Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 24.8.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

21 gramov nudy v Brne

Blank

SOBOTA 25. 8. 2007

09.50, ČT 2
Princ a tanečnica (The Prince and the Showgirl, 1957)
Nestarnúca britsko-americká romantická komédia s Laurenceom Olivierom a Marilyn Monroe v hlavných úlohách. On je princ z krajiny, ktorú si nehodno pohnevať, ona je americká tanečnica, ktorej to je srdečne jedno. A Briti sú z toho na infarkt. Laurence Olivier film aj režíroval, a pätnásť rokov mu trvalo, kým sa k réžii po spolupráci s Marylin vrátil. Tak veľmi ho znechutila. Vo filme však nič z toho nie je vidieť, tam to medzi funguje priam zázračne.

13.25, Prima
Sto pušiek (100 Rifles, 1969)
Jeden z westernov, pre ktoré museli tento žáner zachraňovať v Európe. Burt Reynolds ako gauner-dobrák, Raquel Welchová ako indiánka z kmeňa, čo potrebuje pomoc, a Jim Brown ako lovec ľudí, ktorý ich dá dokopy. Zvyšok je viac-menej o diváckej bolesti.

21.40, Dvojka
Zabiť vtáčika (To Kill a Mockingbird, 1962)
Strhujúca protirasistická dráma režiséra Roberta Mulligana s Gregorym Peckom v hlavnej úlohe bieleho právnika, ktorý obhajuje černocha obvineného z vraždy. Ten je síce nevinný, ale rozvášnený dav to sotva zaujíma, hlavne ak už má chuť lynčovať.

03.05, Markíza
Paris a Helena (Helen of Troy, 1956)
Americko-taliansky sandalone veľkofilm o trójskej vojne. Aj drevený kôň tam je, aj Paris, aj Odyseus, Agamemnón a ďalší, len Brada Pitta tam niet. Niežeby chýbal.

NEDEĽA 26. 8. 2007

11.00, Prima
Priepasť (The Abyss, 1989)
Sci-fíčko Jamesa Camerona o ufónoch pod vodou. Pekné.

21.50, Jednotka
Alžbeta (Elizabeth, 1998)
Krásny paradox, veľkolepý film o jednej z kľúčových britských panovníčok, nakrútený indickým režisérom. 

22.35, Joj
Zabijak (Die xue shuang xiong/The Killer, 1989)
Yun-Fat Chow v hongkonskej réžii Johna Woo, v úlohe zabijaka so cťou, strieľajúceho obojruč a starajúceho sa o slepú devu. Príbeh je z tých slabších, ako to v prípade hongkonskej akčnej školy býva, ale to sotvakoho trápi. Lebo Zabijak je o strieľaní, ktoré Woo povýšil na samostatnú estetickú kategóriu.  

23.35, Dvojka
Nuda v Brne (Nuda v Brně, 2003)
Filmový debut vtedy ešte predovšetkým divadelníka Vladimíra Morávka, urobivší svojho druhu hviezdu z Jana Budařa. Lovestory Standu a Olinky, mentálnych vydedencov, ktorí síce veľa krížoviek nevylúštia, ale o svoje miesto v náručí Amorovom sa dokážu poriadne pobiť. Kým nemajú deti, všetko je v poriadku. 

01.30, Markíza
Apokalypsa (Apocalypse Now, 1979/2000)
Veľké dobrodružstvo plukovníka Kurtza znova v telke, znova rozdelené na dve časti, ale aspoň idú po sebe.
PONDELOK 27. 8. 2007

13.00, Joj
Pointa (Punchline, 1988)
Keď bol ešte Tom Hanks predovšetkým komik, nakrúcal nenáročné, ale zábavné filmy, ku ktorým sa oplatí vrátiť už len preto, že jeho psí kukuč v nich ešte nelezie na nervy. 

22.00, ČT 2
21 gramov (21 Grams, 2003)
Prisahal by som, že 21 gramov máme v ponuke na stiahnutie. Ale nemáme, tak nič.

UTOROK 28. 8. 2007

22.00, ČT 2
Huff 1./13 (Huff, 2004)
Neznášam ľudí, ktorí Ameriku vnímajú ako krajinu nekultúrnych hlupákov, neznášam do seba zahľadených obmedzených primitívov, ktorí sa na americkú kultúru dívajú zvrchu, pohŕdam ľuďmi, čo nemajú pre americké televízne seriály pekného slova a doma sa idú od smiechu pocikať na aktuálnej epizóde Susedov. Ak ste na tom podobne, alebo ak máte radi veci, čo sú hlbšie, ako sa na prvý pohľad zdajú, ale stále zostávajú prístupné komukoľvek, kto nie je úplný trpák, určite sa dívajte. Huff je americký seriál o psychiatrovi v kríze a je dobrý, aj psychiater, aj seriál. Čertovsky dobrý, americky dobrý. 

22.05, Dvojka
Osvietenie (The Shining, 1980)
Kubrick, Nicholson a King. To najlepšie od všetkých. 

STREDA 29. 8. 2007

22.40, Jednotka
Kult hákového kríža (American History X, 1998)
Americká protinacistická agitka, hlbšia, ako sa na prvý pohľad zdá. To preto, že hajlujúcim holým lebkám, ktoré film vzali za svoj, zrejme vôbec nedochádza, že je proti nim.

00.40, ČT 2
Igby (Igby Goes Down, 2002)
Nebyť Kevina samého doma, z Kierana, Macaulayovho brata, by sa sotva stal herec. A neporovnateľne lepší. Cynická nezávislá „flákačská“ komédia o finančne zabezpečenom skrachovancovi, čo ešte ani nevyrástol zo školských nohavíc a už nevie, čo si zo životom počať, je debutom scenáristu a režiséra Burra Steersa, ktorého by ste si mohli pamätať z Pulp Fiction, kde si zahral jedného z chlapíkov, konkrétne Rogera, čo im Jules zožerie hamburgery.

ŠTVRTOK 30. 8. 2007

21.30, Dvojka
Werckmeistrove harmónie (Werckmeister harmóniák, 2000)
Ak ste o maďarskom režisérovi Béllovi Tarrovi ešte nepočuli, určite sa nedívajte. Ak áno a jeho tvorba vám je blízka, že Werdmeitrove harmónie budú v telke, už určite viete. Takže toto tu je celkom zbytočný tip. Stane sa.

21.40, ČT 2
Intímne osvetlenie (Intimní osvětlení, 1965)
Nádherný, krásny film, jeden zo štartérov českej Novej vlny, zároveň jediný celovečerný český film režiséra Ivana Passera, o stretnutí dvoch konškolákov, ktorých životy sa uberali celkom inak, nikto nevyhral a nikto neprehral. Ale to je len moja interpretácia, Intímne osvetlenie každý vidí inak a každý si v ňom nájde to svoje. Zhodneme sa asi v jedinom: niet veľa ďalších filmov s uhrančivejšou atmosférou.  

02.15, Joj
Diablici (Tiptoes, 2003)
Gary Oldman v úlohe liliputa. Inak nič extra.

PIATOK 31. 8. 2007

21.55, ČT 2
Blues a Wim Wenders (The Blues – The Soul of a Man, 2003)
Nech mi Hitchcock na nebesiach odpustí, ale zďaleka to najlepšie, čo kedy Wenders nakrútil. Séria dokumentov o Blues, producentsky a ideovo zastrešená Martinom Scorsesem, je krásna, silná a veľkolepá. Ešte keby tak aj u nás vyšla na DVD. Ale nič, vráťme sa do reality. Dokumenty z cyklu Blues zdobia piatkové večery už niekoľko týždňov a ak televízia čímsi naozaj v lete prekvapila a potešila, tak týmto seriálom. Wenders sa v svoje epizóde venuje vzťahu blues a duše, respektíve svetskej a duchovnej polohy blues a zahrali si v nej okrem Skipa Jamesa, J. B. Lenoira a Slepého Willieho Johnsona, okolo ktorých sa epizóda točí aj Nick Cave, Lou Reed, Beck, Cassandra Wilson, či Vernon Reid. Slávnych mien je viac, toto sú len háčiky, určite sa dívajte.      

22.30, Dvojka
Sokoli (Fálkar/Falcons, 2002)
Dráma Fridrika Thóra Fridrikssona o Islanďanovi, ktorý sa po rokoch vracia domov spáchať samovraždu, ale nevyjde mu to, lebo sa zapletie s pasívne agresívnou chuderou a spolu ukradnú sokola a ujdú do Hamburgu. Jedna z podôb toho, čo môžeme považovať za súčasné filmové umenie a zároveň prijateľný dôvod, prečo to neznášať.

23.20, Markíza
Čierny dážď (Black Rain, 1989)
Akčný krimithriller Ridleyho Scotta o Michaelovi Douglasovi zapletenom s yakuzou. Ani to nie je také dobré, ako to mám rád. Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy