Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Rado Ondřejíček | 6.3.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Slovenská a česká hudba odteraz lacnejšia

Blank

Vzťah Slovákov a Sloveniek k legálnej hudbe nie je práve ideálny. Povedal by som dokonca, že je zlý, pretože jednak je nelegálna hudba dostupná extrémne ľahko a jednak tu panuje obľúbený mýtus o hudobnom priemysle, v ktorom chamtiví vydavatelia a nenažratí obchodníci oberajú úbohých interpretov o ich peniaze a zároveň nútia nešťastných fanúšikov kupovať si hudbu za absurdne vysoké ceny. Úprimne uznávam, že za súčasnej situácie, keď CD v obchode stojí ešte viac ako rovnaké CD niekde v Londýne, je v našich podmienkach veľmi ťažko bojovať proti hudobnému pirátstvu.

Práve preto sme v júni spustili digitálnu distribúciu hudby cez našu stránku. V prvom rade, hudba kúpená cez internet je legálna, stojí približne o polovicu menej ako tá istá hudba na klasickom CD a pokojne si ju môžete bez porušenia zákona napaľovať, aby ste ju mohli počúvať aj v CD prehrávačoch. V druhom rade, dajú sa kupovať aj samostatné pesničky, čo v krajine, kde neexistuje trh so singlami, je vec doteraz nevídaná. Nemusíte za nový album Nelly Furtado zaplatiť 349 Sk, ak sa vám z neho páči len pesnička Maneater. Tú si kúpite za 39 Sk a máte pokoj, až kým z rádia nezačujte ďalšiu vec, ktorá vám padne do ucha. A v treťom rade sú to faktory ako výber prekračujúci možnosti ľubovoľne veľkého kamenného obchodu (k dnešnému dňu takmer 200-tisíc pesničiek), nonstop predajný čas, pohodlie domova pri nákupe a tak ďalej. Niekoľko tisíc ľudí, ktorí si za necelý rok u nás kúpili hudbu a opakovane sa vracajú po ďalšiu, vie, o čom hovorím.

Zatiaľ čo zahraničná hudba bola u nás očividne lacnejšia ako v normálnych obchodoch, česká a slovenská hudba na tom tak dobre nebola. Dôvodom bolo, že hudobné vydavateľstvá to vo svojich celosvetovo koncipovaných zmluvách nerozlišovali, a tak domáci interpreti boli v niektorých prípadoch rovnako drahí ako zahraniční. O to viac ma teší, keď môžem oznámiť, že nadnárodný hudobný priemysel začal vnímať aj tieto nuansy, a tak sme od 1. marca začali s masovým zlacňovaním hudby domácich interpretov.

Všetky slovenské a české albumy budú stáť maximálne 299 Sk, aj keď doteraz stáli 349, poprípade 399 Sk. Zároveň jednotlivé pesničky z nich už nebudú stáť 39, ale 35, respektíve 29 Sk. Zlacnenie sa týka interpretov ako Peha, Hex, Chinaski, Lucie, Horkýže slíže a tak ďalej, proste celého lokálneho repertoáru, čo máme v ponuke. Samozrejme, domáce staršie veci z vydavateľstiev ako Forza ostávajú na pôvodných cenách 95, resp. 119 a 199 Sk za album.

Vo svete sa internetové hudobné predajne ako my výrazne podieľajú na odstrašujúcich protipirátskych kampaniach. Realizujú vtipné spoty, podporujú organizácie realizujúce represívne opatrenia proti hudobným pirátom, snažia sa zatvárať p2p siete. U nás by sme s tým ďaleko nedošli a nielen preto, že tunajšia organizácia zameraná na ochranu práv autorov hudby sa sústredí akurát na vyberanie poplatkov, aby ich potom rozdelila stáliciam socialistického popu. U nás zatiaľ skúšame tú druhú cestu. Zlacňujeme domácu hudbu a dúfame, že ju dostaneme bližšie k zákazníkom. Zároveň dúfame, že si ľudia zvyknú na tento stále ešte nový spôsob distribúcie. Trebárs aj na základe toho, že cez internet je to legálne a oveľa lacnejšie.

Vďaka za priazeň.

Ak ste to ešte neskúsili, náš obchod s hudbou nájdete po kliknutí na záložku HUDBA.



Rado Ondřejíček  viac od autora »
Vaše reakcie [22]
:: Súvisiace reklamné odkazy