Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elza Goodmanová | 4.12.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Áno áno chlapci, pozvite ma na kávu!

Blank

O čom je život jednej zrelej ženy? O rodine, deťoch, dobrom postavení aj snahe udržať si postavu, o rozdeľovaní farebnej bielizne rôznych odtieňov do práčky, o čakaní na to, kedy si môže spokojne zasexovať s mužom, o letmých bozkoch ráno v strese pred dopravnou zápchou, o rozdávaní dobrej nálady a energie všade navôkol. O kráse a o nezávislosti v dnešnom svete. O strachu z toho, kedy zase napadnú jej deti vírusy a ona sa z toho zblázni. O neprimeranej snahe zrazu v sobotu urobiť kompletný obed aj s dezertom, ako to robievala jej mama. Po celotýždňovom strese a únave.

Teraz, nie o štyridsať rokov!
Kedy je čas vychutnávať? Preboha, až keď už budem stará a celkom vyčerpaná ako moja nebohá babička? Lenže ja som po nej zdedila problémy s kĺbmi, takže celkom určite nebudem dôchodkyňa, ktorá bude behať po svete a nasávať atmosféru odľahlých kútov sveta. Bojím sa, že na tento druh vychutnávania už nebudem mať chuť. Ja mám chuť teraz! Na všetko! Na spokojnú rodinu bez vírusov v dobre opraných častiach bielizne s kompletným obedom na sobotu a nedeľu, s poriadnymi orgazmami po večeroch a s neustálymi dôkazmi toho, že som ľúbená, šikovná a potrebná. A som ochotná niektoré zo spomínaných vecí vypustiť, ak budem pozývaná na víkendy bez detí s milovaným mužom, ktorý si ma bude rozmaznávať, lebo to potrebuje moja duša. A ja budem rozmaznávať úplne pokojne jeho. Myslím, že je to pekná predstava a vôbec nie je nereálna, tak prečo je realita iná?

Je manželstvo skutočne výhodné?
Nechcem žiť neustále v pocite, že čo si neurobíš, to nemáš, mám plné zuby organizovania si vlastného šťastia. Chcela by som konečne pocítiť, že párové súžitie je nesmierne výhodné, nielen preto, lebo deti sa tak dajú ľahšie zvládnuť. Nielen preto, že sa tak dá potiahnuť hypotéka. Ale pre ten pocit, ktorý zažívame, keď sme opojení tým druhým na úplnom začiatku vzťahu, keď si šepkáme do ucha, ako strašne dobre sú vymyslené ľudské telá, ako úžasne sme kompatibilní, ako sa ideme zblázniť, keď sa dlhšie nevidíme… nechýba vám tento pocit neskôr?

O vášni už sme hovorili, prichádza, aby nás pošteklila a vzápätí vyhasína. To mi netreba pripomínať, to viem. Ale nič iné potom neexistuje? Nič, čo by sa rovnalo vášni? Čo by ju zodpovedne nahradilo a prinieslo opojné pocity bezhlavosti a naliehavosti zároveň? To sladké napätie, ktoré vám pomáha deň za dňom všetko zlé prekonať. Nedá sa porovnať a vyrovnať s napätím, či sa vráti vaše dieťa domov v poriadku po ceste v MHD, ani s nádhernými pocitmi, keď vám zaspí dieťa v náručí alebo vám povie, že vás hrozne najviac ľúbi. Nedá sa. Je to iný druh a prináša celkom iné pocity a emócie.  

Konfigurácia ženy
Spýtala som sa pána B, akou ženou by chcel byť. Je to pán, ktorý má evidentne ženy rád a vie ich vcelku slušne pretiahnuť na veľa spôsobov. „Potvorsky úspešná a romanticky vášnivá experimentátorka,“ zašepkal mi do ucha a ja som sa snažila predstaviť si to. Nič z toho mi nechýba, mám pocit. Ten chlap by chcel byť žena ako ja a bol by najšťastnejším mužom pod slnkom. Z jeho pohľadu by to, zdá sa, fungovalo. Tak prečo to nefunguje vo vnútri nás žien? Prečo žena-experimentátorka, vychutnávajúca si vlastnú potvorskú úspešnosť aj vášnivú romantiku trpí temnými myšlienkami? Žena bude nejako inak nakonfigurovaná, pravdepodobne. Hľadá zmysel aj tam, kde ho treba vynechať. Ak budete vášnivá romantička s chuťou experimentovať, dostanete sa takmer určite do postupnej depresie ako ja. Neberiete vzťahy na ľahkú váhu, chcete vedieť stále viac, ale druhá strana nemá záujem o vaše vnútro. Druhú stranu zaujíma vaša vlhkosť, nadržanosť a vôňa. Čo sa v podstate tiež dá označiť za vnútro, ale iba v podstate. A to si ešte môžete gratulovať, ak to potenciálnu druhú stranu zaujíma. 

Možno sa vám teraz zazdalo, že nemám rada lásku, nehu, pokoru a neverím na monogamiu do konca svojho života. Chcela by som veriť na všetko, o čom píšu hollywoodski scenáristi, ale moje telo aj moja duša trpí, tak čo s tým? Hľadá a experimentuje, ako sa len dá a popritom rieši všetko, čo prináleží k zrelej žene. Je to na hlavu, ale zdá sa, že ideálna žena v predstavách skvelého muža vlastne nie je vhodná na život s ním. Vychádza mi to podľa výpočtov všetkých pre a proti, čo by partnerovi po čase prekážalo na jeho romanticko-vášnivej partnerke. Ale tieto teórie už môžu byť dosť komplikované, takže dáme trochu praxe.

Niečo plné lásky a nehy
V piatok večer po celotýždňovom maximálnom pracovnom nasadení urobím nákup a trielim domov. V igelitkách je všetko, čo majú rady moje deti a môj partner, ja som si kúpila staré CD Lucie a časopis plný krásnych žien, aby som nezabudla, kto som. Hudbu si stíham vypočuť v aute. Doma vyložím všetko do chladničky, porozdávam darčeky a teším sa z toho, že som medzi svojimi, nasávam teplo domova. Deti sa venujú vlastným aktivitám, hrajú hry na počítači, chatujú, sústredia sa na seba, čo môže byť príjemný okamih na vnímanie partnera. Partner zvyknutý na letmé dotyky z celého týždňa hodí jeden letmý a ďalej sa venuje rozčítanému článku o niečom neuveriteľne dôležitom. „Nalejem ti niečo?“ je hádam jediná empatická veta, ktorá od neho ku mne dorazí. Podľa toho, ako veľmi premýšľam nad momentálnou situáciou, si buď dám naliať, alebo si nalejem sama. (Sila alkoholu rovnako závisí od momentálneho citového rozpoloženia.) Tajomstvo úspechu zrelej ženy vo zväzku s mužom bude asi ukryté v neočakávaní. Ak nič mimoriadne od partnera neočakávate, nikdy nebudete cítiť smútok v duši, sklamanie z toho, že nič neprišlo. Takýto druh tajomstva však nedokážem stráviť, ja neustále očakávam nejaký ten zvrat v deji, niečo, čo ma nadchne a posunie ďalej. Niečo plné lásky a nehy a tak. Mohlo by mi stačiť, že sú všetci doma, že sa nikde neflákajú a že ich jednoducho mám. Som preto nevďačná, že mi to nestačí? A nejde o to, že by môj partner nebol všímavý. On si hneď všimne, že niečo nie je v poriadku, že nie som celkom spokojná, alebo som z toho všetkého napätá. A ak si to nevšimne, ja mu to rozhodne umožním, ukážem, ako sa cítim. Hrozné na tom celom je, že tomu nerozumie. A nie je v tom sám, bohužiaľ. Veľa mužov nerozumie, čo vlastne chceme. A pritom fakt boli časy, že stačila aj neverbálna komunikácia, aby presne vedel, čo chcem. To mi chýba. Nalejem si teda slivovicu a otvorím časopis, prepracujem sa až k testu „Láska a vy“, ktorý sľubuje, že s jeho pomocou zistím, prečo mi vzťahy nevychádzajú tak, ako by som chcela a čo sa s tým dá ešte robiť. Po zaškrtnutí dvanástich odpovedí zistím, že z výslednej symbolickej trojice zvierat labuť, koala a mačka som mačka. Desím sa závislosti a som samostatná ako zviera, ktoré mi vyšlo, každý vzťah so mnou je vraj dobrodružstvom a všetko je v poriadku, ak nehľadám trvalejší vzťah. Test ma chce presvedčiť o tom, že sa bojím zaľúbiť! Ale veď ja som bola zaľúbená a teraz z toho chcem ťažiť! Bola som slabo zaľúbená, alebo sa mám teda znova zaľúbiť a zažiť citové vzplanutie a dobrodružstvo, o ktorom sa v teste hovorí?!

Trochu dobrého sexu a čistý uterák
Pán B, ktorý veľmi pekne definoval, akou ženou by chcel byť, hľadá trvalý vzťah. Má už po krk povrchných vzťahov bez hlbšej komunikácie, v ktorých ide len o sex. Chcel by niečo, čo mu vraj nie je súdené, lebo nemôže mať všetko. Aj úspech a kariéru, aj skvelú partnerku, ktorá by bola šťastná z každej maličkosti, rada by experimentovala a romanticky by precítila každú minútu ich spoločného života. Napriek tomu zbalil moju šťastne vydatú priateľku. Dôvod je prozaický. Šťastne vydaté manželky sú najlepšie milenky. Prezradil mi to kamarát, ktorý

Elza Goodmanová  viac od autora »
Vaše reakcie [37]