Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Pišťanek | 27.6.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Mentálna kastrácia a incestný sen

Blank

Incest v sne

Sníval sa mi veľmi erotický sen, bola som z neho celá vlhká, takmer na pokraji orgazmu. To by bolo všetko v poriadku, veď to zažíva asi veľa žien, problém je v tom, že milenec, čo ma v sne priviedol na pokraj orgazmu, mal tvár a telo môjho brata! Zobudila som sa celá vystrašená až znechutená. Cítim sa trápne, ako keby som skutočne robila niečo incestné. Pritom s bratom máme celkom normálny vzťah, skôr chladnejší ako nejaký dôverný. V bdelom stave by mi nikdy nenapadlo o ňom ani len uvažovať ako o možnom milencovi, dokonca ma také typy mužov, s takou povahou a správaním k ženám ako môj brat, vôbec nepriťahujú.
Ako sa mi niečo také mohlo snívať? Vie moje podvedomie niečo, čo ja neviem?
Viera, 33

Škoda, že nie som psychoterapeutom, ktorý by Vám vedel tento sen vyložiť zo svojho hľadiska. Možno by ste sa o sebe čo-to dozvedeli a dokázali pomocou toho korigovať svoju životnú cestu. Sny sú bránou k ľudskému podvedomiu, ktoré skrýva zakázané túžby (najčastejšie sexuálne) a práve počas snívania sa tieto túžby pokúšajú preniknúť na povrch, dať o sebe vedieť. Vďaka snívaniu má človek možnosť tieto túžby (aspoň psychicky, virtuálne) uspokojiť. A keďže ide o rôzne nemorálne a spoločnosťou odmietané sexuálne prejavy (zväčša ide o incest: chlapec túži po matke, dievča po otcovi či – vo Vašom prípade – staršom bratovi), vedomie sa usiluje tieto sny doslova cenzurovať.
Prisniť sa nám môže všeličo a nenesieme zodpovednosť za to, čo sa nám sníva. A to aj v prípade tzv. lucidných snov (to sú sny, počas ktorých si uvedomujeme, že sa nachádzame vo sne). Mne sa napríklad často snívajú sny, v ktorých uvediem do pohybu odstavenú parnú lokomotívu a spôsobím tým veľké škody, a pritom v reálnom živote by som to nikdy neurobil – parné lokomotívy už nie sú.

Len čo sa v sne objaví motív incestu, má to do činenia s archetypom animus/anima, ako ho zadefinoval C. G. Jung. Anima predstavuje ženskú časť našej duše, animus tú mužskú. Jung sa inšpiruje klasickou čínskou filozofiou, taoizmom, kde je anima vyjadrená ako jin k mužskému náprotivku jang.
V prípade sna o sexe s mužom, ktorý má podobu Vášho brata, nejde o žiadnu Vašu skrytú zvrátenosť, ale o zákonitý psychologický proces sprevádzajúci Váš duchovný vývoj. Snový incest zjednocuje protiklady mužskej a ženskej citovej zložky (citový animus v spojení s citovou animou) a bolo by nezmyselné zamieňať prežívanie v citovej rovine za prežívanie na biologickej úrovni nášho bežného vedomia.

Sny sú len akýmsi defragmentačným programom, ktorý beží na našom pevnom disku, keď sme v režime stand by. Vyhladzuje všetky zádery, ku ktorým sme prišli za plnej prevádzky cez predošlý deň. Sme plne zodpovední za to, čo napáchame v bdelom stave, ale ak by sme mali byť zodpovední ešte aj za to, čo napáchame vo svojich snoch, mohli by sme sa ísť rovno utopiť. A preto Vám môžem len zaželať: užite si vo svojich snoch všetko, čo Vám ponúknu, pokojne súložte aj s bratom a neostávajte len na pokraji orgazmu. Nič vo sne neodmietajte a nenoste si starosti zo sna do normálneho života. Svet sna je len a len Váš svet, nie je v ňom nikto, kto by mohol podať správu o Vašom správaní trebárs bratovi alebo Vášmu partnerovi, takže buďte v pohode.

Celibát a depka
Chcel by som sa opýtať, či je možné, že po ťažkom ukončení vzťahu sa môže sexuálny apetít nejakou „silou“ zmenšiť a človek sa začne uťahovať do samoty, a dokonca k dlhodobému celibátu, ktorý môže poprípade dospieť k depresiám a nevyrovnanosti?
Pišta, 25

Opak je pravdou. Ten celibát je dôsledkom depresívneho stavu, do ktorého ste sa dostali po rozchode, nie jeho spúšťačom.
Pamätám sa, ako som sa pred pár rokmi ocitol po kopačkách od jednej ženskej. Asi štvrť roka som nemal pri pohľade na babu žiadne sexuálne pocity. A to som so svojimi dvoma dobrými (a veľmi príťažlivými) kamarátkami a našimi psami celé leto po tom rozchode trávil v Rusovciach a každý večer sme sa holí kúpavali v čunovskom jazere. A ja nič. Ani myšlienka na sex. Vlastne som v tom čase asi ani nebol chlapom. Tá ženská ma tým, ako ukončila náš vzťah, mentálne vykastrovala.
Až keď sa začali jesenné pľušte a rusovecká komunita sa samovoľne rozpustila v daždi, dal som na radu mojej psychoterapeutky, že by som nemal tej bývalej dovoliť, aby takto nado mnou triumfovala, a že by som už konečne mal niečo urobiť so sebou ako mužom. Pochopil som to tak, že som zavolal jednej takej rokmi overenej známej či by reku neprišla po dlhom čase na návštevu. Tak prišla, ale nebol som schopný ničoho. Tak sme sa obliekli a pozreli sme si spolu nejaký film na DVD a ona potom sadla do auta a odišla domov.

Kým tá bolesť neprešla, nešlo to. Trvalo to skoro pol roka.

Dnes sa domnievam, že som si to spôsobil predovšetkým sám, to, že som sa zbytočne dlho umelo udržiaval v depresívnom stave a depresívnom myslení. Ako keby som bol nejaký masochista. Ako keby ma ostatní mali ľutovať, či čo. Aj som mal nacvičenú takú typickú trpiteľskú grimasu a trpiteľský postoj. Schudol som vtedy za pár mesiacov 40 kíl, pretože mi nič nechutilo, nič ma nebavilo.

Prečo to píšem? Aby ste videli, že nie ste sám, kto tým prechádza. Zažil to asi každý. Nie každý sa však dokáže poučiť a začať svoj život nanovo a ináč. Častejšie ľudia opakujú donekonečna tie isté chyby, vedení k nim firmvérom, ktorý nosia v sebe. S tým Vám však už nepomôžem, to je na Vás.
Tá bolesť z rozchodu, smútok a celibát pominú. Bude to trvať nejaký čas. V depresii všetko plynie pomalšie, vnímanie je obnažené až na dreň, sekunda trvá hodinu. Dôležité je to obdobie nejako prežiť a neodkrágľovať sa.

Poznámka autora:
Toto nie je odborná poradňa. Nie som ani sexuológ, ani gynekológ, ani psychológ či psychiater, ani sa na to nehrám. Neposkytujem individuálne rady, som platený iba za napĺňanie tejto rubriky. Svoje otázky môžete napísať sem. Niektoré vaše príspevky gramaticky i štylisticky upravujem, aby dávali zmysel.Peter Pišťanek  viac od autora »
Vaše reakcie [34]