Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elza Goodmanová | 31.10.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

O nevere sa nesmie hovoriť

Blank

Šepkal mi do ucha: „Nabudúce si ťa vezmem hneď vo výťahu! Nebudem čakať! Pekne pomaly, ako to máš rada…“ Šepkal toho ešte viac, ale hlavne pritom robil všetko, čo mi spôsobovalo zimomriavky. A vlny rozkoše. A orgazmické výbuchy. Rozochvené ruky, srdce šprintuje, v ústach potopa… veď to poznáte! Keď okúsite sladkastú chuť vášne, chcete ju zas a zas. Neexistuje diéta, ktorá by s ňou dokázala stopercentne skoncovať. Je to posadnutosť.

Kto za to môže?!
Vo filme Don Juan hovorí Marlon Brando, že „bez ohňa niet vášne a bez vášne nie je život“. Svätá pravda. Vždy, keď sa ponorím do vášne, hovorím si, že keď jej nepodľahnem, niečo vo mne zomiera. Zbytočne zomiera. Pretože vášeň je krásna, dokonalá a pohlcujúca. Pulzuje v nej ten najskutočnejší živočíšny život. Tak ako oheň všetko spáli, aj vášeň napokon všetko okolo zničí, vzplanie, aby vás prehriala a ožiarila a vy napokon klesnete ticho a pomaly k zemi ako krehký popol zo spáleného hárka papiera. Zničí vás. Viete to, ale stojí vám to za to svetlo pred tým. Možno je to iba skúška, a tí, ktorí neobstáli a podľahli, sa budú v horúcom ohni škvariť ešte raz – tentoraz v pekle. Alebo je peklom len zistenie, že vášeň skrátka netrvá tak dlho ako láska. Alebo ako priateľstvo. Vášeň nie je trvalá hodnota. Asi aj preto, že by sme sa všetci postupne stali nepríčetnými. Nie je ani rozumná, ani poslušná, je presne taká ako vaše najhlbšie najslabšie ja, ktoré vďaka niekomu inému dostáva zrazu prísun energie.

Zadaný-nezadaný – IDEM!!!
Hovorí sa, že kto bol neverný raz, bude zas. Takže ľudia, ktorí podľahli vášni v manželstve, sú vraj nestabilní partneri. Neviem, či sú nestabilní. Nedávno som sa rozprávala so ženou jedného balkánskeho diplomata. Zrelá štyridsiatnička celý svoj manželský život nasledovala svojho muža do krajín, kde bol vyslaný. Vychovala krásne deti a podriadila im a svojmu mužovi celý svoj život. A hneď pri prvom rozhovore so mnou z nej vypadlo, že sa jej zdá nespravodlivé, že si človek v manželstve nemôže robiť, čo chce. Ona bývala celé dni doma, čistila všetko do zbláznenia, aby si nepripadala zbytočná a napriek tomu si tak pripadá. Začala pracovať, aby mala aj ona radosť z nejakej konkrétnej práce ako jej manžel. Z toho, čo všetko povedala, mi bolo jasné, že miluje celú svoju rodinu nadovšetko a nevedela by si predstaviť bez nej ani hodinu svojho života. Neopustila by manžela ani deti, nie pre existenčné otázky, ale pre svoje city. Vie, že ju manžel má rád, ale niečo jej chýba. Viete čo? Vášeň. Tá skrátka zo vzťahu jedného dňa nenápadne vyprchá. Je možné, že sa dá pre mnohých nahradiť niečím iným. Pravidelným sexom so svojím zákonitým partnerom, adrenalínovými športmi, nočným vyžieraním chladničky, hazardnými hrami, cestovaním do zabudnutých oblastí, kde vás môže uštipnúť niečo, čo nikto na svete ešte nepozná, poľovačkou na medvede na Sibíri a tak ďalej. Dôležité však je, aby podobnej vášni podľahli obaja manželia súčasne. Lebo ak si zníženú hladinu vášne kompenzuje iba jeden z partnerov, nastáva kríza. Spomínaná manželka diplomata celkom iste prežíva krízu a rada by zakúsila to, čo ju kedysi tak uchvátilo. Vzdychla si, že by to mohlo byť dovolené a normálne, užiť si a vrátiť sa domov. Že ona by to mužovi tolerovala, keby chcel.

Nevera? Áno!
Nevera je nechutná súčasť potreby vášne v manželstve. Človek má výčitky svedomia, zožiera sa, ale niekedy to môže dosť pomôcť osviežiť váš narušený manželský život. Zdá sa mi vrcholne nespravodlivé, že by si dvaja snúbenci mali s povestným ÁNO odsúhlasiť aj stratu bezhlavej vášne. Teraz začnú verní partneri kruto útočiť: ale veď vášeň existuje aj v manželstve! Ide o to, či ju chcú dotyční manželia udržiavať, alebo nie. Pozor! Vášeň sa NEDÁ udržiavať ani udržať. Je nespútaná, ako ste už mnohí určite počuli. Možno keby si to neverní partneri dokázali priznať medzi inými, ďalším by sa uľavilo. Presne ako to býva s priznaním matiek na materskej dovolenke, že majú občas chuť to svoje uvrešťané milované bábätko násilím umlčať, len aby sa konečne mohli vyspať. Kým si neprečítali podobné priznania iných matiek, mnohé trpeli ešte silnejšou laktačnou či popôrodnou psychózou, obviňovali sa, že nie sú rodičovský typ a mali by ich zavrieť a zakázať rodiť deti. A pritom stačilo iba pošepnúť – to je normálne, aj my to mávame, je to absolútne prirodzený pocit. Nič také nespravíte, nebojte. Uvedomujem si, že vražedné myšlienky matky na materskej sa s myšlienkami potenciálne nevernej manželky či manžela nedajú porovnávať. Možno by však bolo menej hádok, menej rozvodov, menej depresií, ktovie, keby sme o tom všetkom dokázali hovoriť.

Nemýľme si lásku s vášňou
Ak začne jeden v manželstve pochybovať o tom druhom, či ho ľúbi, prípadne začne mať sám pochybnosti o láske ako takej, tam je od vášne k novej láske na skok. Rovnako žiarlivosť je rodná sestra nedôvery. Ak chcete byť neverní pre vášeň, musíte mať u svojho stabilného partnera maximálnu dôveru.

Tak ako platí, že deti sa rodia kadekomu, tak platí, že aj vášni podľahne naozaj kadekto a sú aj takí, čo to skrátka nedokážu rozoznať a vhupnú po hlave niekam, odkiaľ niet návratu.

Pozorovaním a skúsenosťami si dovolím tvrdiť poburujúcu skutočnosť: muži ťažšie „manažujú“ svoju neveru, nech už je akákoľvek. Nedokážu robiť, ako je známe, dve veci naraz, a tak ich vlastná nevera natoľko pohltí, že ňou napokon potrebujú zaťažiť svoje manželky a žiadať o odpustenie. Pozorujú pritom svoje polovičky a podľa toho, ako sa zachovajú, reagujú ďalej na svoju budúcnosť v danom zväzku. Základom úspešnej nevery pritom je zatĺkať, zatĺkať a ešte raz zatĺkať, práve preto, že nevera ako taká nie je v manželstve zlegalizovaná a každý ju tak trochu berie ako podraz. Nikto z podvedených partnerov ju len tak s ľahkým srdcom tomu druhému neposvätí. Áno, stále sa pohybujeme na tenkom ľade, a tak nevera pre vášeň je v manželstve naozaj len pre silné povahy. Treba tiež sledovať intervaly medzi jednotlivými vášnivými vzplanutiami. Ak sú pričasté, niekde bude nejaký iný problém.

Diela vášne
Manžel mojej priateľky je maliar. Vždy mal tak trochu problém predať niečo zo svojich kusov, snažil sa pracovať intenzívne aj premýšľavo, snažil sa zaujať čo najviac pozornosti medzi milovníkmi abstraktného umenia a nič. Treba povedať, že bol aj pomerne šťastne ženatý. Raz sa stalo, že neodolal sladkej vášni a jeho manželstvo sa takmer zrútilo. V živote som od neho nevidela lepšie plátna, ako keď bol posadnutý už spomínanou vášňou. Vyťažil z nej maximum. Presne ako básnici, ktorí, nebyť vášne, nemali by o čom písať. Ako autori hudobnej klasiky, svetoví spisovatelia, filmári a všetci ostatní umelci. Som presvedčená, že jedna z múz každého umelca je vášeň. Umenie sa nedá robiť inak ako vášnivo. Žiť s človekom, ktorý má potrebu tvoriť umenie, je tak trochu osudové splynutie aj s istým (vždy iným, samozrejme) druhom potreby sladkej nevery. Ak máte teda výčitky, že ste boli alebo sa chystáte byť neverní, napíšte o tom báseň, román, sonátu alebo vytvorte choreografiu pre scénický tanec. Robte všetko preto, aby ste to dostali von, lebo o nevere sa NESMIE hovoriť a vám NESMIE švihnúť. Vaše deti, vaši priatelia, vaši rodičia, všetci vás potrebujú. A občas ani netušia, že žijú z vašej bývalej nevery. Šťastie má veľa podôb, tak sa nedajte zaškatuľkovať. Držme si pri tom palce.Elza Goodmanová  viac od autora »