Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Pavol Spacejunker Buday | 8.12.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Objavujte neobjavené

Blank

Idea vytvoriť prekrásne on-line svety, v ktorých by sa hráči stretali, komunikovali, vymieňali si skúsenosti a hlavne spoločnými silami zdolávali nástrahy a riešili zložité logické hlavolamy, bola pre Cyan Worlds skutočne tvrdým orieškom. Vývoj titulu URU: Ages Beyong Myst nenapredoval podľa plánov a z dôvodu nedostatku financií a pozitívnej odozvy zo strany hráčskej obce bol on-line komponent na poslednú chvíľu vypustený.

Pokračovaniu legendárnej série adventúr Myst spomínaná on-line časť nechýba. Počas hrania sa však nezbavíte pocitu, že svety, i keď sú detailné a prepracované, zívajú prázdnotou. A to je aj najväčším nedostatkom inak výbornej a veľmi podceňovanej hry URU.

Ak by sme mali rozdeliť hráčov Myst, vznikli by dve skupiny. V tej prvej by sa nachádzali objavitelia/prieskumníci. Sem patria všetci dobrodruhovia, ktorí neváhajú venovať dlhé minúty štúdiu architektúry a diskutovaniu na tému o najkrajšom doteraz vytvorenom svete v univerze Myst. Druhú, početnejšiu skupinu, by tvorili hráči, tráviaci veľkú časť riešením všemožných hlavolamov a zložitých hádaniek, pre ktoré sa stali hry Myst charakteristické.

URU ponúka pre obe skupiny priestor. Svoje si tu nájdu prieskumníci (vo svetoch sú schválne hluché miesta, ktoré vyrážajú dych), ako aj hádankári, pretože niektoré hlavolamy potrápia i skúsených hráčov. Vo svojej podstate sa URU od svojich predchodcov líši zvolenými logickými problémami. Po väčšinu času sa budete prechádzať, skákať, prenášať debny, aktivovať páky, vypínače, aby ste sa dostali k siedmim symbolom Journey.

Na charakteristickú stavbu puzzlov sa nezabudlo ani tentoraz, len sú menej klasické ako tie v predchodcoch. Ešte stále budete musieť zistiť, čo od vás daný svet požaduje, na akom princípe pracuje mechanizmus a čo sa nakoniec stane, ak ho vyriešite. Od jedného menšieho problému postúpite k ďalšiemu, až nakoniec zdoláte ten najväčší a vrátite sa späť do východiskového bodu v URU, ktorým je ostrov Relto.

Relto sa stane vaším druhým domovom. Tu máte poličky na všetky link booky (teleportačné knihy, ktorými sú svety poprepájané), šatník, keby ste sa potrebovali prezliecť, a výbeh, kde si môžete z diaľky prezrieť vašu novú strechu nad hlavou. Svoju púť v URU začínate v Novom Mexiku, kde ste sa ocitli náhodou. Keď nájdete záznam Atrusovej dcéry Yeeshi, zistíte, že tvorca svetov vás potrebuje, aby ste zistili, či sú nové výtvory schopné prijať nový život (tu je evidentná paralela na plánovaný on-line komponent). V hrách Myst nebol príbeh prvoradý, vždy bol piatym kolesom na voze, ale nechýba mu potrebná hĺbka. Dozviete sa niečo o histórii, niečo o prastarej civilizácii D`ni a, samozrejme, niečo o tvorcovi Atrusovi.

V URU sa budete pohybovať s hrdinom, ktorého si vytvoríte na obraz svoj na začiatku hry. Podobne ako v športových hrách od EA môžete meniť stavbu tela, jeho výšku, pohlavie, tvár, pokožku a, samozrejme, aj ošatenie. Pokiaľ sa vám váš virtuálny náprotivok zunoval, vždy máte možnosť zmeniť jeho oblečenie v šatníku.

Kým hádanky tvoria jednu polovicu herného zážitku, tou druhou je audiovizuálne spracovanie. Na svoju dobu (rok 2004) bola grafická stránka považovaná za špičku vo svojom žánri, dnes zaručene nikoho neurazí, pretože vtedy neboli dostatočne výkonné počítače, aby ste si najvyššiu kvalitu vychutnali bez nepríjemného trhania. Ruka v ruke s grafikou kráča strhujúci soundtrack. Hudobné vsuvky zachytávajú atmosféru daného sveta, dokonca sa pod niektoré podpísal Peter Gabriel.

URU: Ages Beyond Myst je čiernou ovcou rodiny adventúr Myst. Svojím 3D spracovaním a akčnejšou formou hádaniek vystupuje z radu. Má veľkú šancu zaujať ako fanúšikov adventúr, tak aj hráčov, ktorým nevadí namáhať si mozgové závity pri hraní a hlavne im nechýba trpezlivosť.

Sťahujte a hrajte tu.Pavol Spacejunker Buday  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy