Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Alexandra Šimegová | 23.1.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Návod, ktorý vás prežije

Blank

Trilógiu spytovania mužnosti po prvé v reálnom živote, po druhé v umení zavŕšim otázkou, ako by sa mala mužnosť tretieho tisícročia prejaviť na tanieri našich junákov.

Ak si predstavíte jedálny lístok vášho vysneného hrdinu, jedol by vlastnoručne natlačenú tlačenku s cibuľou, elegantne namáčanú v octe? Alebo by si vlastnoručne odtrhol stehno z kurčaťa a živočíšne sa doň zahryzol? Alebo by si odšťavil mrkvu, pokrájal tofu a pridal ho k dusenej zelenine, ktorú napríklad aj vlastnoručne vypestoval? Alebo je mu to fuk? A práve tou poslednou z možností sa to celé začalo.

Bol raz jeden časopis. A keďže sa Igor Bukovský za svoje čitateľské špehúnstvo v ženských časopisoch nehanbí (skôr naopak), vyšiel s čitateľským zážitkom pekne von. V jednej z mnohých (veľakrát aj nezmyslených a ešte viac otrepaných) rád, ktoré sú servírované čitateľkám v sentenciách múdrosti, našiel inšpiráciu. Jej stelesnením je elegantná, pomarančom nadýchnutá knižka v pevnej väzbe, s názvom Návod na prežitie pre muža. Autor postupuje strategicky pri získavaní mužských sympatií hneď od začiatku, keď citát zo spomínaného ženského časopisu znovuožil ako úvodná veta knihy: „Nikdy si neberte muža, ktorému je jedno, čo zje.“ Ešte niekoľko zdravo taktických ťahov na konzervatívneho čitateľa, a tak sa knižke spod stromčeka potešil nejeden slovenský šuhaj (konkrétne je kniha určená šuhajom od 20 do 60 rokov, aj keď svoje si tam nájde úplne každý/každá).

Takže dámy! Konečne je to tu. Po donkichotskom prerábaní zlozvykov v životospráve vašich polovičiek sa konečne našiel prostriedok, ktorý už dva mesiace a zatiaľ úspešne funguje v rukách mnohých skoroobrátených!

A hlavne páni! Viete, že jeden polkilový steak, upečený na otvorenom ohni nad dreveným uhlím, obsahuje toľko karcinogénov, ako keby ste vyfajčili 2 – 3 škatuľky cigariet?

V tomto bode by som chcela upokojiť čitateľky a čitateľov, ktorí sú mierne, alebo už aj značne rozzúrení mojou zaslepenosťou voči genderovým problémom, ktoré tu vyvstávajú. Ale je to tak, sme to my ženy, čo mužov obracajú a áno, zrazu príde chlap a to, čo im my hustíme do hlavy roky, on zvládne bravúrne ľavou zadnou s úsmevom na tvári, a oni mu teraz odovzdane pritakávajú. Ale skúsme si povedať prosto, že účel svätí prostriedky. No tak. A prečítajte si reakciu čitateľky z Levíc, ktorú som našla na stránkach Ambulancie klinickej výživy: Som šťastná a vďačná za tú zmenu, manželovi začalo záležať na tom, ako sa stravujeme a ako žijeme, pretože ja som sa o presadenie zdravého štýlu pokúšala celých 15 rokov a darilo sa mi to ťažko. Vidíte, čo urobí jedna úžasne napísaná kniha. Tak vidíte. No nie je to pekné?

Osobne si neviem predstaviť, že by táto kniha u niekoho nedokázala odstrániť aspoň jeden parazitujúci zlozvyk. Ale ako autor píše na začiatku, dá sa aj nesúhlasiť. A keď to už fakt s vašimi kameňmi nepohne, tak sa aspoň zabavte (a v domácnosti sa táto malá zdravoveda rodinného šťastia určite nestratí). Knižka svojím štýlom nahráva informácie hladko ako basketbalku. Na tenisových loptičkách vám zas Igor ukáže nemilosrdnú taktiku rakoviny a samozrejme, dáva tipy na účinné zbrane dostupné v každom obchode. O srdci, cievach, obezite, svaloch, fast foode, sexe, dovolenke a. i. sa čitateľ prehľadne dozvedá cez fotografie, grafy, stĺpčeky s názormi zaujímavých ľudí z iných fachov. Cez živý text autor priamo oslovuje čitateľa a trpezlivo vysvetľuje rozumné alternatívy jazykom zdatného rozprávača.

Knižka to nie je útla, ani sa nestratí v knižnici. Prvá časť ponúka nie odfláknutý prehľad (náhľad/vhľad do) nášho tela jediného, druhá časť sa začína budíčkom a končí sa v posteli – tu autor spovedá náš deň každodenný. Ak autora knižky náhodou nepoznáte, tak je to ten usmievavý pán v oranžovom na zadnej strane obalu. Nedôveryhodné? Inak tiež už 15 rokov odborník v oblasti zdravej výživy, člen Americkej dietetickej asociácie a Britskej spoločnosti pre výživu.

A čím si ma kniha získala? Svoje miesto si v tejto bio spleti našla aj duša, ktorú si môžete nechať zalietať na svetlej dvojstrane 174 – 175 spolu s Jonathanom Livingstonom.

Zhrnuté a podčiarknuté, odporúčam všetkým Janom, Ďurom, Jožom a Ferom tretieho tisícročia.

Bukovský, Igor: Návod na prežitie pre muža. Bratislava AKV – Ambulancia klinickej výživy, 2006. 314 str.



Alexandra Šimegová  viac od autora »
Vaše reakcie [20]