Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 5.10.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Constantine – vyháňač diabla

Blank

SOBOTA 6. 10. 2007

15.15, Jednotka
Balík peňazí (Where the Money Is, 2000)
Predsudok o Nemcoch ako o národe bez absolútnej stopy zmyslu pre humor mám rád. Mnohé totiž vysvetľuje, predovšetkým vzhľadom na slovné spojenie nemecká komédia. V tejto však hrá Paul Newman a hrá v nej chlapíka, ktorý sa ocitol v nemocnici, aby sa nemusel ocitnúť vo väzení. A keď už tak ležal a akože sa liečil, spriahol sa s ošetrovateľkou a jej manželom a pripravili spolu lúpež. Niežeby to bolo priamo vtipné, ale na Newmana sa fantasticky díva. 

21.55, Dvojka
Jaskyňa žltého psa (Die Höhle des gelben Hundes, 2005)
Nemecko-mongolská napoly dokumentárna dráma o mongolských kočovníkoch. Pekné.

01.05, Prima
Vyháňač diabla (The Exorcist, 1973)
Démonovi sa z Lindy Blairovej priveľmi nechce, takže Max von Sydow má čo robiť. Ak ste dosiaľ vedľa Francúzskej spojky druhý ťažiskový žánrový film Williama Friedkina nevideli, chytro mazajte k telke. Neverím síce veľmi tomu, že ešte sú ľudia, ktorí Exorcistu nevideli, ale svet je nevyspytateľné miesto.

NEDEĽA 7. 10. 2007

16.15, Prima
Dôvod na rozvod (Důvod k rozvodu, 1937)
Klasická československá, respektíve česká medzivojnová komédia o zhýralom hudobníkovi, ktorý sa pokúša dať manželke definitívnu zámienku, aby sa s ním rozviedla. Nielen Kristiánom sú komédie tohto obdobia a tohto typu živé. Režíroval Karel Lamač, hrajú Anny Ondráková, Oldřich Nový, Adina Mandlová, Jindřich Plachta, Theodor Pištek, Jára Kohout, Otomar Korbelář, Ferenc Futurista, Jaroslav Marvan a ďalší. Tiež vám pri tých menách behajú zimomriavky blaha po duši?

21.45, Jednotka
Svadba naruby (In & Out, 1997)
Odkedy som prvýkrát videl Rybku menom Wanda, herecká prítomnosť Kevina Klinea v akomkoľvek filme je mi dostatočným dôvodom, aby som sa díval. Ak ho aj nemáte obzvlášť radi, mali by ste sa chytiť. „Praví muži netancujú. Nikdy. Tancuje Schwarzeneger? Nie, veď vie sotva chodiť.“

23.25, Prima
Constantine (2005)
Ak pre nič iné, tak kvôli Petrovi Stormareovi ako Luciferovi v bielom obleku a s nohami zasvinenými od dechtu, sa Constantine oplatí vidieť. Ale tých dôvodov je viac, Constatine je protifajčiarskou agitkou, religionistickou štúdiou o hriechu a odpustení, mysterióznym thrillerom a hocičím ďalším, čo v ňom uvidíte. Vo všetkých prípadoch ide o vynikajúci film.

PONDELOK 8. 10. 2007

22.15, ČT 1
Frida (2002)
Fúzatá Salma Hayeková ako latino maliarka, po ktorej pred filmom v mainstreame sotva štekol pes.

22.20, Markíza
Nemesis (1993)
Režisér Albert Pyun je svojho druhu legenda. Čosi ako moderný Ed Wood, bez štipky talentu a invencie, šolícha si na kolene jeden filmový trash za druhým a nenájde sa nikto, kto by mu to zatrhol. Naopak, ako každý hrdina vkusovej periférie, našiel si aj Pyun svojich fanúšikov. A toto sci-fi o policajtovi-kyborgovi, čo okrem teroristov rieši aj otázky svojej ľudskosti, je jeho najlepší film. Chráň nás Boh pred tými ostatnými!

UTOROK 9. 10. 2007

21.55, Dvojka
Jesenná sonáta (Höstsonaten, 1978)
Bergman.

23.40, Joj
Krvavá pomsta (Xia dao Gao Fei, 1992)
Yun-Fat Chow v réžii Ringa Lamu, hongkonské akčné jatky. Žutie zápalky ako základný herecký výraz. 

STREDA 10. 10. 2007

10.05, ČT 1
Hladná (Jai faim!!!, 2001)
Poučná francúzska komédia o notorickej držiteľke diét, ktoré nevedú nikam, len k strate duševnej integrity. Moletky a bacuľky, ktoré ešte pociťujú svoju veľkosť ako hendikep, ale už sa svojim snahám o zmenšenie dokážu zasmiať, by mohli byť zvlášť spokojné. 

00.05, ČT 2
Hollywood, Hollywood (Full Frontal, 2002)
Nekonečne hlúpy, zbytočný a nudný film, nakrútený režisérom Stevenom Soderberghom a priateľmi, pravdepodobne len zo samopaše. Alebo sa mýlim, každopádne, ak tu niekto Hollywood, Hollywood videl a rozumie mu, budem vďačný za výklad.

ŠTVRTOK 11. 10. 2007

21.40, ČT 2
Brazil (1985)
Keď Terry Gilliam ešte nebol zneuznaný režisér, ktorého legenda je väčšia ako jeho talent, nakrúcal vynikajúce film. Filmy ako Brazil. Dystopická fraška s obsahom, čo sa vzpiera akejkoľvek reprodukcii, a hereckým obsadením, o ktorom môže Gilliam dnes už len snívať. 

22.10, Markíza
Forrest Gump (1994)
Run Forrest, Run!

23.10, Dvojka
Lost Highway (1997)
Nemôžem si pomôcť, ale najpreceňovanejší film Davida Lyncha sa teší celkom nepochopiteľnej diváckej priazni.

02.35, Prima
Ľudia pod schodmi (The People Under the Strais, 1991)
Zvrátená hororová komédia z dielne Wesa Cravena o rodinke viac-menej masových vrahov, ktorí unášajú deti, väznia ich pod schodmi a chovajú až do dospelosti. Krása.

02.50, Markíza
Vtáci (The Birds, 1963)
Neviem ako vy, ale odkedy som tohto Hitchcocka videl prvýkrát, vtákom akosi nedôverujem. Aj tých škorcov, čo nám chodia na hrozno, by som radšej strieľal, ako po nich hádzal kamene. Môžem ale? Nemôžem. A vôbec, čo na toto ľudia zo Slobody zvierat? 

PIATOK 12. 10. 2007

21.55, Dvojka
Ahoj Terezka (Czesc Tereska, 2001)
Poľská sociálna dráma o dievčatku, čo by sa rado stalo módnou návrhárkou, tak sa najprv stane krajčírkou, ale viac nestihne, lebo prídu iné neresti. Depresívny film so zlým koncom, v ktorom za všetko zlé v konečnom dôsledku môžu zlí kapitalisti. V duchu hesla „poznaj svojho nepriateľa“ sa dívame všetci. 

22.25, ČT 2
Ladí neladí
Hosťami Michala Kaščáka a Petra Fialu bude nehiphopový hip-hoper Peťo Tázok za slovenskú stranu a za českú minimalistický projekt My Name is Ann. Riešiť sa bude originalita, ktorá je hendikepom.

23.50, Prima
Zámotok (Cocoon, 1985)
Krásna seniorská sci-fi komédia o dôchodcoch, čo sa kúpu v bazéne s ufónskymi zámotkami a zázračne omladnú. Zápletka sa síce trocha komplikuje, lebo dôchodcov je priveľa a zámotkov primálo, ale to je jedno. Vo filmoch z osemdesiatych rokov všetko dopadá dobre. Dlho som si myslel, že za permanentnou pozerateľnosťou filmu Rona Howarda je nostalgia, ale nie, páči sa aj prvodívačom.Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [9]
:: Súvisiace reklamné odkazy