Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 10.8.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Freud stratený v preklade

Blank

SOBOTA 11. 8. 2007

10.00, ČT 2
Spovedám sa (I Confess, 1953)
Alfréd Hitchcock a dilema spovedného tajomstva, tak by mohol znieť podtitul. Inak ide o štandardný Hitchcockov thriller, v porovnaní s inými tvorcami teda vysoko nadštandardný, s Montgomerym Cliftom v hlavnej úlohe.  

12.45, Jednotka
Deti Duny 1./3 (Children of Dune, 2003)
Veľkolepé televízne pokračovanie veľkolepej televíznej Duny Franka Herberta, mapujúce politiku atď. na Arrakise po tom, ako sa vlády nad planétou ujali Atreidovci. Zasvätení už sú v obraze, nezasvätení akurát stratia čas. Séria pokrýva dej kníh Spasiteľ Duny a Deti Duny.  

13.35, ČT 2
Pixies: Acoustic (2006)
Akustický koncert Pixies, ale sily v tom je ako v piatich punkových úderkách dohromady.

21.45, Dvojka
Freud (1962)
Freude, Freude, Freude a nedokončím to, nech sa neopičím. Životopisný film Johna Hustona mapuje päť rokov Freudovho života, počas ktorých sa psychoanalýzu snažil presadiť ako legitímnu liečebnú metódu. Ale nie je to dobrý životopisný film, je viac o diele ako o autorovi, a to je vo Freudovom prípade určite škoda.

00.25, Prima
Nezvratný osud (Final Destination, 2000)
Teenagerská vyvražďovačka, viac-menej originálna a tvorivá, to sa vždy cení. Omladina umiera, lebo taký je plán, nevraždí ju však žiaden zmätený sociopat ani maniak, ale náhoda, alebo, ak chcete, smrť sama. Prvé pokračovanie sa dá, aj druhé, ale jednotka je najlepšia. 

01.10, ČT 1
Učený spor (alebo Môj pohlavný život) (Comment je me suis disputé (ou Ma vie sexuelle), 1996)
Kvázi intelektuáli riešia svoje vzťahové aj kariérne problémy a mudrujú o sexe. Čosi ako station, len s príbehom a v telke. 

NEDEĽA 12. 8. 2007

11.05, Prima
Všetci prezidentovi muži (All the Presidents Men, 1976)
Watergate s Dustinom Hofmanom a Robertom Redfordom.

20.05, Jednotka
Zamilovaný Shakespeare (Shakespeare in Love, 1998)
Krásna britská romantická komédia o Shakespearovi, na poslednú chvíľu píšucom Rómea a Júliu. A uteká pred veriteľmi a doťahuje sa s Marloweom a chodí na psychoanalýzu a tak ďalej. Na scenári k filmu sa výraznou mierou podieľal svetoznámy dramatik Tom Stoppard, inak synak lekára Baťovej filiálky v Singapure.

02.35, Markíza
Komici na šnúre (Blue Collar Comedy Tour: The Movie, 2003)
Fenomén Stand Up Comedy ma fascinuje. Postaviť sa len tak pred ľudí a baviť ich vlastne rozprávačstvom a občas grimasou či gestom, ktoré však nie sú ani naivné, ani lacné, ani hlúpe sa mi zdá jednak nenormálne náročné, jednak až primitívne. Zároveň si uvedomujem, že je to veľké umenie. Film, ktorý je zostrihom vystúpení štyroch amerických komikov – Jeffa Foxworthyho, Billa Engvalla, Larryho Cable Guya a Rona Whitea – už v telke bežal, ak si správne pamätám, tak okolo Silvestra, a bol to dokonalý komediálny zážitok, pričom sa tam vlastne nedeje nič, len chlapíci na pódiu rozprávajú vtipné historky. Skúste.  

PONDELOK 13. 8. 2007

21.30, ČT 2
Stratené v preklade (Lost in Translation, 2003)
Slová nestačia. To nie že neviem popísať ten film, to práve popisujem, o čom je. A Stratené v preklade je film, ktorý dokazuje, že neexistuje žiadne vysoké elitárske filmové umenie, sú len dobré a zlé filmy. Tento je dobrý, lebo mu ľudia rozumejú, aj takí, ktorých intelektuálne zázemie či kultúrny rozhľad by naň nemali stačiť.

UTOROK 14. 8. 2007

22.05, Dvojka
Mechanický pomaranč (A Clockwork Orange, 1971)
Menej Kubrickova viac McDowellova adaptácia Burgessovho románu.

STREDA 15. 8. 2007

01.15, ČT 2
Tiene a hmla (Shadows and Fog, 1991)
Odpoveď na otázku, v ktorom filme Woodyho Allena hrá Madonna. Čiernobiela allenovka s atmosférou, čo by sa dala porciovať a exportovať do ostatných Woodyho filmov, nech sa je aspoň na čo dívať, keď sú všetky o tom istom. A teraz vážne, netuším, prečo sa v súvislosti s Tieňmi a hmlou objavuje prídavné meno kafkovské, asi práve vďaka atmosfére, ale Tiene a hmla majú s Kafkom sotvačo spoločné. Skôr ide o milý mysteriózno-komediálny pseudothriller, dej ktorého je síce rozbitý na malé kúsočky, takže ani herci občas netušia, čo sa vlastne deje, ale veľmi príjemne sa na to díva.   

ŠTVRTOK 16. 8. 2007

21.35, Dvojka
Jesenný almanach (Özsi Almanach, 1984)
Veľký a ťažký film asi najrešpektovanejšieho maďarského režiséra a scenáristu Bélu Tarra, presne taká intelektuálna výzva, akou Stratené v preklade nie je. Asi zážitok pre fajnšmekrov, inak temer dvojhodinová esencia nudy. 

21.40, ČT 2
Persona (1966)
Vrcholný Bergman, spomienka.

02.05, Markíza
Caddyshack II (1988)
Kvalitu jednotky ani zďaleka nedosahuje, ale Chevy Chase ako excentrický milionár Ty Webb je nezabudnuteľný.

PIATOK 17. 8. 2007

21.40, Markíza
Úkryt (Panic Room, 2002)
Piaty celovečerný Fincher bol po Klube bitkárov trocha sklamaním, ale nie preto, že by bol slabý, naopak, len očakávania boli väčšie a predovšetkým iné. Úkryt je čistý žánrový film, klaustrofobický thriller, akých viacej nieto a Fincher v ňom opäť dokázal, že filmovým jazykom vládne ako málokto. Čosi podobné sa týka nedávneho veľkorozpočtového Zodiaca, ktorý v kinách na rozdiel od Úkrytu prepadol celkom zúfalo.

21.55, Prima
Násilník (The Enforcer, 1976)
Drsného Harryho mám veľmi rád, o to viac ma mrzí, že celá séria šla tak prudko dole vodou, toto je trojka, v ktorej sa Harry/Eastwood strieľa s teroristami, ale okrem reálií sedemdesiatych rokov, ktoré najviac ocenia fanúšikovia Beastie Boys a Callahanovho politicky nekorektného sexizmu voči kolegyni, ktorá v polícii nemá čo hľadať, toho veľa neponúka.

23.55, Markíza
Noc filmových nádejí
Čo nové filmové sa urodilo na slovenských a českých umeleckých školách? Kopec zbytočnej vaty, ako vždy, ale aj zopár klenotov, pre ktoré sa v tej vate oplatí hrabať.



Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [7]