Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Vilma Choteková | 22.5.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Dáme sa zbaliť podľa návodu?

Blank

Zástupy neistých mladých mužov zúfalo prešľapujú v dlhokánskom rade pred kníhkupectvom v nádeji, že dni ich smutnej samoty to majú zrátané. Už len pár okamihov a aj oni rozšíria zástupy úspešných lovcov, baličov, čo vedia ako na to, a keď chcú a osud praje, skórujú, stačí len kúpiť knižku, prečítať ju, inšpirovať sa a vyraziť do ulíc. Revírom je razom celý svet.

Družky v rode, trasme sa, tajomstvá sú odhalené, nič nebude ako prv. Davy mladých mužov zaplavia ulice, aby sa chladne, pragmaticky, podľa návodu, zmocnili našich sŕdc, respektíve tiel, vyjde to zhruba rovnako. I bezmoc zavládne v našich radoch a beznádej, lebo muži, podkutí Baránkom, stanú sa našimi spredmetnenými snami. Čistí, voňaví, ohľaduplní, šarmantní, vtipní, troška chrapúni, ale tak šibalsky, ako to máme rady.  

Písanie kníh o zjavných veciach musí byť vynikajúci biznis. Knižka Tomáša Baránka je v Česku bestsellerom posledné dva roky a Baránek sám sa teší priazni skutočného baličského guru. Jeho poradňa má, respektíve mala priestor v jednom z najrešpektovanejších českých týždenníkov, v Reflexe, stránka venovaná jeho knižke je plná ďakovných, respektíve pochvalných príspevkov a vôbec, človeku sa na chvíľku zdá, že „pred Baránkom“ sa muži stretali a párili so ženami viac-menej náhodou.

Ani neviem, prečo tá irónia, Baránkova knižka totiž skutočne môže ako príručka balenia fungovať. Nechala by som sa zbaliť mladíkom, ktorý ma pod nejakou zámienkou osloví na ulici, vtipne odo mňa vymámi číslo, alebo e-mail, následne si so mnou vymení pár esemesiek, kamsi ma pozve a tak ďalej? A stále je milo drzý, vtipný a nesmelo chutnučký? Samozrejme, ako rozvedenej matke s dvoma deťmi a štyridsiatkou na krku by mi stačilo, ak by som mala istotu, že ráno zmizne. Ani iskra by skákať nemusela, už som rada, že som rada.

Dobre, nie som modelová vzorka. Spýtam sa inak. Fungoval by ten návod pred takými pätnástimi rokmi? Áno, fungoval, ak by to v našom svete naozaj fungovalo tak ako v Baránkovej knižke. Lebo Baránek v Ako zbaliť ženu modeluje takú realitu, v ktorej sa veci skutočne dejú tak, ako by sa v ideálnom prípade mali diať. Lenže nedejú sa, lebo sme iné, ako nás vykresľuje Baránkova knižka – a muži sú tiež iní.

Praktická príručka technológie lovu je praktická len do tej miery, do akej sú praktické všetky podobné lifestyleové návody na použitie života. Je plná banálnych právd a demagógie zamenenej za životnú skúsenosť. A je jedno, či je ich autorom Dale Carnegie, John Gray, alebo Tomáš Baránek. Vzťahy, podobne ako život sám, sú priezračne jednoduché, jednoduché až tak veľmi, že sa im zdráhame uveriť. A aby sme uverili, míňame peniaze za podobné knihy.

Už samotná predstava, že mladý nesmelý muž potrebuje príručku, aby dokázal zbaliť dievča, je smutná. Neverím, že ľudia sú jednoducho takí hlúpi, že my sme také slepé a oni takí jednoduchí. Možno sme neistí, zmätení a zbedačení civilizáciou a rodovými hrami, avšak stále platí, že na každú dieru existuje záplata a nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie.

Akú majú teda podobné knižky funkciu? Fajn sa čítajú, svet vzťahov sa cez ich optiku zdá racionálny, postihnuteľný a fungujú v nich pravidlá, o ktorých intuitívne vieme, že by naozaj mali fungovať. Ako v tej Baránkovej. Výber, kontaktáž, dobýjanie, zvádzanie, všetko by malo fungovať. Sedia opisy situácií a príklady rozhovorov, rady i zaručené triky. Ale to je všetko. Stále platí, že muž nemusí urobiť žiadnu chybu, a predsa to nevyjde. Čítame si ich podobne ako beletriu, tešíme sa, že nie v nás je chyba, ale kdesi tam vonku. A tak je to v poriadku.

Každopádne, a chyba je určite vo mne, ak by som mala voliť medzi nesmelým mladíkom, čo ide podľa návodu a nevie, a chlpatým motorkárom, ktorý sotva kedy nejakú knižku prečítal, ale vie, volím motorkára. Ale ani za svet by som to nepriznala. Niektoré veci sa jednoducho podľa návodu robiť nedajú, nech je akokoľvek precízny.

Baránkova kniha nie je zlá, len sa mi zdá zbytočná. Že asi nie je, dokazuje jej výborná predajnosť. Na skutočnosti to však nič nemení.            

Baránek, Tomáš: Ako zbaliť ženu (Praktická príručka technológie lovu). Bratislava, Fragment 2007. Preklad Zora Sadloňová. 210 strán.
Knihu poskytol Fragment, viac na www.akozbalitzenu.sk.Vilma Choteková  viac od autora »
Vaše reakcie [25]
:: Súvisiace reklamné odkazy