Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Pišťanek | 8.6.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Neoflambujte si vlastné prsia, iba tie kačacie!

Blank

Aj keď je príjemné dať sa inšpirovať názormi a želaniami čitateľov, a neraz to aj robíme, predsa len sa nestáva často, že by nám naši čitatelia vymýšľali priamo názvy rubrík. A vidíte, občas sa pritrafí. Už dlhšie pracujem na novej kuchárskej knihe, takej pomerne zvláštnej, jej pracovný názov je Opitá kuchárka, takže si človek ľahko domyslí, že pôjde o knihu venovanú jedlám pripraveným s použitím alkoholu. Samotná šéfredaktorka tohto internetového plátku mi láskavo ponúkla testovací priestor na svojich stránkach, takže sme sa dohodli, že z času na čas sem prispejem nejakým zaujímavým opitým receptom. A keď už bola ruka v rukáve, náhodou som objavil v jednom diskusnom fóre želanie čitateľky Liliany, dokonca aj s vtipným názvom vytúženej rubriky. Kuchár s pod čapicou je podľa mňa ďaleko lepší názov tejto novej rubriky ako Opitá kuchárka, takže som si dovolil použiť ho. Liliane týmto ďakujem za inšpiráciu. Kuchár s pod čapicou skromne štartuje.

Nadnes som sa rozhodol potešiť vás receptom, ktorý obsahuje typickú slovenskú liehovinu – slivovicu.

Rád by som zdôraznil, že nie je slivovica ako slivovica. Pravá slivovica je destilát vyrobený výlučne zo slivkového zákvasu, bez pridania čohokoľvek – azda okrem čistej vody na zriedenie na konzumné množstvo alkoholu 35 – 55 % (čo však pre veľkú časť konzumentov, najmä domácich destilátov, ani nie je nevyhnutné). Takto sa na to pozerám ja a vo vzácnej zhode so mnou aj úradníci EÚ. Všetko ostatné, čo vzniká iným spôsobom ako destiláciou čistého slivkového zákvasu, nemožno nazvať slivovicou, teda destilátom, ale len slivkovou liehovinou. To sa týka rezu slivovice s konzumným liehom, ale aj výčapnej verzie slivkovej liehoviny vyrobenej studenou cestou z konzumného (zemiakového) liehu a syntetickej arómy. Samozrejme, našincovi by sa takmer chcelo povedať, že čo si človek neurobí doma, za to sa nedá ručiť, ale nie je to úplne pravda. Na našom trhu sa vyskytuje viacero kvalitných a značkových pravých slivovíc, nebudem ich všetky menovať, ale spomeniem aspoň moju najobľúbenejšiu, a tou je pravá slivovica slovenského výrobcu Carat Distillery. Ide o pomerne silný destilát (52 % alkoholu), ale svojou jemnosťou a kvalitou (a teda i cenou) prevyšuje všetky ostatné výrobky na našom trhu. A viem, o čom hovorím, veď slivovicu som poctivo neznášal, až kým som sa nestretol s týmto produktom. Ale nejdem tu nikomu robiť reklamu, pokojne použite akúkoľvek pravú a dobrú slivovicu.

Niekto by mohol namietnuť, prečo by mal na varenie použiť ten najkvalitnejší destilát, keď sa aj tak v podstate vyparí. No, to je otázka. Prečo... prečo... Osobne som jednoznačným zástancom používania najkvalitnejších surovín, takže ak doma pre rodinu či priateľov grilujem kuracie prsia na koňaku, alebo kreolské rumové rebierka, nepoužívam do marinády výčapné brandy ani tuzemský um. A to som na tom, vážení, po hmotnej stránke viac ako zle. Môj Martell VSOP či sedemročný Havana Club si však nedám vziať žiadnemu, ani tomu najvyholenejšiemu a najbezkrkejšiemu exekútorovi!

Ech, pristúpme radšej k tej nešťastnej kačke...

Takže:

Kačacie prsia na slivovici

Suroviny pre 4 osoby:
200 g kačacích pŕs
2 dl slivovice
100 g jabĺk
soľ
polievková lyžica medu
mleté čierne korenie
mletá rasca
majorán
štipka muškátového kvetu
1 cesnak
50 g údeného syra
2 dl oleja
200 g zemiakov


Postup:

Večer pred prípravou nakrájame kačacie prsia na tenké plátky, nasolíme, okoreníme a dáme na noc do chladničky, marinovať do zmesi slivovice, oleja a medu. Ak v noci z nejakých dôvodov vstaneme, môžeme v polospánku marinujúce sa mäso poprekladať, ráno tiež. Dopoludnia nastrúhame zemiaky (nahrubo), osolíme a necháme ich odvodniť. Ochutíme ako placku, navyše pridáme strúhaný syr. Na vymastený plech tvarujeme malé koláčiky, ktoré dáme piecť asi na 25 minút do rúry. Kačacie plátky sprudka orestujeme, pridáme nakrájané jablká a podusíme až do vyparenia alkoholu. Ak máme možnosť urobiť to na grile a na drevenom uhlí, tým lepšie. Len nezabudnime kúpiť hliníkové grilovacie tácne!

Podávame na zemiakových koláčikoch, znalci a milovníci výpravných efektov môžu pred samotným podávaním nahriať slivovicu a mäso flambovať. Len pozor, babráci, neoflambujte si vlastné prsia, iba tie kačacie!



Peter Pišťanek  viac od autora »
Vaše reakcie [76]
:: Súvisiace reklamné odkazy