora »
Vaše reakcie [3]
:: Súvisiace reklamné odkazy