Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Redakcia | 11.1.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Ktorý expert na teóriu superstrún spolupracoval na filme Déja Vu?

Blank

Jav zvaný déj? vu, ktorý poslúžil na vystavanie zápletky rovnomenného filmu, tvorcom z pohľadu astrofyziky vysvetľoval aj expert na teóriu superstrún a profesor fyziky na Kolumbijskej univerzite, autor kníh Štruktúra vesmíru a Elegantný vesmír, profesor Brian Green.

Zo správnych odpovedí sme vybrali výhercu Miroslava Černáka, ktorý získava dva lístky do kina na spomínaný film Déj? Vu.

Našu recenziu filmu si prečítajte tu.

Keď tvorcovia filmu požiadali profesora Greena, aby im čo najjednoduchším spôsobom vysvetlil niektoré z teórií, týkajúcich sa cestovania v čase a paralelných vesmírov, celý princíp zjednodušil na tabuli: vysvetlil im, že naše zmysly nás v súvislosti s časom často klamú. Keď sa napríklad pozriete do zrkadla, ktoré je vzdialené dva metre, myslíte si, že vidíte sami seba presne v tom okamihu, ale v skutočnosti vnímate to, ako ste vyzerali pred 16 nanosekundami (16 nanosekúnd je čas, za ktorý prenesie svetlo váš obraz k zrkadlu a naspäť). Dá sa teda povedať, že sa vlastne pozeráte do minulosti. Robíme to v podstate stále – napríklad keď sa v noci pozeráme na oblohu a nájdeme medzi hviezdami Polárku. Napriek tomu, že sa nám zdá, že vnímame jej aktuálnu podobu, v skutočnosti ju vidíme takú, aká bola pred 630 rokmi. Green im tiež vysvetlil, že niektorí vedci teraz za základe posledných dôkazov zastávajú teóriu, že vo vesmíre existuje nekonečné množstvo paralelných dimenzií – a že my skrátka žijeme v jednej z nich a nie sme si vedomí tých ostatných. Myšlienku, ktorá bola kedysi považovaná za čisté sci-fi, priamo podporili nedávne výskumy vesmíru. Je mnoho rôznych pohľadov na to, ako môžu paralelné dimenzie fungovať. Dnes asi najviac populárny teoretický smer súčasnej fyziky je teória strún, alebo superstrún, v ktorej sa najmenšie stavebné kamene hmoty chápu ako lineárne objekty – struny. Vychádza z toho, že vesmír pozostáva z tenkých strún alebo membrán, ktoré vibrujú v jedenástich dimenziách. Na Slovensku ju prednáša doc. RNDr. Vladimír Balek, CSc. na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK. Ako ilustráciu Green uvádza, že náš vesmír a všetko v ňom je vlastne len jedným krajcom chleba z nepredstaviteľne veľkého bochníka.



Redakcia  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy